Dabar populiaru
Publikuota: 2016 spalio 20d. 18:48

Dvynukių mama: „Žindyti du kūdikius vienu metu – įmanoma, tereikia pagalbos“

Maitinimas krūtimi
Fotolia nuotr. / Maitinimas krūtimi/ Asociatyvi nuotr.

Šiemet Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir UNICEF paskelbta Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyva mini 25-erių metų jubiliejų. Šios iniciatyvos tikslas – sutelkti pasaulines pastangas, kad ligoninėse butų taikomos praktikos, kurios saugo, skatina ir palaiko žindymą. Juk motinos pienas – geriausias maistas kūdikiui, – skelbiama Kauno klinikų pranešime.

„Motinos pienas yra geriausias maistas kūdikiams, o tyrimai rodo, kad žindymo sėkmė – kiek kūdikių ir kiek ilgai yra žindomi, labai priklauso nuo to, kaip ligoninėje personalas elgiasi su mamomis ir kūdikiais po gimdymo“, – teigia Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė, Lietuvos Neonatologijos asociacijos prezidentė prof. Rasa Tamelienė.

"Daug kas galvojo, jog dvynių vienu metu maitinti neįmanoma, tačiau pasirodo, jog su tinkama pagalba viskas įmanoma", – šypsojosi jau ketverių metų dvynukių mama.

Profesorė teigia, jog nuolat apmokomas ligoninės personalas daro didelę įtaką mamų žindymo sėkmei, o artimųjų palaikymas kartais tampa svarbiausias veiksnys. Ligoninė, kuri savo noru įgyvendina 10 mokslo įrodymais paremtus principus, gauna teisę vadintis Naujagimiui palankia ligonine.

„Žindyti naujagimį – tai mamos teisė ir pasirinkimas, o ne pareiga. Pagal PSO standartus, ligoninės darbuotojai privalo į tai atsižvelgti“, – pabrėžė Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė Ilona Joneliūnienė. Ji džiaugėsi, kad daugėja jaunų moterų, kurios pasirenka žindyti kūdikius.

Vos 25 savaičių naujagimį pagimdžiusi Aistė Mickevičienė pasakojo, kad labai svarbi ir pačios moters motyvacija.

„Kadangi vos vaikui gimus žindyti pati negalėjau, sulaukiau didelio palaikymo ir pagalbos iš slaugytojų, akušerių ir gydytojų. Iš pradžių 2 mėnesius kūdikis valgė tik iš buteliuko, dar tiek pat mokėsi žįsti ir dėl didelės medikų pagalbos bei mano motyvacijos dabar jį maitinu pati“, – pasakojo Aistė, dar šiemet Kauno klinikose pagimdžiusi nė kilogramo nesvėrusį kūdikį.

Kauno klinikų nuotr./Ilona Joneliūnienė, prof. Rasa Tamelienė ir dvi jaunos mamos
Kauno klinikų nuotr./Ilona Joneliūnienė, prof. Rasa Tamelienė ir dvi jaunos mamos

Eglė Zelbienė, pagimdžiusi 32 savaičių dvynukes, prisimena, jog pradžia taip pat buvo sunki.

„Iš pradžių kūdikiai patys žįsti nemoka, o ir pieno, atrodo, nepakanka. Tačiau Kauno klinikų akušerės kantriai aiškino ir mokė, kaip taisyklingai žindyti. Sulaukiau daug palaikymo ir naudingos informacijos, todėl grįžusi namo iš ligoninės abu vaikus maitinau virš dvejų metų. Daug kas galvojo, jog dvynių vienu metu maitinti neįmanoma, tačiau pasirodo, jog su tinkama pagalba viskas įmanoma“, – šypsojosi jau ketverių metų dvynukių mama.

„Naujagimiui palankioje ligoninėje gimdyti yra saugiau ir sveikiau tiek naujagimiui, tiek jo mamai. Įrodyta, kad šiose ligoninėse gimdžiusios moterys žindo ilgiau, o tai – neabejotina nauda sveikam naujagimio augimui“, – teigia prof. R.Tamelienė.

Kauno klinikos šį vardą pelnė dar 2004 m. Lietuvoje šiuo metu yra 8 ligoninės, kurios tarptautinių ekspertų yra pripažintos Naujagimiui palankiomis ligoninėmis.

„Po truputį einame link tarptautinės praktikos – Šeimai palankios ligoninės“, – viltingai šnekėjo profesorė.

Kauno klinikos, remdamosi šaltiniu http://waba.org.my/, pateikė ir dešimt žingsnelių sėkmingo žindymo link:

1. Ligoninė privalo turėti visuotinai priimtinas rašytines nuostatas (politiką) apie žindymą ir jo rėmimą, tos nuostatos turi būti žinomos visam personalui, o pacientai gali apie jas paskaityti ligoninės koridoriuose.

2. Visas įstaigos personalas turi būti išmokytas, kaip įgyvendinti programą.

Mama ir kūdikis turi būti kartu 24 valandas per parą.

3. Visos nėščiosios, kurios patenka į tą sveikatos priežiūros įstaigą ar joje lankosi, turi būti informuojamos apie žindymo pranašumus ir mokomos taisyklingai žindyti.

4. Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos moteriai pradėti žindyti kūdikį iš karto po gimimo.

5. Personalas turi paaiškinti ir parodyti mamai, ką ji turi daryti, kad pienas gamintųsi, jei ji yra atskirta nuo kūdikio, ir išmokyti rankomis ištraukti pieną.

6. Kūdikiai turi būti maitinami tik mamos pienu, jei nėra medicininių priežasčių duoti vaistus ar kitą maistą. Jokio kito gėrimo ar maisto vaikui nereikia.

7. Mama ir kūdikis turi būti kartu 24 valandas per parą.

8. Kūdikiai turi būti žindomi kada nori ir kiek nori tiek dieną, tiek naktį.

9. Personalas neturi siūlyti čiulptukų, buteliukų, antspenių. Jei yra būtina, kūdikiai maitinami iš puodelio ar kitais būdais.

10. Palikdamos ligoninę žindančios mamos turi būti informuojamos apie žindančių mamų savitarpio pagalbos grupes.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką