Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 22d. 14:18

Dėl netaisyklingo sąkandžio patyčias patyrusi Vitalija ryžosi skausmingiems išbandymams

Vitalija Ruškytė prieš ir po operacijos
Asmeninio albumo nuotr. / Vitalija Ruškytė prieš ir po operacijos

Maždaug nuo 13 metų su veido bruožus iškreipiančiu netaisyklingu sąkandžiu gyvenusi Vitalija Ruškytė šiandien jau gali pamiršti patyčias dėl savo išvaizdos, taip pat ir su šia problema susijusius sveikatos sutrikimus. Mergina su 15min GYVENIMAS sutiko pasidalinti, ką jai teko išgyventi iki operacijos ir po jos. Ji tikina – buvo verta.

Veidas pasikeitė paauglystėje

Brendimo laikotarpiu, iki 18 metų, formuojasi ir kinta žmogaus kūno dalys. Ne išimtis ir burna. Būtent brendimo laikotarpiu Vitalijai Ruškytei susiformavo netaisyklingas sąkandis, kurio pasekmės: netaisyklingas kvėpavimas ir kramtymas, skrandžio problemos, kylančios dėl negerai sukramtyto maisto, gendantys dantys, o ką jau kalbėti apie išvaizdą ir kalbėseną.

„Mano apatinis žandikaulis buvo „išvažiavęs“ į priekį, maistą atkąsdavau tik galiniais dantimis, o kramtydavau tarsi „stačiai“, ne pilnai. Kol nesužinojau, kad gali būti kitaip, maniau, kad tai normalu“, – asmenine istorija dalijasi pašnekovė.

Asmeninio albumo nuotr./Vitalija Ruškytė prieš ir po operacijos
Asmeninio albumo nuotr./Vitalija Ruškytė prieš ir po operacijos

Kai V.Ruškytė buvo septyniolikos, medikai jai diagnozavo skeletinę sąkandžio anomaliją. „Iki tol į išvaizdą ne itin kreipdavau dėmesio, nors sulaukiau labai daug patyčių. Vengdavau ir nenorėdavau šypsotis, nuolat jausdavau diskomfortą“, – skaudžią patirtį prisimena mergina.

10 dienų po operacijos – vien tik skysčiai

Prieš 3 metus pašnekovė pasiryžo pokyčiams. „Pirmiausia buvo taisomi dantys, vėliau pašalinti protiniai dantys, o tuomet – ortodontinis gydymas, breketai. Netaisyklingo sąkandžio operacija yra planinio gydymo dalis, kuriai reikėjo pasiruošti“, – pasakodama V.Ruškytė dar priduria, jog viso gydymo suma buvo didelė, todėl be tėvų pagalbos niekaip nebūtų pavykę.

Netaisyklingo sąkandžio sudėtingumas kiekvienu atveju būna skirtingas. Vitalijos atveju operacija vyko su pilna narkoze ir truko 6 valandas.

„Apatinis žandikaulis buvo per didelis, todėl buvo pjaunamas apatinio žandikaulio kaulas ir dedamas į viršų, nes viršutinį žandikaulį reikėjo padidinti. Tuomet atlikta žandikaulių fiksacija, smakro korekcija. Papjaustė ir kaip naujas žmogus“, – šmaikštauja mergina.

Asmeninio archyvo nuotr./Vitalija Ruškytė namuose po operacijos
Asmeninio archyvo nuotr./Vitalija Ruškytė namuose po operacijos

„Po operacijos pirmą dieną praleidau reanimacijoje. Pabuvusi dar vieną parą, buvau išrašyta gydytis namuose. Trečia ir ketvirta dienos buvo pačios sunkiausios. Grįžus namo visi vaistai buvo tabletėmis, o juos sunkiai sekėsi nuryti, todėl paprašėme leidžiamų. Bet didžioji dalis vaistų vis vien buvo nuryjami. Mano veidas pradėjo tinti ir pūstis“, –pasakoja pašnekovė.

Normaliai valgyti galėjo tik po 2 mėnesių

Po 10 dienų išėmė siūlus, o iki tol ji galėjo gerti tik vandenį, sultinį ir skystą jogurtą. Netiko joks trintas maistas, kuris turėtų gumuliukų. Du mėnesius buvo uždrausta kramtyti. Visą maistą būtina „sublenderiuoti“.

Trečią mėnesį po operacijos jau buvo galima valgyti viską, kas lengvai kramtytųsi, nereikalautų didelės apkrovos dantims, pavyzdžiui, gerai išvirti makaronai. Svarbu buvo nepamiršti, kad keturis mėnesius po operacijos griežtai draudžiama valgyti duoną ir jos gaminius“, – valgymo ypatumus po operacijos vardija V.Ruškytė.

Asmeninio albumo nuotr./Vitalija Ruškytė
Asmeninio albumo nuotr./Vitalija Ruškytė

Šiandien mergina neatsidžiaugia pasikeitimu ir ragina kitus nebijoti ir ryžtis operacijai. „Kai po operacijos įdėjau nuotraukas į „Instagram“ tinklą, sulaukiau ne vienos žinutės su klausimais, prašymais duoti patarimų.

Kai kurie sureikšmina po operacijos negalėjimą kramtyti, bet siūlyčiau nedaryti to, juk tai laikina. Vėliau bus daug džiaugsmo. Kaip man dabar. Negaliu ramiai praeiti pro veidrodį, nuolat šypsausi. Tikrai verta“, – pasakoja V.Ruškytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Ekspertai pataria

Video

14:48
01:05
00:43

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką