Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 6d. 12:03

Dukrą su negalia auginančios Deimantės svajonė – delfinų terapija ir savi namai

Milita Stanslovaitė
Asmeninio archyvo nuotr. / Milita Stanslovaitė

Kada daugiau, jei ne per adventą, tikėtis stebuklo! Jo viliasi ir klaipėdietė vieniša mama Deimantė Valčiukaitė, auginanti dukrą su cerebrinio paralyžiaus diagnoze.

Jei pavyks surinkti 800 eurų delfinų asistuojamai terapijai, galbūt neįgali mergaitė taps ramesnė. O jei reikalai darbe ir toliau klosis sklandžiai, gal ir bankas duos paskolą išsvajotam nuosavam būstui.

„Šiaip mes su viskuo susitaikėme, gyvename, kaip gyvename, tik tas labai didelis Militos piktumas neramina. Mušasi, raunasi plaukus – tai turbūt ir yra baisiausia“, – kalbantis telefonu jaunos moters balse nejusti nei nuskriaustosios pozos, nei dramatizmo, tik fakto konstatavimas be jokių etikečių.

Daugiau kaip prieš dešimtmetį sveikos dukrelės susilaukusi Deimantė nenujautė netrukus ištiksiančios nelaimės. Kaip pasakoja, 20 parų sulaukusiai mažylei vis dar buvo nenukritusi bambagyslė, dėl ko teko kreiptis į Kauno medikus.

„Mes važiavome, kad ją nukirptų. Ir kirpdami užkrėtė kraują. Milita susirgo streptokokiniu meningitu. Liga komplikavosi ir liko štai tokios pasekmės – cerebrinis paralyžius“, – taupiai dėsto žodžius, tarsi nebenorėdama giliau naršyti po neįmanomą pakeisti praeitį.

Šiandien Militai jau dešimt metų. Mergaitė nevaikšto ir nekalba. Anksčiau lankiusi paprastą darželį nuo 8 val. iki 17 val., praėjusiais metais pradėjo eiti į savaitinę mokyklą. Kaip pastebi mama, nuo to laiko būklė labai pasitaisė: gal todėl, kad pasitaikė puiki mokytoja. Mergaitė mokykloje jaučiasi gerai, jai patinka. Patinka Militai ir mokykloje taikoma terapija su šuniukais.

„Anksčiau patys namuose turėjome šunį, dabar turime triušį. Bet tas šuo jau kampais eidavo nuo Militos, nes kai pagaudavo jį už plaukų, tai geruoju jam nesibaigdavo“, – sako Deimantė ir priduria dedanti viltis į gimtajame mieste teikiamą delfinų asistuojamos terapijos paslaugą.

Šiandien Militai jau dešimt metų. Mergaitė nevaikšto ir nekalba.

„Delfinų terapiją norime pabandyti, nes galbūt kas nors pasikeistų. Militai prasidėjo brendimas ir ji darosi labai pikta, raunasi plaukus“, – nerimu dalijasi mama. Su svetimais žmonėmis, pasak jos, dukra elgiasi draugiškai – jų nebijo ir nuolat šypsosi. Bet kai reikia rengtis, šukuotis, maudytis, t. y. užsiimti buitiniais dalykais, mergaitė viskam labai priešinasi.

Dideli pinigai

Vaikams su cerebriniu paralyžiumi padedančiam Ajanos Lolat labdaros ir paramos fondui Militą įtraukus į pagalbos gavėjų sąrašą, atsirado reali viltis terapinių seansų su delfinais sulaukti jau 2019 metais. Prieš kurį laiką savarankiškai bandžiusių į šią programą patekti Deimantės ir Militos net neregistravo, nes laukiančiųjų eilė buvo sudaryta dvejiems metams į priekį.

Delfinų terapija taikoma daugeliui sunkių būklių palengvinti: žmonėms su fizine, protine negalia, sergantiems neurologinėmis ligomis, patyrusiems psichoemocinių traumų. Pasak paramą Militos gydymui renkančio Ajanos Lolat labdaros ir paramos fondo įkūrėjos Ajanos, prieš kelerius metus jai pačiai taip pat teko dalyvauti delfinų terapijoje ir pavyko pajusti ženklų pagerėjimą:

„Aš nežinau, ką delfinai sugeba, bet jie turi labai daug šilumos. Dėl ligos būni visas įtemptas, sunkiai jauti savo kūną. Kai tu pasiplaukioji su jais, supranti, kad viskas su tavimi yra gerai: tu gali mylėti save, gali mylėti gyvenimą, tu gali šypsotis. Nes tu esi nuostabus kaip toks!“

Asmeninio archyvo nuotr. /Deimantė Valčiukaitė su dukra
Asmeninio archyvo nuotr. /Deimantė Valčiukaitė su dukra

Dvi savaitės delfinų terapijos Deimantei ir Militai kainuos 800 eurų – cerebriniu paralyžiumi sergančių vaikų šeimoms tai labai brangu. „Kai šeima turi vaikų ir nė vienas iš jų neserga, papildomų išlaidų yra, bet jas padengia abu tėvai. Tačiau kai vaikelis sunkiai serga, vienas šeimos narių turi atsisakyti darbo, kad galėtų vaikeliu pasirūpinti.

Reikalingi vaistai, įvairios terapijos, kurios papildomai kainuoja, o išlaiko šeimą vienas žmogus. Kartais ši našta tenka vienišai mamai, kaip šiuo atveju yra Deimantei. Turint minty, kad vaikas serga ir šeimai visais požiūriais sunku, tie 800 eurų pasidaro didelė, svarbi ir sunkiai surenkama suma“, – skaičiuoja Ajana Lolat, pati gyvenanti su cerebrinio paralyžiaus diagnoze.

Dvi savaitės delfinų terapijos Deimantei ir Militai kainuos 800 eurų – cerebriniu paralyžiumi sergančių vaikų šeimoms tai labai brangu

Projektas teikia daugiau vilčių

Lietuvos jūrų muziejaus skaičiavimais, Delfinų terapijos centras kasmet yra pasirengęs priimti apie 170 klientų. Pasak delfinų terapijos vyresniosios specialistės Vidos Miškinės, registracija į delfinų asistuojamus terapinius užsiėmimus šių metų rugsėjį buvo atnaujinta 5 savaitėms.

Šiuo metu ji vėl sustabdyta ir nauji klientai neberegistruojami. Iš viso sulaukta daugiau nei 200 klientų, norinčių dalyvauti delfinų terapijoje, anketų. Didžiąją dalį užsiregistravusiųjų planuojama priimti 2019 m., o likusieji savo eilės tikriausiai sulauks 2020 m. pirmojoje pusėje.

Delfinų terapijos centro vedėjos dr. Brigitos Kreivinienės teigimu, delfinų asistuojama terapija galimai taps prieinamesnė ir tiems klientams, kurie dalyvaus gyvūnų asistuojamos terapijos ir gyvūnų gerovės metodikos sukūrimo projekte.

Projektas „Moksliniais tyrimais pagrįstos gyvūnų terapijos metodikos sukūrimas ir integravimas į holistinės medicinos sveikatos koncepciją“ (projekto Nr. 01.2.1-LVPA-V-835-01-0008) LR Ūkio ministerijos ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros buvo pripažintas sveikatos biotechnologijos inovacija.

Jam įgyvendinti skirta 769 878 EUR iš Europos Sąjungos 2014–2020 m. struktūrinių fondų programos pagal priemonę „Ikiprekybiniai pirkimai LT“. Bendra projekto vertė – 895 146 EUR, daugiau nei 120 tūks. EUR prie projekto turės prisidėti pats Muziejus. Kone dvejus metus truksiantį projektą klaipėdiečiai įgyvendina kartu su Kurtuvėnų regioninio parko direkcija.

„Trys Lietuvos mokslininkų komandos jau pradėjo dirbti, o nuo 2019 metų balandžio mėnesio įsibėgės moksliniai delfinų, žirgų ir šunų asistuojamos terapijos tyrinėjimai bazėse. Tikėtina, kad dalis jau registruotų dalyvių galės dalyvauti moksliniame tyrime nemokamai. Tačiau kol kas apie tai anksti kalbėti, nes vyksta derinimas su mokslininkų grupėmis dėl atrankos kriterijų.

Daugelis aspektų dar turi būti aptarta. Šiuo metu tikrai aišku, kad į tyrimą yra kviečiami vaikai nuo 7 metų ir suaugusieji, kurių liga patenka į TLK-10 klasifikatoriaus F (psichikos ir elgesio sutrikimai) arba G (nervų sistemos ligos) skyrius“, – teigia šiam moksliniam projektui vadovaujanti dr. B.Kreivinienė.

Pagalbininkas, padedantis siekti tikslo

Paprastai pilną programą sudaro 10 užsiėmimų su delfinais. Šis ciklas trunka 10 darbo dienų, t. y. dvi kalendorines savaites. Nuo pirmadienio iki penktadienio kiekvieną dieną vyksta po delfinų asistuojamą terapinį užsiėmimą, o antradieniais, trečiadieniais ir ketvirtadieniais taikomos papildomos terapinės veiklos, skiriamos pagal individualiai sudarytą planą.

V.Miškinė sako, kad gyvūnas žmogui su negalia yra labai didelis motyvatorius ir pagalbininkas, padedantis siekti tikslo.

Bene dažniausiai taikomi sensorinės integracijos, kineziterapijos, dailės užsiėmimai. Beveik visi užsiėmimai filmuojami, kad paskui specialistai galėtų juos analizuoti ir per trumpą laiką pasiekti maksimalių rezultatų. Tai, anot V.Miškinės, labai svarbu teikiant rekomendacijas ateičiai, nes siekiant gerų rezultatų, būtina tęsti pagalbą ir namų aplinkoje.

Paprašyta suprantamai paaiškinti, kaip veikia gyvūnų asistuojama terapija, V.Miškinė sako, kad gyvūnas žmogui su negalia yra labai didelis motyvatorius ir pagalbininkas, padedantis siekti tikslo.

„Terapiniame procese labai svarbi taikoma metodika, specialisto kompetencija. Tačiau padedant gyvūnui, kliento motyvacija tampa kur kas didesnė.Turbūt žinote, kad didžiajai daugumai žmonių, pamačius vienokį ar kitokį gyvūną, kyla teigiamų emocijų.

Pavyzdžiui, delfinas neturi plaukų, yra šlapias ir visiškai kitoks nei įprasta. Šuo labiau įprastas, bet vieniems patinka, kitiems – nelabai, nes vieni mėgsta ilgaplaukius, kiti – trumpaplaukius. Tačiau kad ir koks tas gyvūnas būtų, jis dažniausiai sukelia šypseną, mažina stresą. Dėl tos priežasties daugelis mūsų gyvūnus auginame ir namuose“, – populiariai apie esmę kalba V.Miškinė. Ji pabrėžia, kad asistuojamose terapijose gyvūnas veikia kaip specialisto pagalbininkas.

Ajanos Lolat labdaros ir paramos fondas su Lietuvos jūrų muziejumi bendradarbiauja jau ne vienerius metus. Pasak Delfinų terapijos centro vedėjos dr. B.Kreivinienės, vienas užsiėmimas su delfinais Militai kainuoja 80 eurų, taigi dviejų savaičių programa kartu su papildomo lavinimo veiklomis atsieis 800 eurų. Ši suma nepadengia tikrųjų delfinų terapijos kaštų, todėl neišvengiamai tenka prisidėti ir Delfinų terapijos centrui.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Delfinai Klaipėdos jūrų muziejuje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Delfinai Klaipėdos jūrų muziejuje

„Lietuvos jūrų muziejus kasmet finansuoja pilną programos kursą dešimčiai klientų, t.y. 100 užsiėmimų su delfinais ir papildomas veiklas. Ne pirmus metus papildomai kreipiasi rėmėjai, kurie nori finansuoti vaikus. Norinčiųjų gauti paslaugas nemokamai daug, todėl džiaugiamės, kad prie mūsų teikiamos paramos nebe pirmus metus prisideda ir kiti rėmėjai“, – sako dr. B.Kreivinienė.

Turėti savo namus

„Šiuo metu turiu vienintelę svajonę – turėti savo namus. Juk man jau 32-eji metai“, – tęsiant pokalbį kelis kartus prasitaria dukrą su cerebriniu paralyžiumi auginanti Deimantė. Vienišai mamai Klaipėdos savivaldybė socialinio būsto neduoda: esą motyvuoja tuo, kad Deimantė yra dirbanti. Štai jeigu nedirbtų – galėtų stoti į eilę.

„Kai domėjausi dėl socialinio būsto ir paaiškėjo, kad jis mums nepriklauso, savivaldybė pasiūlė paramą, kai valstybės lėšomis kompensuojama dalis būsto paskolos palūkanų. Jetau, taip apsidžiaugiau! Bet nuvažiavau į banką ir nieko nepešiau: vaiko pinigų į pajamas neįskaičiuoja, o mano alga tada buvo apie 400 eurų, tai paskolos nedavė“, – kasdienybės rūpesčiais dalijasi jauna moteris.

Tą ankstesnįjį darbą gintaro fabrike, už kurį jai mokėdavo minimalią algą, Deimantė neseniai pakeitė – įsidarbino atliekų tvarkymo aikštelėje, kur rūšiuojamos šiukšlės. Čia jai moka daugiau ir yra vilties, kad gaunamų pajamų pakaks paskolai gauti. O kol kas abi dalinasi pastoge su Deimantės tėvais, Militos seneliais.

„Padeda, kuo gali. Anksčiau, kai kartu dar gyveno abi mano seserys, buvo lengviau. Dabar viena išvažiavo į kitą miestą studijuoti. Kai pradėjau dukrą leisti į savaitinę mokyklą, visas gyvenimas pasikeitė, – staiga atgyja balsas. – Jau ir sportuoti išeinu, ir į miestą. Atsirado laiko sau.“

„Kaip jūs susitvarkote, iš kur jėgų randate?“ – nesuvaldau nuostabos. „Nežinau, iš kur tų jėgų“, – liūdnai nusijuokia Deimantė ir į mano klausimą atsako klausimu: „O ką darysi?“.

Padėti surinkti reikiamą sumą Militos Stanslovaitės delfinų terapijai galite pervesdami pasirinktą sumą šiais rekvizitais:

AJANOS LOLAT LABDAROS IR PARAMOS FONDAS
MOKĖTOJO SĄSKAITOS NR. LT267300010148715720
MOKĖTOJO KODAS: 304281099 | MOKĖJIMO PASKIRTIS: MILITA STANSLOVAITĖ

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Turkmėnijos Stalinas savo šalį pavertė Šiaurės Korėja su pingvinais dykumoje

Aktualu

V.Šapoka priešinsis bet kokiam pinigų mokytojams didinimui

Verslas

2 tūkstančių eurų alga Vilniaus įmonėje – dar ne viskas: pirtis, robotas ir hobiai

Gyvenimas

Pasitikrinkite, ar neturite slaptos alergijos: tarp simptomų ir pilvo pūtimas, ir augantis svoris

24sek

Neskani pergalė: Šaras – apie konfliktą, neatleistinus dalykus ir neraminančias traumas

Aktualu

Apžvalgininkas R.Bogdanas: premjeras nesuvokia, kad jis nėra Venesuelos policijos generolas

Vitaminai sielai. J.Arlauskaitė-Jazzu atvirai apie skaudžiausias pamokas, moteriškumą ir meilę

Aktualu

Savo bloge apie mitingą ir valdžią prabilusiam Varėnos mokytojui E.Nasevičiui – policijos įspėjimas

Sportas

Audringas „Copa Libertadores“ finalas baigėsi „River Plate“ triumfu

Gyvenimas

Naujagimis ant Rūtos krūtinės liovėsi kvėpuoti: moteris niekada nepamirš gydytojos žodžių

Gazas

Kodėl automobilių gamintojai vengia išskirtinių durelių, primenančių lėktuvų gaubtus?

Interviu 24sek

Konflikto epicentre atsidūręs E.Ulanovas: „Tai juk „Rytas“ ir „Žalgiris“

Vardai

Jolitos Vaitkutės namuose sutvisko eglutė... iš 24 kg silkių: vėliau jų neišmetė – skyrė kilniam tikslui

24sek

Aistros Kaune: D.Suttono šou, masinis susistumdymas ir „Žalgirio“ pergalė

Vardai

Aktorė Severija Janušauskaitė Vokietijos GQ apdovanojimuose nuskynė Metų dainos laurus

Aktualu

Vilniuje vyko masinis protestas „Paskutinis skambutis“: reikalavo pagarbos ir atšaukti etatinį apmokėjimą

Vardai

Eglė Malinauskaitė antrąkart išsiskyrė su Pauliumi Aršausku: „Noriu greičiau viską pamiršti“

Aktualu

Nufilmuota: paryčiais Kauno senamiestyje sudegintas „Mercedes-Benz“

Mokslas.IT

Artėja diena, kai mėsa bus pernelyg didelė prabanga – lietuvis jau augina jos pamainą

24sek

Rezultatyvus M.Kuzminsko ir A.Gudaičio tandemas nukalė Milanui pergalę

Naujienos

Verslas

Vaiko pinigai didėja iki 50 eurų

Aktualu

Prokuratūra prašo „alfa vyrą“ Airiną Arutiunianą toliau laikyti už grotų

24sek

Jono Valančiūno adresu – šūsnis pagyrų už puolimą ir NBA žvaigždės sutramdymą

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Artūras Zuokas apsigalvojo – dar kartą sieks tapti Vilniaus meru

Verslas

Lietuvoje lankėsi Omano oro uostų vadovas, jis norėtų investuoti į Lietuvos oro uostus

Aktualu

Švietimo ir mokslo ministerijai laikinai vadovaus susisiekimo ministras R.Masiulis

24sek

Graikijoje išlaisvintas „Žalgirio“ žvėris, kurio vertė dabar viršija milijoną eurų

Aktualu

Buvusi Ukrainos pilotė Nadija Savčenko kalėjime paskelbė bado streiką

15min tyrimas Verslas

Sportą remti privalančios loterijos pinigai – prabangiems verslininkų būstams

Aktualu

Specializuotos pagalbos centrai surėmė pečius kovai su smurtu – susijungė į asociaciją

Naujas regėjimas

Gazas

Greitį dvigubai viršijęs, neblaivus vairavęs emigrantas: policija iš manęs „išsiderginėja“

Vardai

Ineta Žvagulienė savo namuose atidaro darželį: dainuoti mokys sesuo Irūna, šokti – Irena Starošaitė

Pasaulis kišenėje

Šalčininkai nustebino – čia įžiebta karališkiausia šalies Kalėdų eglė

Vardai

Monika Marija Paulauskaitė apsisprendė dėl „Eurovizijos“

24sek

Prieš „Maccabi“ komandą – nacistinis išpuolis Stambule

Aktualu

15min studijoje – rinkimuose į Vilniaus merus dalyvausiantis Artūras Zuokas

Aktualu

Nacių simbolikos mėgėjas T.Ismailovas į vaiko teisių apsaugos tarnybą, tikėtina, nebegrįš

Gyvenimas

Naktį gimdyti atvykusi kaunietė į gimdymo namus nepateko: niekas neatidarė durų

Buvau geras Gyvenimas

Mykolas Markauskas: sunku patikėti, kad vaikai svajoja apie žieminius batus

Vardai

Ypatingos

07:15
07:03

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką