Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dantys yra, kompensacijos už juos – ne

Čilės mokslininkai neseniai atrado kone stebuklingą molekulę pavadinimu keep32, kuri užmuša bakterijas, sukeliančias ėduonį.
Fotolia nuotr. / Čilės mokslininkai neseniai atrado kone stebuklingą molekulę pavadinimu keep32, kuri užmuša bakterijas, sukeliančias ėduonį.
Šaltinis: 15min
0
A A

Trejus metus dantų protezavimo laukęs vilnietis Vitalis Donatas Misevičius džiaugiasi išgražėjusia šypsena, tačiau liko be valstybės kompensacijos.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

V.D.Misevičiaus odontologas, apžiūrėjęs vyriškio burną, rekomendavo nedelsiant stoti į eilę iš dalies valstybės kompensuojamai protezavimo paslaugai gauti.

Vilnietis paklausė gydytojo ir užpildė prašymą įtraukti į asmenų, laukiančių dantų protezavimo, sąrašą.

Netrukus pensininkas sulaukė pranešimo, kad yra įtrauktas į eilę. Dar po trejų metų vyrą pasiekė žinia, kad pagaliau išmušė ir jo valanda. Priedo V.D.Misevičius gavo įstaigų, kuriose gali atlikti protezavimo procedūrą, sąrašą.

„Žmona ir sūnus gydosi pas labai gerą jauną specialistę, tačiau klinikos, kurioje ji dirba, sąraše nebuvo. Paskambinau į Vilniaus teritorinę ligonių kasą ir pasiteiravau, ar galiu rinktis ne iš sąrašo. Mane užtikrino, kad galiu – taip ir padariau“, – dėstė į „15min“ redakciją paskambinęs pensininkas.

Dantis susitvarkiau kelis kartus pigiau, tačiau paaiškėjo, kad pažeidžiau procedūras, todėl iš valstybės negausiu nė cento. Kodėl negaliu rinktis man patinkančio odontologo?

Už protezavimą jis paklojo 1,5 tūkst. litų. Apmokėjimą patvirtinančius dokumentus V.D.Misevičius pristatė Vilniaus teritorinei ligonių kasai, tikėdamasis 1 157 litų kompensacijos.

Po poros savaičių vyras buvo informuotas, kad kompensaciją matys kaip savo ausis, mat šypseną gražinosi į sąrašą neįtrauktoje sveikatos priežiūros įstaigoje.

„Buvau abstulbintas. Juk kilus abejonių skambinau, teiravausi. Be to, vienoje sąraše nurodytoje odontologijos klinikoje mano gydymas buvo įvertintas net 8 tūkst. litų. Dantis susitvarkiau kelis kartus pigiau, tačiau paaiškėjo, kad pažeidžiau procedūras, todėl iš valstybės negausiu nė cento. Kodėl negaliu rinktis man patinkančio odontologo?“, – stebėjosi V.D.Misevičius.

Valstybinės ligonių kasos Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Ramūnas Žagminas paaiškino, kad pacientai turi teisę savo nuožiūra rinktis bet kurią sveikatos priežiūros įstaigą, nepriklausomai, ar ji turi sutartį su teritorine ligonių kasa, ar ne. Svarbu, kad pasirinkta įstaiga turėtų licenciją protezavimo paslaugai teikti, bei pacientas jau būtų įtrauktas į dantų protezavimo paslaugų laukiančių asmenų sąrašą – eilę.

„Žmogus, net nelaukdamas eilės, bet kurioje įstaigoje susiprotezuoja už savo lėšas, pristato finansinius dokumentus į teritorinę ligonių kasą, užpildo prašymą kompensacijai gauti ir po kurio laiko, kai prieina eilė, jam išmokama kompensuojamoji suma“, - aiškino R.Žagminas.

Tačiau, jei atėjus eilei, pareiškėjui protezavimo paslauga dar nebūna suteikta, galimybė rinktis bet kurią patinkančią įstaigą išnyksta. Žmogui išsiunčiamas pranešimas apie eilės priėjimą, o kartu pateikiamas ir didžiulis protezavimo paslaugas teikiančių įstaigų sąrašas. „Tada jau tenka rinktis iš jo“, - sakė R.Žagminas, apgailestaudamas, kad ponas V.D.Misevičius to nesuprato.

Pagal Dantų protezavimo paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto tvarką, į kompensaciją gali pretenduoti senatvės pensijos sulaukę asmenys, neįgalieji ar darbingumo iš dalies netekę žmonės (asmenys, Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais) ir vaikai iki 18-os metų.

Eilės paslaugai gauti priklauso nuo gyvenamosios vietos – savivaldybės. Didžiuosiuose šalies miestuose jos ilgesnės.

2011 metais kompensuojamasis dantų protezavimas atliktas 25 991, per šešis šių metų mėnesius – 12 868 žmonėms.

Pensininkams, nedarbingiems arba iš dalies darbingiems asmenims, kurie turi mažiau kaip 10 funkciškai visaverčių kontaktuojančių natūralių ar kokybiškų protezuotų antagonistinių dantų porų nuo pirmojo krūminio danties iki kitos pusės pirmojo krūminio danties, bei tiems, kuriems diagnozuotas didesnis nei II laipsnio patologinis visų dantų nudilimas (daugiau kaip 1/3 danties vainiko aukščio) kompensuojama iki 1157 litų, o paminėtiems asmenims, kurių bedantis apatinis žandikaulis 4, 5, 6 dantų srityje yra mažesnio nei 12 mm storio - iki 3560 litų. Vaikams kompensuojama iki 3560 litų.

Dantų protezavimui kompensuoti 2012 metams skirta apie 30 mln. litų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką