Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 17d. 08:26

Didžiausi šalia mūsų esantys alergenai ir ką daryti su jais susidūrus

Alergija
123RF.com nuotr. / Alergija

Statistikos duomenimis, maždaug kas trečias žmogus yra kam nors alergiškas. Alergija gali pasireikšti įvairiems dalykams: maistui, žiedadulkėms, gyvūnams, dulkėms, pelėsiui, kosmetikai, butinei chemijai, vabzdžių įkandimams. Didėjant aplinkos užterštumui ir buitinės chemijos bei įvairių maisto priedų vartojimui, alerginės ligos pilnta epideminiu greičiu ir kasmet dėl įvairių alerginių reakcijų į medikus kreipiasi vis daugiau žmonių.

Alergijos pagal savo pobūdį yra skirstomos į tris tipus – alergiją maistui, įkvepiamą alergiją ir kontaktinę alergiją. Kadangi alergija gali sukelti ne tik odos ar gleivinės sudirgimą, vėmimą, viduriavimą, bet ir mirtinai pavojingą anafilaksinį šoką, kiekvienam vertėtų žinoti pagrindinius alergijų simptomus bei pirmąją pagalbą.

Alergija maistui

Dažniausiai alergines reakcijas sukelia žuvis ir vėžiagyviai, riešutai, kiaušiniai, pienas, citrusiniai vaisiai, sojos produktai ir kviečiai. Šios alergijos simptomai – pasunkėjęs kvėpavimas, patinusi gerklė, galvos skausmas, odos bėrimai ir net egzema, vėmimas, viduriavimas. Kodėl gi organizmas ima taip reaguoti į maistą? Žmogaus imuninė sistema tam tikrą maistą ima suvokti kaip pavojingą ir ima gaminti antikūnus tame maiste esantiems baltymams. Pastebėjus kai kurių produktų netoleravimą, vertėtų išsitirti ir pasitvirtinti diagnozę bei kiek įmanoma vengti tokio maisto. Nepraeinant alergijos simptomams gydytojas skiria specialius vaistus.

123RF.com nuotr./Dažniausiai alergiją sukeliantis maistas
123RF.com nuotr./Dažniausiai alergiją sukeliantis maistas

Įkvepiama alergija

Ši alergijos rūšis dažniausiai painiojama su kitomis ligomis, kadangi turi daug panašių simptomų į peršalimą. Dažniausi gamtoje pasitaikantys alergenai yra įvairių medžių bei žolių žiedadulkės, sukeliančios šienligę. Kvėpavimo takų alergiją gali sukelti ir namuose esantys alergenai – dulkių erkutės, pelėsis, gyvūnų kailis, kvepalai. Pagrindiniai šios rūšies alergijos simptomai – čiaudėjimas, nosies niežėjimas, sloga, kvėpavimo takų gleivinės paburkimas, ašarojantys ir niežtinčios akys, kosulys.

Pastebėta, kad alergijos atsiradimui įtakos turi paveldėjimas: jeigu šeimoje yra sergančių bronchine astma, jiems yra didesnė rizika susirgti šienlige.

Nors šios alergijos simptomai panašūs į peršalimo, jis trunka daug trumpiau – 5-7 dienas, kai alergija tęsiasi tol, kol šalia yra alergenas. Kam konkrečiai žmogus yra alergiškas, parodo specialūs tyrimai, tad juos atlikus yra kur kas lengviau vengti nemalonias organizmo reakcijas sukeliančių alergenų. Visgi kartais to nepakanka ir reikia gydymo specialiais geriamais bei inhaliuojamais medikamentais, purškalais į nosį ir lašiukais į akis. Medikai perspėja, kad negydoma įkvepiama alergija gali išprovokuoti kitas alergines ligas bei astmą.

123RF.com nuotr./Alergija
123RF.com nuotr./Alergija

Kontaktinė alergija

Šiai alergijos rūšiai priskiriama žmogaus odos kontakto su tam tikromis medžiagomis sukelta reakcija. Kontaktinę alergiją gali išprovokuoti vabzdžių įkandimai, buitinės chemijos medžiagos, kosmetika, kontaktas su gyvūnais. Alergijos simptomai – paraudusi, niežtinti ir patinusi oda, galimi išbėrimai.

Ypač stiprios alerginės reakcijos pastebimos įkandus įvairiems vabzdžiams, netgi uodams, vis dažniau sukeldamos netgi pavojingą anafilasinį šoką. Tad medikai perspėja: pastebėjus jautrumą įkandimams, saugotis jų įvairiais purškalais, o sugeltas vietas kuo greičiau pasitepti hidrokortizono geliu, kuris yra silpnas hormoninis preparatas, labai efektyviai sumažinantis niežėjimą bei tinimą.

Pastebėjus, kad įkandimo vietą išbėrė, ji smarkiai tinsta, atsiranda pykinimas, galvos skausmas, pakyla temperatūra, reikia nedelsiant kreiptis į medikus. Nustačius ypatingą jautrumą vabzdžių įgėlimams, su savimi rekomenduojama visuomet turėti adrenalino, geriamųjų antialerginių vaistų.

123RF.com nuotr./Kosmetika
123RF.com nuotr./Kosmetika

Kontaktinę alergiją gali sukelti ne tik kosmetika, kurioje naudojama daug konservantų ir kvapiųjų medžiagų, tačiau ir koncentruoti aliejai bei natūrali kosmetika, kuri daug greičiau genda. Gana dažnai pasitaiko ir alergija metalams, dažniausiai nikeliui, kuris naudojamas papuošalų, diržų bei laikrodžių gamyboje. Yra žmonių, alergiškų netgi sidabrui ir negalinčių puoštis sidabriniais auskarais.

Buitinė chemija, plovikliai, skalbimo priemonės, plaukų dažai taip pat yra potencialūs alergijų sukėlėjai. Būtent todėl buities darbus derėtų atlikti apsaugojus rankas guminėmis pirštinėmis, o prieš dažant plaukus būtinai atlikti apsauginį testą. Ant odos pastebėjus paraudimus, bėrimus, ėmus ją niežtėti, patariama nedelsiant nuplauti vandeniu su muilu ir patepti simptomus mažinančiu hidrokortizono geliu. Ir, žinoma, visada atidžiai skaityti etiketes parduotuvėse.

Buitinė chemija dažnai žymima perspėjimais, kiek priemonė gali kelti pavojų sveikatai. R36 žymėjimas reiškia, kad priemonė gali sukelti akių sudirgimą, R37 – kvėpavimo takų, R38 – dirgina odą, R42 – gali sukelti alergiją įkvėpus. Pavojingiausios priemonės žymimos raide X, kur Xi reiškia, kad priemonė yra dirginanti, Xn – kenksminga. Tik būdami atidūs galėsime apsaugoti savo ir savo artimųjų sveikatą.

Remiamas turinys
Temos: 2 Alergija Sveikata

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką