Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 3d. 13:23

Dvi „M.A.M.A.“ nominacijos ir antroji kraujo donorystė

Algirdas Kaušpėdas, Saulius Urbonavičius-Samas ir Martynas Tyla
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr. / Algirdas Kaušpėdas, Saulius Urbonavičius-Samas ir Martynas Tyla

Net dviejose „M.A.M.A.“ apdovanojimų kategorijose („Metų alternatyva“ ir „Metų proveržis“) nominuotos elektroninės muzikos grupės „WithoutLetters“ atlikėjas Jonas Denapas renginio metu antrą kartą gyvenime aukojo kraujo.

„Duoti kraujo yra nesudėtingas procesas, o kažkam tai gali išgebėti gyvybę. Lietuvoje labai žemas donorų skaičius, manau reikėtų jį pakelti“, – sakė J. Denapas.

Donorystės akcija
Donorystės akcija

Renginio metu Nacionalinio kraujo centro (NKC) palapinė „M.A.M.A.“ Kauno „Žalgirio“ arenoje nuolat buvo pilna. „Atėjau į šventę, pamačiau palapinę ir pagalvojau – štai proga suteikti šventę ir kitam žmogui“, – sakė Egidijus, kraujo duodantis antrą kartą. 19-tą kartą kraujo donoru koncerto metu tapęs Paulius mano, kad kraujo davimas tai – pats paprasčiausias būdas kažką padaryti dėl kito.

„Turiu tradiciją duoti kraujo per valstybines šventes. Šiemet praleidau sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną, todėl, pamačiusi palapinę čia, apsidžiaugiau, jog nereikės niekur kitur važiuoti. Gyvenu sveiką gyvenimo būdą, tad žinau, kad mano kraujas bus tikrai geras“, – sakė ketvirtą kartą kraujo donore tapusi Agnė.

Dalis žmonių tą vakarą sugriovė įsigalėjusius mitus apie kraujo donorystę. „Galvojau, bus baisiau – svaigs galva, o ir pati procedūra bus skausminga ir ilga“, – šypsojosi pirmą kartą kraujo davęs Vaidas. Vaikinas patikino, kad jaučiasi puikiai. Tie, kurie nedavė kraujo, klausinėjo NKC darbuotojų apie donorystę.

Esame dėkingi, kad muzikantai savo pavyzdžiu nuoširdžiai ragino aukoti kraujo. Juk kraujas reikalingas ne kraujo centrui, jis reikalingas ligoniams – priminė J. Bikulčienė

Tam, kad taptum kraujo donoru reikalingos ne tik žinios (Lietuvoje yra 75 ligoninės, ir joms nuolat trūksta kraujo), bet ir noras dalintis savimi, mano NKC darbuotojas Džiugas Baltrušaitis. „Pradėjau dirbti čia, nes nuolat sutinku geros valios žmones“, – sakė Džiugas. Nemažai pasiryžusiųjų šventinį vakarą aukoti kraujo to padaryti negalėjo, nes buvo vartoję alkoholio (prieš duodant kraujo reikia bent 3 dienas jo nevartoti).

Kai kuriuos žmones kraujo duoti paskatino patirtos sunkios ligos, pavyzdžiui, leukemija ar traumos.

„Manau, žmonės turi būti sąmoningi. Man teko pačiai ir avariją patirti, ir operaciją turėjau, o kai buvau visai maža, tėtis davė savo kraujo perpylimui“, – sakė Neringa, kraujo donore tapusi antrąjį kartą.

Atlikus pirminį patikrinimą (kraujo grupės, hemoglobino kiekio kraujyje nustatymą) ir pasikonsultavus su kraujo centro gydytoju, procedūra tetrunka 5–10 minučių. 450 ml kraujo duoti žmogui galima kas du mėnesius.

Nacionalinio kraujo centro direktorė Joana Bikulčienė džiaugiasi bendradarbiavimu su „M.A.M.A.“ apdovanojimų steigėjais. Prodiuseris Martynas Tyla sausio 13-ąją NKC padalinyje Vilniuje kraujo aukojo kartu su Sauliumi Urbonavičiumi – Samu ir Algirdu Kaušpėdu. „Esame dėkingi, kad muzikantai savo pavyzdžiu nuoširdžiai ragino aukoti kraujo. Juk kraujas reikalingas ne kraujo centrui, jis reikalingas ligoniams”, – priminė J. Bikulčienė. Vadovė tvirtina, kad neatlygintinų donorų skaičius šalyje pradėjo ženkliai augti ir aiškina tai didėjančiu žmonių sąmoningumu.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką