Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dėl uždarbio klinikos slepia, kad intervalai tarp skiepų nuo erkinio encefalito gali būti ilgesni

Erkė
Fotolia nuotr. / Erkė.
Šaltinis: 15min
0
A A

Veiksmingiausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė – skiepai, tačiau jau kurį laiką Lietuvoje neįmanoma gauti vaikiškos erkinio encefalito vakcinos. Tėvai bijo, kad nespės laiku vaikų paskiepyti antra vakcina, o tai reikš papildomas išlaidas. Naujausi moksliniai tyrimai įrodė, kad skiepijimų intervalai gali būti ir ilgesni, tačiau šią informaciją skiepų paslaugas teikiančios klinikos nutyli – komercinė nauda svarbiau.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

„Dėl gamintojo gamybos ir tiekimo sutrikimų vaikiškos erkinio encefalito vakcinos laikinai neturime“, – tokią informaciją skelbia klinika „Endemik“. Vaikiškos vakcinos nėra nė vienoje sostinės klinikoje – teigia vilnietis dviejų dukrų tėvas Irmantas, bent jau jam nepavyko rasti medicinos įstaigos, kurioje jo jaunėlė gautų antrą skiepą.

Irmantas piktinasi, kad klinika „Endemik“ greičiausiai seniai žinojo, kad vakcinų pritrūks, tačiau apie tai tėvų neįspėjo.

Už pirmą vakciną sumokėjome 125 litus. Antras įskiepijimas turi būti atliktas per tris mėnesius nuo pirmo, tačiau vakcinos nėra, todėl mums nepavyks laikytis šios schemos.

„Už pirmą vakciną sumokėjome 125 litus. Antras įskiepijimas turi būti atliktas per tris mėnesius nuo pirmo, tačiau vakcinos nėra, todėl mums nepavyks laikytis šios schemos. Vadinasi, vėl turėsime  viską pradėti nuo pradžių“, – apgailestavo Irmantas.

Iš viso Lietuvoje nuo erkinio encefalito skiepijama daugiau nei 500 gydymo įstaigų.

Irmanto žmona kantriai skambino į sostinės klinikas, tačiau visur išgirdo tą patį atsakymą: „Vaikiškos vakcinos neturime.“

Vienoje gydymo įstaigoje moteris gavo dar atviresnį atsakymą: „Negaiškite laiko – vaikiškos vakcinos nebeturi niekas – visi laukia.“

Dėl skiepų – jokių garantijų

Klientų linija atsiliepusi „Endemik“ konsultantė mandagiai paaiškino, kad vaikiškos vakcinos nuo erkinio encefalito nėra dėl gamybos ir tiekimo sutrikimo. Naujausiais duomenimis, vakcina kliniką turėtų pasiekti rugpjūčio 27 dieną.

Konsultantės balsas skambėjo neužtikrintai, todėl pasiteiravus, ar ši data yra galutinė ir jau nesikeis, mergina neslėpė: „Tiekėjai mus užtikrino, kad vakciną gausime rugpjūčio gale, tačiau tai jau ne pirmas kartas, kai data nukeliama, todėl garantijų negaliu suteikti.“

Vaikiškos vakcinos nėra
Vaikiškos vakcinos nėra

Patarimų, kur ieškoti vakcinos, jei antro skiepo terminas nenumaldomai artėja, išpešti nepavyko. Konsultantė ramino, kad, jei iki antro skiepo liko pora mėnesių, vakcinos tikrai sulauksime. O ką daryti, jei skiepo reikia jau po dviejų savaičių?

„Pirmas skiepas nesukuria ilgalaikio imuniteto, todėl nespėjus pasiskiepyti per tris mėnesius po jo procedūrą reikėtų pradėti nuo nulio“, – konstatavo konsultantė.

Skiepijasi vis daugiau lietuvių

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS (ULAC) centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė patvirtino, kad suaugusiųjų vakcinos Lietuvoje netrūksta. Tačiau ji negalėjo įvardyti nė vienos gydymo įstaigos, kurioje būtų galima rasti vaikišką vakciną nuo erkinio encefalito.

Tokia situacija susiklostė esą todėl, kad besiskiepijančių nuo erkinio encefalito žmonių skaičius šiemet išaugo. Vakcinos iš gamintojų užsakomos gerokai iš anksto, tačiau vakcinos paklausa šiemet pranoko numatytą poreikį.

Mokslininkai įrodė, kad pirmosios vakcinos poveikis nedingsta ir po keturių ar penkių mėnesių – imuninė ląstelė jau turi atmintį. Todėl antrą skiepijimą galima atlikti ir vėliau nei po trijų mėnesių.

„Konkrečių skaičių, palyginančių skiepijimų apimtis šiemet ir pernai, negaliu pateikti, nes už apskaitą atsakingas žmogus šiuo metu atostogauja. Tačiau pastebime tendenciją, kad, jei vaikų skiepijimų pagal nacionalinį kalendorių apimtys kasmet truputėlį traukiasi, tai nuo erkinio encefalito paskiepijama vis daugiau vaikų“, – aiškino D.Razmuvienė.

Ji pažymėjo, kad žinodami, jog Baltijos šalys priskiriamos endeminiam erkinio encefalito regionui, vakcinos gamintojai teikia joms prioritetą.

Tačiau šiemet vakcinos trūksta ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, nors vakcinos gamyba Austrijoje vyksta net trimis pamainomis.    

Skiepų schema tapo liberalesnė

Skiepų nuo erkinio encefalito schema susideda iš trijų vakcinos dozių. Pirmoji ir antroji dozės suleidžiamos nuo 1 iki 3 mėnesių intervalu tarp jų.

Tyrimais patvirtinta, kad po pirmųjų dviejų dozių įskiepijimo susidaro pakankama apsauga nuo erkinio encefalito, kurios pakanka visam erkių aktyvumo sezonui. Trečioji vakcinos dozė turėtų būti skiriama praėjus nuo 5 iki 12 mėnesių po antrosios dozės suleidimo.

„Scanpix“ nuotr./Skiepijimas berniukas
„Scanpix“ nuotr./Skiepijimas berniukas

Įskiepijus trečiąją vakcinos dozę žmogus gali jaustis saugus mažiausiai trejus metus.

Vėliau kas 3–5 metus turėtų būti įskiepijama po vieną „palaikomąją“ erkinio encefalito vakcinos dozę.

D.Razmuvienė pabrėžė, kad naujausi moksliniai tyrimai įrodė, kad skiepų schema nuo erkinio encefalito gali būti ir liberalesnė. Apie tai Lietuvos medikai irgi yra informuoti.

Manau, gydytojai viską tikrai žino, o klientų aptarnavimo telefonu atsiliepusios mergaitės kalba tai, ką yra išmokusios.

„Mokslininkai įrodė, kad pirmosios vakcinos poveikis nedingsta ir po keturių ar penkių mėnesių – imuninė ląstelė jau turi atmintį. Todėl antrą skiepijimą galima atlikti ir vėliau nei po trijų mėnesių. Todėl tėvai gali būti ramūs, jei antrą skiepą vaikai gaus kiek vėliau nei numatyta – apsauga nedings ir tikrai nereikia kartoti pirmosios vakcinos“, – užtikrino ULAC specialistė.

Viską žino, bet nutyli

Naujausias mokslininkų išvadas žino ir skiepų paslaugą teikiančių klinikų gydytojai. Pasak D.Razmuvienės, jei jie tai nuslepia nuo klientų, tai tik dėl komercinio intereso.

„Paskambinsiu į „Endemik“ ir dar kartą tai priimsiu. Manau, gydytojai viską tikrai žino, o klientų aptarnavimo telefonu atsiliepusios mergaitės kalba tai, ką yra išmokusios“, – svarstė D.Razmuvienė.     

Gyventojų skiepijimas nuo erkinio encefalito nėra finansuojamas valstybės. Tačiau pabrėiama, kad encefalito gydymas ir reabilitacija po jo kainuoja nepalyginti brangiau nei skiepai. Ką jau kalbėti apie galimas komplikacijas ir ligos pasekmes, kurios lydi visą gyvenimą.

Egidijaus Jankausko/15min.lt nuotr./Erkė.
Egidijaus Jankausko/15min.lt nuotr./Erkė.

Pastebėta, kad daugiau nei trečdalis erkiniu encefalitu persirgusių pacientų neišvengia ilgalaikių liekamųjų reiškinių, kurie neigiamai veikia jų darbingumą ir tolesnę gyvenimo kokybę.

Maždaug 10 proc. persirgusiųjų patiria labai sunkių, invalidumą sukeliančių liekamųjų simptomų. Tai – paralyžius, raumenų silpnumas, sunykimas, traukuliai, psichikos sutrikimai, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimai, drebulys.

Didžiausias sergamumas erkiniu encefalitu registruojamas Utenos, Panevėžio ir Alytaus apskrityse.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką