2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Ekspertas įspėja: atėjus erkių pikui, įsisiurbti gali bet kuriame šalies regione

Prasidedant grybavimo sezonui, gyventojai raginami pasisaugoti erkių, nes būtent liepos pabaigoje ir visą rugpjūčio mėnesį kasmet fiksuojamas erkių platinamų ligų susirgimų pikas. „Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad praėjusiais metais erkių įkandimų buvo fiksuota 15 proc. daugiau nei užpernai. Šiemet gyventojams jau kompensuota daugiau nei 70 tūkst. eurų suma erkių įkandimų susirgimams gydyti, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Pokainių miškas
Pokainių miškas / Vida Press nuotr.

Lietuvoje klimato sąlygos yra naudingos veistis erkėms – jos gali išgyventi net ir žiemą, panirusios į ramybės būseną. Todėl rizika užsikrėsti jų platinamomis ligomis išlieka visus metus. Vis dėlto, draudimo bendrovės duomenys rodo, kad žmonių, besikreipiančių dėl erkių platinamų ligų, gausiausia būna liepos pabaigoje ir rugpjūčio mėnesį.

„Šis laikotarpis yra itin pavojingas dėl keleto priežasčių. Visų pirma, erkės gerai jaučiasi, kai yra šilumos ir lietaus, tuo metu jos būna itin aktyvios. Be to, šiuo metų laiku šalies miškuose galime sutikti ir daug grybautojų, uogautojų, poilsiautojai leidžia laiką prie ežerų, upių ir pajūryje“, – sako Artūras Juodeikis, Žalų departamento vadovas.

Anot jo, matyti, kad erkių aktyvumas auga, ir vis daugiau žmonių kreipiasi dėl šių voragyvių platinamų ligų gydymo kompensacijų.

Serga ir jauni, ir pagyvenę

Remiantis minėtais duomenimis, dažniausiai erkių platinamomis ligomis suserga 50–60 metų žmonės.

„Šio amžiaus žmonės sudaro 25 proc. visų gyventojų, susirgusių Laimo liga, erkiniu encefalitu ar kitomis erkių platinamomis ligomis. 21 proc. sudaro 60–70 metų žmonės, taip pat nemažą dalį – 15 proc. – sudaro žmonės nuo 40 iki 50 metų amžiaus. Gali būti, kad vyresnio amžiaus žmonės suserga dažniau, nes rečiau yra pasiskiepiję, daugiau laiko leidžia gamtoje – grybauja, uogauja“, – sako A.Juodeikis.

Kaip pastebi ekspertas, svarbu atkreipti dėmesį, kad net 10 proc. sergančiųjų sudaro jauniausi gyventojai iki 20 metų. Todėl būtina atkreipti suaugusiųjų dėmesį, kad šie atsakingai žvelgtų į erkių platinamas ligas ir pasirūpintų jaunuolių sveikata.

„Nors veiksmingos vakcinos nuo Laimo ligos nėra ir jai imunitetas neįgyjamas, tačiau pasiskiepyti nuo kitos labai dažnai aptinkamos erkių platinamos ligos − erkinio encefalito − skatintume kiekvieną gyventoją“, – dėmesį atkreipia ekspertas.

Erkės siaučia ir mieste ar pajūryje

Svarbu atkreipti dėmesį, kad erkės aktyvios ir jų platinamomis ligomis galima užsikrėsti ne tik vaikštant po miškus ar iškylaujant gamtoje.

„Yra fiksuojama daug nemalonių atvejų, kai miesto gyventojai pasakoja, kad erkė įsisiurbė tiesiog vedžiojant šunį parke ar poilsiaujant pajūryje. Panašu, kad pastaraisiais metais joks žmogus nėra apsaugotas nuo erkių įkandimų, nes jos paplitusios absoliučiai visuose šalies regionuose.

Žvelgiant į regionus detaliau, daugiausia nuostolių per pastaruosius metus fiksavome Vilniaus ir Kauno miestuose, taip pat Panevėžyje. Į penketuką pagal susirgimų skaičių patenka Rokiškio bei Utenos rajonai“, – situaciją apžvelgia ekspertas.

Dažniausios ligos

Kai įsisiurbia erkė, vienu metu galima susirgti net keliomis ligomis, tačiau populiariausios ir pavojingiausios – erkinis encefalitas ir Laimo liga.

Įkandus erkei reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris atliktų reikiamus tyrimus, o ligos atveju greitai galėtų parinkti efektyvią gydymo priemonę.

„Planuojantiems eiti į mišką grybauti, uogauti ar tiesiog poilsiauti gamtoje, būtinai siūlyčiau naudoti repelentus, kurie šiuos parazitus šiek tiek atbaido. Rengtis reiktų šviesiau, kad būtų lengviau pastebėti erkes, joms dar nespėjus įsisiurbti į odą“, – patarimais dalinasi A.Juodeikis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką