15min be reklamos

Greitasis maistas ir socialinė atsakomybė: vėžiu sergančių vaikų šeimoms skirti Ronaldo McDonaldo namai Čikagoje atima žadą – kada tokius turėsime Lietuvoje?

Klouno Ronaldo McDonaldo, laikomo korporacijos „McDonald's“ sėkmės talismanu ir simboliu, vardu pavadintuose namuose (The Ronald McDonald Houses – angl.) Čikagoje apsilankiusi fondo „Mamų unija“ vadovė Eglė Mėlinauskienė jau žino, kokių „Šeimos namučių“ nori Vilniuje.
„The Ronald McDonald“ pastato išorė
„The Ronald McDonald“ pastato išorė / LPF „Mamų unija“ nuotr.

Ronaldo McDonaldo namai veikia prie ligoninių. Juose gali apsistoti šeimos nariai, slaugantys sunkiomis ligomis sergančius vaikus.

„Tai – didžiuliai prabangūs namai, kuriuose įrengti 22 kambariai, apstatyti gražiais, labai kokybiškais baldais. Iš tikrųjų galima pasijusti kaip namuose“, – portalui 15min.lt pasakojo E.Mėlinauskienė.

Ją sužavėjo ir vaikų žaidimų bei poilsio kambariai, šiuolaikiškiausia technika aprūpinta virtuvė, sunkiems ligoniams pritaikyti vonios kambariai. Atrodo, kad pagalvota iš tikrųjų apie viską – į antrą pastato aukštą kelia liftas, o namuose gyvenančių šeimų neslegia jokie buities rūpesčiai: galima susitelkti tik į sergančio vaiko poreikius, šeimos narių bendravimą ir buvimą kartu.

Tai – didžiuliai prabangūs namai, kuriuose įrengti 22 kambariai, apstatyti gražiais, labai kokybiškais baldais. Iš tikrųjų galima pasijusti kaip namuose.

Didžiąją darbų dalį atlieka savanoriai. Norinčiųjų neatlygintinai dirbti Ronaldo McDonaldo namuose daugiau nei reikia, todėl savanorių sąrašas sudarytas pusmečiui į priekį.  

„Tai natūralu: Amerikoje daug gilesnės labdaros ir savanorystės tradicijos“, – šypsojosi E.Mėlinauskienė.

Jos viešnagės Ronaldo McDonaldo namuose metu šeimoms pietus ruošė vienos privačios įmonės darbuotojai.

„Jie atvyko su visais reikalingais produktais. Savanoriškam darbui dieną paskyrė įvairaus amžiaus žmonės – ir jauni, ir vyresni“, – įspūdžiais dalijosi „Mamų unijos“ vadovė.

Fotostudijos nuotr./Eglė Mėlinauskienė
Fotostudijos nuotr./Eglė Mėlinauskienė

Darbo rankos praverčia ne tik virtuvėje: reikia ir žolę nupjauti, kambarius sutvarkyti ir t.t.

Išbandymas visai šeimai

E.Mėlinauskienė atkreipė dėmesį, kad onkologinės ligos gydymas trunka mažiausiai pusę metų ir gali tęstis net iki dvejų ar trejų metų.

Kai suserga vaikas – suserga ir visa šeima. Vienas iš tėvų turi atsisakyti darbo, kad galėtų nuolat būti su ligoniu. Gydantis kitame mieste, broliai ir seserys kartais vienas kito nemato savaičių savaitėmis, emocijų krizę išgyvena ir sutuoktiniai.

Savaitgalį tėtis atvažiuoja aplankyti, bet neturi, kur pernakvoti, todėl viduržiemį miega automobilyje šalia ligoninės.

„Šeimos santykiuose įvyksta negrįžtami pokyčiai, kai kada sudreba šeimos pamatai, įvyksta skyrybos. Yra ir priešingų atvejų: šeimos bando kuo daugiau būti kartu, tačiau turi patirti daug nepatogumų, pavyzdžiui, savaitgalį tėtis atvažiuoja aplankyti, bet neturi, kur pernakvoti, todėl viduržiemį miega automobilyje šalia ligoninės“, – neslėpė E.Mėlinauskienė.

Saugu – kaip ligoninėje, jauku – kaip namie

Paramos ir labdaros fondas „Mamų unija“ praėjusių metų gruodį oficialiai pristatė ambicingą tikslą Santariškių mikrorajone įsteigti „Šeimos namučius“, kurie taptų antraisiais namais onkologine liga sergančio vaiko šeimai.

„Mums labai svarbu išlaikyti šeimą kartu, sukurti jai patogią ir jaukią aplinką ne ligoninėje. Vaikas linksmesnis, kai mato, kad mamos nuotaika gera, kai tėčio ir mamos santykiai nekelia nerimo, kai galima ilgiau pažaisti su broliais ir seserimis. Šeima apsigyventų atskirame kambaryje, tai būtų jų privati erdvė, kur niekas netrukdytų“, – idėjos esmę pristatė E.Mėlinauskienė.

Tačiau „Šeimos namučiuose“ nuolat budėtų ir medicinos darbuotojas. Pagal poreikį ligoniui būtų suteikiama pediatrų, skausmo specialistų, medikų, psichologų, dvasininkų pagalba. Gydymas ir priežiūra vyktų kompleksiškai.

Neišvengiamai progresuojant ligai, kai medicina padėti vaikui jau bejėgė, būtų suteikiama paliatyvios slaugos galimybė.

Šiuo klausimu kalbame labai atsargiai, nes mūsų visuomenėje iš esmės mažai kalbama apie mirtį.

„Šiuo klausimu kalbame labai atsargiai, nes mūsų visuomenėje iš esmės mažai kalbama apie mirtį. Tačiau taip, galvojame įkurti vieną paliatyvios slaugos kambarį, skirtą sunkiausiems ligoniukams. Tik tai būtų ne ligoninės palata, o pasakų kambarys, kur kiekviena diena būtų graži, o šeima turėtų visišką privatumą“, – viziją pristatė E.Mėlinauskienė.

Pirmiausia reikia sklypo

Preliminari „Šeimos namučių“ projekto įgyvendinimui reikalinga suma – apie 4 mln. litų. Iki šiol sukaupta daugiau kaip 330 tūkst. litų, iš kurių 126 tūkst. buvo surinkti kovo 15 dieną Čikagoje vykusiame labdaros vakare „Vilties aitvarai“.

Tačiau pirmasis daugiau nei 100 tūkst. litų įnašas „Mamų unijos“ sąskaitą papildė dar prieš trejus metus. Anuomet pinigai buvo skirti visai kitam tikslui – onkologine liga sirgusio berniuko gydymui užsienyje.  

„Jis neišgyveno ir pinigai liko nepanaudoti. Didžiąją lėšų dalį paaukojo berniuko tėvų artimieji ir draugai, todėl jautėme atsakomybę atsiklausti šeimos, kur jas panaudoti. Berniukas mirė hospise Anglijoje, jo mama atsiuntė nuotraukų ir pasvajojo, kad būtų labai gražu tokius namus turėti ir Lietuvoje“, – projekto ištakas prisiminė „Mamų unijos“ vadovė.

Fotostudijos fotolobis.lt nuotr./Mamų unija
Fotostudijos fotolobis.lt nuotr./Mamų unija

Praėjus trejiems metams projektas įgavo pagreitį. Jis buvo pristatytas medikų bendruomenei ir, atrodo, sulaukė pritarimo.

„Dabar reikia sulaukti sprendimo dėl sklypo: Santariškių miestelio plėtros planą turi patvirtinti sveikatos apsaugos ministras. Manau, jei būtų sklypas, reikalai iš esmės pajudėtų: atsirastų daugiau aukotojų, galėtume rengti detaliuosius planus.

Viena įmonė jau žadėjo pagaminti langus ir duris, kita tikino padėsianti inžineriniais sprendimais. Parengti projektą ir apskaičiuoti finansinę jo dalį yra padėję vienos didelės įmonės specialistai: jie nemokamai skyrė savo laiką ir profesines žinias, nors tokios paslaugos gana brangiai kainuoja“, – žmonių gerumu džiaugėsi E.Mėlinauskienė ir išreiškė viltį, kad projektas sulauks dar daugiau finansinės paramos.

Prisidėti gali kiekvienas

Pagal dabartinį planą „Šeimos namučiai“ bus statomi netoli Santariškių klinikų Vilniuje. Planuojamas sklypo plotas – 60 arų, pastato plotas – 800 kv. m. Vienu metu juose galės apsistoti iki 8 šeimų, kurios augina onkologine liga sergantį vaiką.

Be to, namuose turėtų veikti vaikų onkologijos informacinis centras, kur artimieji gautų naudingos informacijos apie ligą, paslaugas, reabilitaciją, socialines garantijas ir t.t.

Viena įmonė jau žadėjo pagaminti langus ir duris, kita tikino padėsianti inžineriniais sprendimais.

Projekto įgyvendinimui reikalinga ne mažesnė kaip 4 mln. litų suma. Numatomi lėšų šaltiniai: valstybės parama, privačių asmenų ir įmonių parama, projektinės lėšos, fondo „Mamų unija“ lėšos.

Visi norintys prisidėti gali paaukoti portale www.aukok.lt.  

Nuo 2009 metų „Mamų unija“ globoja vėžiu sergančius Lietuvos vaikus, padeda jiems ir juos auginančioms šeimoms, sprendžia psichologines, gydymo ir reabilitacijos bei finansines problemas.

„Mamų unija“ perka vaistus, slaugos priemones, medicininę įrangą, atnaujina palatas, rūpinasi ligonių laisvalaikiu ir švietimu, bendradarbiauja su medikais, formuoja tolerantišką visuomenės požiūrį į sergančius vėžiu vaikus ir juos auginančias šeimas, puoselėja pagalbos silpnesniam tradicijas Lietuvoje.

Per penkerius veiklos metus fondas suteikė paramos už 1,2 mln. litų.

Kasmet Lietuvoje onkologinėmis ligomis suserga iki 100 vaikų nuo kūdikių iki 18 metų. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip inicijuoti daugiabučio renovaciją?
Reklama
Prasmingai ateičiai: 5 populiariausios vasaros stovyklos jūsų vaikui
Reklama
Iš Kauno į Dominikos Respubliką – studijuoti informatikos
Reklama
Šaltibarščiai pietums – nors ir kasdien: „Iki“ jungiasi prie festivalio ir skelbia specialių pasiūlymą skaniausiam vasaros valgiui
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką