Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 09 25, 00:00

Ginekologė: „Intymų gyvenimą galime greitai pagerinti“

Makšties sausumas moteriai gali sukelti daug diskomforto, nemalonių pojūčių bei turėti neigiamą įtaką jos sveikatai ir lytinių santykių kokybei. Kaip įveikti šią gana dažnai pasitaikančią ir įkyrią problemą? Apie tai kalbamės su gydytoja ginekologe Daiva Keršulyte.
Ginekologinės problemos
Ginekologinės problemos / 123RF.com nuotr.

– Kokios priežastys nulemia, kad makštis išsausėja?

– Priežasčių yra nemažai. Viena iš dažniausiai pasitaikančių – tai moters amžius, kai ją užklumpa menopauzė. Tuo metu fiziologiškai natūraliai sumažėja hormono estrogeno, todėl ilgainiui pradeda kamuoti makšties išsausėjimas. Kita priežastis – nėštumas ir laikotarpis po nėštumo, kai moteris maitina krūtimi, neserga menstruacijomis. Reikėtų paminėti ir tam tikras ligas, pavyzdžiui, po vaginito, infekcijų, kai gydoma vietiniais vaistais, onkologinių susirgimų, kai pasitelkiamas spindulinis gydymas, – dažnai atsiranda makšties sausumas.

Labai svarbus taisyklingas higienos priemonių naudojimas, tarkime, negalima per ilgai laikyti tamponų, nes tai gali paveikti makšties gleivinę. Moterys, kurios vartoja kontracepines priemones taip pat dažnai skundžiasi makšties sausumu, nepriklausomai nuo to, kokio pobūdžio tos priemonės – tiek tabletės, tiek žiedas ir kitos yra naudojamos. Tiesa, toks šalutinis kontraceptinių priemonių poveikis pasireiškia ne visoms moterims.

– Kaip makšties sausumas gali paveikti moters sveikatą, lytinius santykius?

– Makšties išsausėjimo požymiai moterims išduoda, kad reikia pasirūpinti savo sveikata, kadangi jų nepastebėti ir nepajausti neįmanoma. Jaučiamas diskomfortas, deginimas, perštėjimas makštyje, dažnesnis skausmingas šlapinimasis, o lytiniai santykiai tampa nemaloniai skausmingi. Natūralu, kad makšties sausumas ir tokie požymiai sukelia ir psichologinį nepasitenkinimą, nukenčia lytinis gyvenimas.

– Ar gali nuo makšties sausumo prasidėti tam tikros ligos?

– Taip, gali. Makštyje atsiranda mikroįtrūkimai ir kai moterys išgyvena menopauzės laikotarpį, gali prasidėti makšties uždegimai, vadinami menopauziniais vaginitais.

– Kokios priemonės gali padėti išvengti makšties sausumo ir diskomforto jausmo?

– Priemonių yra labai įvairių ir jos visos parenkamos individualiai. Menopauzės metu galime taikyti vietinį gydymą estrogenais, kai pasitelkiami kremai, žvakutės, tačiau yra tam tikros kontraindikacijos ir būtina įvertinti moters sveikatos būklę. Kitas būdas – įvairūs drėkikliai, lubrikantai, kurių taip pat yra labai įvairių. Tačiau reikia žinoti, kad pastarieji veikia gana trumpą laiką.

Dar vienas būdas išvengti makšties sausumo – tai makšties žvakutės su hialurono rūgštimi, kuri turi kaupiamąjį poveikį. Tokios žvakutės veikia gilesnius makšties sluoksnius ir jas naudojant reguliariai galime pajausti ilgalaikį teigiamą poveikį.

– Kaip taisyklingai naudoti makšties žvakutes?

Naudoti šias priemones patariama reguliariai ir atsižvelgiant į savo būklę, tačiau geriausia tai aptarti su ginekologu. Pavyzdžiui, menopauzės metu žvakutes galima naudoti 2-3 savaites kasdien, o po to retinti ir pasitelkti kelis kartus per savaitę.

Po nėštumo ir gimdymo bei maitinimo galima naudoti iki kol atsinaujins ciklas, o hormonai sugrįš į savo vėžes. Tad apribojimų laiko prasme – nėra, svarbiausia stebėti savo savijautą ir pojūčius. Kaip naudojate kremą veidui, taip ir šias priemones, kad gerai jaustumėtės.

– Kadangi priemonių labai daug, kaip išsirinkti? Kreiptis į specialistą ar užtenka nueiti į vaistinę?

– Viskas priklauso nuo situacijos. Jeigu moteriai menopauzė, galimi keli gydymo būdai, kai derinamas gydymas estrogenais ir žvakutės su hialuronu. Tokiais atvejais be gydytojo apžiūros šios problemos išspręsti nepavyks, kadangi vartojant estrogeną reikia įvertinti moters būklę ir kontraindikacijas.

Jeigu moteris po tam tikros ligos, pavyzdžiui, vaginito jaučia nemalonius makšties sausumo simptomus, tačiau yra sveika, gali ir pati įsigyti makštį drėkinančių priemonių, žvakučių su hialuronu, nes jos yra nereceptinės.

Daugiau informacijos čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką