Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dažniausiai nuo narkotikų perdozavimo miršta estai, o Lietuva yra garsi metamfetamino gamintoja

Kratos Vilniaus čigonų tabore
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Kratos Vilniaus čigonų tabore
Šaltinis: Specialiai 15min.lt iš Lisabonos
0
A A

Lisabonoje įsikūrusi ES narkotikų stebėsenos agentūra (EMCDDA) antradienį paskelbė 2014 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitą.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Europos Komisijos narė Cecilia Malmström ataskaitos pristatymo metu teigė, kad gatvėje parduodami narkotikai darosi vis pavojingesni sveikatai. Gatvėje parduodamas ekstazis ir kanapės tampa vis stipresni. Didžiausias pavojus, kad sparčiai daugėja narkotinių medžiagų ir didėja jų įvairovė“, – teigė C.Malmström.

Mirčių nuo narkotikų mažėja, tik Estija – nemaloni išimtis

Narkotikų vartojimas yra viena pagrindinių jaunimo mirštamumo Europoje priežasčių. Ir tiesiogiai – perdozavus (mirtis nuo narkotikų), tiek netiesiogiai – dėl ligų, nelaimingų atsitikimų, smurto ir savižudybių, kurių priežastis yra narkotikai.

123rf.com nuotr./Nusikalsti linkęs narkomanas heroiną vartojo 13 metų
123rf.com nuotr./Nusikalsti linkęs narkomanas heroiną vartojo 13 metų

2012 m. Europoje pranešta maždaug apie 6 100 mirties nuo perdozavimo atvejų, daugiausia susijusių su opioidais. Galima palyginti, kad 2011 m. Tokių pranešimų buvo apie 6 500, o 2009 m. – apie 7 100. Taigi mirtingumo rodikliai mažėja.

Padarytą pažangą iš dalies galima aiškinti tuo, kad daugėja gydymo paslaugų ir mažėja žala (pavyzdžiui, gydymas pakaitiniais opioidais). Vis dėlto, nors bendra tendencija Europoje teikia vilčių, mirštamumas nuo perdozavimo tebėra didelis,o kai kuriose šalyse jis didėja.

Itin didelis mirtingumas Estijoje – (191 atvejis 1 mln. gyventojų) ir Norvegija (76 atvejai 1 mln. gyventojų). Lietuvoje šis skaičius – 34,7 – dvigubai didesnis nei ES vidurkis.  

Nustatyta, kad Europoje vidutinis mirštamumo nuo perdozavimo rodiklis yra 17 mirties atvejų milijonui 15–64 metų gyventojų. Tačiau net 5 šalys pranešė apie daugiau kaip 50 mirties atvejų milijonui gyventojų viršijančius rodiklius.

Itin didelis mirtingumas Estijoje – (191 atvejis 1 mln. gyventojų) ir Norvegija (76 atvejai 1 mln. gyventojų).

Nuo jų nedaug atsilieka Airija (70 atvejų 1 mln. gyventojų), Švedija (63 atvejai 1 mln. gyventojų) ir Suomija (58 atvejai 1 mln. gyventojų).

Lietuvoje šis skaičius – 34,7 – dvigubai didesnis nei ES vidurkis.  

Nors ES mirties nuo heroino atvejų mažėja, kai kuriose šalyse mirtis dėl sintetinių opioidų vartojimo vis dažnesnė.

2012 m. mirties dėl perdozavimo atvejų smarkiai padaugėjo Estijoje (38 proc.), dažniausiai dėl fentanilio ir jo darinių. Vis dažniau pranešama apie neteisėtoje rinkoje prieinamus nekontroliuojamus fentanilio darinius ir įvairius kitus stiprius sintetinius opioidus (pavyzdžiui, AH-7921).

ŽIV protrūkiai tarp narkomanų: Baltijos šalys išlieka probleminės

Pastarąjį dešimtmetį ES ŽIV infekcijos plitimas per švirkščiamuosius narkotikus sėkmingai pristabdytas. Tačiau naujausi duomenys rodo, kad kai kuriose šalyse tai išlieka didelė problema. ŽIV protrūkiai tarp narkotikų vartotojų Graikijoje ir Rumunijoje, taip pat nuolatinės problemos Baltijos šalyse gerokai pristabdė Europos pažangą mažinant naujų su narkotikais susijusių ŽIV infekcijų skaičių.

Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Raudono ledo gabalai simbolizuoja tirpstančias gyvybes.
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Raudono ledo gabalai simbolizuoja tirpstančias gyvybes.

2012 m. 1 mln. gyventojų vidutiniškai teko 3,1 naujo su narkotikų švirkštimusi susijusio ŽIV diagnozės atvejo.

Estijos vidurkis gerokai didesnis – naujų diagnozuojamų atvejų skaičius 53,7 atvejai (1 mln. gyventojų 2012 m.). Latvijoje šie rodikliai tolydžio didėja nuo 34,5 atvejo 1 mln. gyventojų 2009 m. iki 46,0 atvejų 2012 m.). Lietuvoje, kaip teigiama ataskaitoje, per keletą metų šis skaičius sumažėjo nuo 40 iki 20 ŽIV diagnozės atvejų (1 mln. gyventojų).

Lietuvos vardas nuskambėjo tarp metamfetamino gamintojų

Amfetaminas ir metamfetaminas yra glaudžiai susiję sintetiniai stimuliantai, bendrai vadinami amfetaminais. Iš šių dviejų medžiagų Europoje labiau paplitęs visada buvo amfetaminas, tačiau pastaruoju metu esama ženklų, kad vis prieinamesnis tampa metamfetaminas.

Ataskaitoje nurodomi du pagrindiniai metamfetamino gamybos regionai. Pirmasis – Baltijos šalyse, jo centras yra Lietuva.

Abiejų rūšių narkotikai gaminami Europoje ir yra skirti vartoti vietoje, tačiau tam tikras kiekis amfetamino gaminamas ir eksportuoti – visų pirma į Artimuosius Rytus. Žinoma, kad amfetamino gaminama Belgijoje ir Nyderlanduose, taip pat Lenkijoje ir Baltijos šalyse.

Ataskaitoje nurodomi du pagrindiniai metamfetamino gamybos regionai.

Pirmasis – Baltijos šalyse, jo centras yra Lietuva. Metamfetaminas iš čia eksportuojamas į Norvegiją, Švediją ir Jungtinę Karalystę. Baltijos šalyse kaip pagrindinis pirmtakas naudojamas benzilmetilketonas (BMK).

Antrame regione, kuris yra daugiausia yra aplink Čekiją ir jos kaimynes Slovakiją bei Vokietiją, gamyba iš esmės grindžiama efedrinu, pseudoefedrinu ir vykdoma nedidelėse vadinamosiose virtuvinėse laboratorijose. Jose pagaminti narkotikai visų pirma skirti platinti šalies viduje.

Čigonų taboro įtaka: Lietuvos gyventojai – opioidų vergai

Švirkščiamųjų narkotikų vartotojams kyla bene didžiausia rizika dėl narkotikų vartojimo patirti sveikatos problemų, pavyzdžiui, užsikrėsti per kraują plintančiomis infekcijomis arba perdozuoti narkotikų.

Utenos apskrities VPK nuotr./Metamfetaminas
Utenos apskrities VPK nuotr./Metamfetaminas

Įvairiose šalyse narkotiką besišvirkščiančių opioidų vartotojų dalis skiriasi: nuo mažiau kaip 6 proc. Nyderlanduose iki 100 proc. Lietuvoje.

Švirkštimasis dažniausiai siejamas su opioidų vartojimu, tačiau keliose ES šalyse didelė problema yra amfetaminų švirkštimasis. 12 šalių neseniai apytiksliai nustatė narkotikų švirkštimosi paplitimą: jis svyruoja nuo mažiau kaip vieno iki maždaug šešių atvejų 1 tūkst. 15–64 metų gyventojų.

38 proc. specialų gydymą pradedančių opioidų vartotojų ir 23 proc. tokių amfetamino vartotojų nurodo narkotiką švirkštęsi.

Įvairiose šalyse narkotiką besišvirkščiančių opioidų vartotojų dalis skiriasi: nuo mažiau kaip 6 proc. Nyderlanduose iki 100 proc. Lietuvoje.

Lietuvoje opioidų daugiausia randama Vilniaus čigonų tabore.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką