Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 27d. 12:53

Gydytojas – apie venų varikozės stadijas: estetinė problema gali baigtis labai liūdnai

Venų varikozė - klastinga todėl, kad dažniausiai pradedama gydyti per vėlai
123RF.com nuotr. / Venų varikozė - klastinga todėl, kad dažniausiai pradedama gydyti per vėlai

Kojos – ne tik grožio simbolis, bet ir didelį krūvį turinti atlaikyti kūno dalis. Nors ant kojų vizualiai pastebimos venos daugeliui nerimą kelia dėl jų grožio, Kauno „Kardiolitos klinikų“ Kraujagyslių ligų centro kraujagyslių chirurgas gydytojas dr. Gintaris Lionginas Vilkevičius primena, kad susirūpinti vertėtų todėl, kad tai viena iš venų varikozės ligos stadijų. Negydoma ji progresuoja ir iš estetinės problemos gali virsti sudėtingu ligos atveju, teigiama pranešime žiniasklaidai.

Nėra nekalta liga

Statistiniai duomenys atskleidžia, kad venų varikoze serga net 50 proc. visų žmonių. Šis skaičius apima visas ligos stadijas, tarp jų ir estetinius atvejus. Tačiau nemažą dalį skaičiaus sudaro ir sveikatai pavojingų ligų situacijos.

„Daugelis mano, kad varikozė yra labiau estetinė problema, bet toli gražu taip nėra. Negydoma ji progresuoja. Ir jeigu iš pradžių ji iš tiesų atrodo kaip bjaurojanti estetinį vaizdą, ilgainiui gali atsirasti skundai dėl skausmų, tinimo, išsivysto audinių mitybos sutrikimai, gali prasidėti kraujavimai ir galiausiai išsivystyti trofinės opos“, – trumpai ligos eigą apžvelgia kraujagyslių chirurgas.

Pajutus simptomus, bet juos ignoruojant, kyla ir didesnių komplikacijų rizika, pavyzdžiui, trombozės. Susiformavusi poodinėse ar giliosiose venose, ji gali nukeliauti net iki plaučių arterijos, kas iš esmės yra labai pavojinga.

Asmeninio albumo nuotr./Gintaris Lionginas Vilkevičius
Asmeninio albumo nuotr./Gintaris Lionginas Vilkevičius

Naujausi gydymo metodai

Remdamasis 35 metų darbo patirtimi, gydytojas G.L.Vilkevičius džiaugiasi, kad kritinių atvejų labai sumažėjo ir vis rečiau tenka gydyti trofines opas. Pasak jo, tai lemia ne tik žmonių aktyvumas nedelsti iki kritinės situacijos, bet ir gydymo kvalifikacijos pažanga – naujausios kartos lazeriai pakeitė anksčiau taikytas atviras operacijas. Gerai atlikta operacija užkerta kelią trofinių opų ir trombinių komplikacijų atsiradimui.

„Bet kurį gydymo metodą charakterizuoja jo efektyvumas, saugumas, komplikacijos ir pooperacinis laikotarpis. Efektyvumas priklauso nuo to, kaip užakinama vena. Dalis pakartotinų varikozių atsiranda todėl, kad atsikuria venos pralaidumas. Kalbant apie dabartines modernias tendencijas, geriausius gydymo rezultatus demonstruoja trečios kartos lazeris, likusius metodus efektyvumo rezultatais lenkiantis net 60 kartų ir daugiau“, – apie medicinos pažangą pasakoja chirurgas.

Kiti svarbūs gydymo rodikliai – saugumas ir komplikacijų nebuvimas: „Trečios kartos lazeris pasižymi kur kas mažesniu traumatiškumu. O tai reiškia mažesnę riziką pažeisti šalia esančius nervus, odą (jeigu vena yra šalia odos) ir taip pasiekti geresnį pooperacinį laikotarpį, kuris gydant trečios kartos lazeriu praktiškai yra beskausmis.“

Pooperacinis laikotarpis itin aktualus klausimas dirbantiems žmonėms. Dėl naujausios kartos lazerio gydymo metodo privalumų, po operacijos į darbus galima grįžti jau kitą dieną.

Neseniai Lenkijoje vykusioje pasaulinėje konferencijoje G.L.Vilkevičius ne tik pasidalino per pastaruosius metus sukauptais sėkmingais rezultatais, bet ir vedė mokymus, kaip naudotis naujausiu lazeriu, kolegoms iš JAV, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir kitų pasaulio valstybių.

„Gydymas lazeriu nepasižymi standartizuotais parametrais. Kiekvienu atveju reikia žinoti, kaip jį sureguliuoti. Trečios kartos lazeris leidžia dirbti su mažesne galia ir energija, o tai lemia geresnį pooperacinį laikotarpį. Lazeris praplėtė ir gydymo galimybes, nes tokiu būdu galima gydyti arčiau odos paviršiaus esančias venas, ko nebuvo galima daryti iki šiol“, – pasakojo gydytojas.

Dėl bangos ilgio ir kitų techninių naujovių lazeriu nuo šiol gali būti gydomos visos 6 ligos stadijos: nuo pirmųjų vizualiai pastebimų atvejų iki šeštos, kai susiformuoja aktyvios opos.

Lemia ne tik genetika

Nors, pasak kraujagyslių chirurgo, varikozės išsivystymui daugiausiai įtakos turi genetika, paveldimumas iš tėvų, kitų giminės artimųjų, prie ligos eigos prisideda ir kiti veiksniai: sunkus fizinis darbas, hormoninės pusiausvyros sutrikimai, nėštumas, karštis aplinkoje ir kiti aspektai. Nors statistiniai duomenys rodo, kad varikozine liga vienodai serga tiek vyrai, tiek moterys, susidaro įspūdis, kad moterys serga dažniau.

„Galbūt taip atrodo, nes moterys tiesiog dažniau kreipiasi į gydytojus, labiau atkreipia dėmesį į estetinę ligos pusę, kuri neretai ir tampa pagrindine priežastimi, kodėl kreipiasi į kraujagyslių chirurgą. Vyrai ne tiek kreipia dėmesio į grožį, ateina, kai pasireiškia sveikatos sutrikimai – atsiranda skausmai, tinimas, blauzdos audinių ar spalvos pakitimai“, – pasakoja specialistas.

Lazerinis venų gydymas taikomas atsiradus kraujotakos sutrikimams venose, kai, užuot tekėjęs širdies link, kraujas grįžta atgal, dėl to didėja kraujo spaudimas kojų venose, sutrinka medžiagų apykaita, vystosi lėtinis uždegimas, formuojasi opos. Šis gydymas tinkamas įvairaus amžiaus žmonėms, ypač palankus vyresniems, dėl neretai pasitaikančių kitų su amžiumi susijusių gretutinių ligų.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

02:24
01:41
01:01

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką