Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 21, 12:43

Hemorojus: kodėl atsiranda, kaip atpažinti ir ar visada reikia operacijos

Hemorojus – įvairiais simptomais pasireiškianti ir plačiai paplitusi liga, su kuria bent kartą gyvenime susidūrė apie 80 proc. žmonių iš viso pasaulio. Abdominalinės chirurgijos gydytojas dr. Saulius Švagždys teigia, kad ši liga dažniausiai gali būti diagnozuota darbingo amžiaus pacientams, nepriklausomai nuo lyties.
Skausmą kenčianti moteris
Skausmą kenčianti moteris / 123RF.com nuotr.

Nors hemorojus nėra piktybinė liga, ji gali kartotis ir trikdyti gyvenimo kokybę, todėl svarbu kreiptis į gydytojus, kurie parinks tinkamą gydymą – medikamentais arba, ligai pažengus, operaciniu būdu.

„Bijodami galimos operacijos, dalis žmonių delsia ir ne iš karto kreipiasi pagalbos. Kai kurie į gydytojo kabinetą ateina tuomet, kai hemorojus jau yra pažengęs ir trukdo gyventi.

Tačiau medicina nestovi vietoje ir šiandien pacientai gali pasirinkti mažiau invazinį, ne tokį skausmingą gydymo metodą, kuris leis greičiau grįžti į įprastą gyvenimo ritmą“, – „co:agency“ atsiųstame pranešime spaudai sako Kauno „Kardiolitos klinikų“ Bendrosios ir pilvo chirurgijos centro abdominalinės chirurgijos gydytojas dr. S.Švagždys.

„co:agency“ nuotr./dr. Saulius Švagždys
„co:agency“ nuotr./dr. Saulius Švagždys

Hemorojaus atsiradimą lemia ir genetika, ir gyvenimo būdas

Hemorojus dažniausiai pasireiškia kraujavimu, sukeltu padidintų mazgų traumatizacija išmatomis, taip pat jie gali išlįsti per išangę tuštinimosi metu. Liga nesirenka lyties, tačiau moterims išorinės hemoroidinių mazgų dalys gali padidėti dėl nėštumo ir gimdymo.

„Yra dvi hemorojaus atsiradimo teorijos – jungiamojo audinio ir kraujagyslių. Dėl jungiamojo audinio ypatumų, kurie perduodami genetiškai, kraujagyslių sienelės būna silpnos, silpniau fiksuojami hemoroidiniai mazgai išangės kanale, kartais papildomai atsiranda paviršinių blauzdų venų išsiplėtimas.

Esant tokiam paveldimumui, tuštinimosi metu stenantys pacientai dar labiau provokuoja ligą. Kita teorija sako, kad esant prastesniam veniniam nutekėjimui iš dubens, veninis kraujas kaupiasi dubenyje, taip pat ir hemoroidiniuose mazguose“, – teigia dr. S.Švagždys.

Šias įgimtas sveikatos būkles gali pabloginti ir netinkamas gyvenimo būdas, patariama stengtis tuštintis reguliariai bei nestenėti. Net neturintys genetinių priežasčių, mažai sportuojantys, stenantys tuštinimosi metu ar dažniau vartojantys alkoholį asmenys turi padidintą hemorojaus simptomų pasireiškimo tikimybę.

Hemorojaus laipsniai ir kaip juos atpažinti

Hemorojus yra skirstomas pagal keturis laipsnius, kurie priklauso nuo to, kaip smarkiai padidėjęs hemoroidinis mazgas, ar jis tuštinimosi metu išlenda per išangę.

„Pirmą laipsnį turinčiam pacientui pasireiškia nežymūs požymiai – nedidelis kraujavimas, diskomfortas ar pilnumo jausmas išangėje. Antro laipsnio hemorojus diagnozuojamas tada, kai tuštinimosi metu mazgas išlenda per išangės kanalą, bet po išsituštinimo jis savaime sugrįžta atgal.

Trečio laipsnio hemorojus nustatomas tuomet, kai vidinis hemoroidinis mazgas išlenda tuštinimosi metu ir ilgainiui negrįžta į išangės kanalą, todėl jį reikia pastumti ranka“, – sako abdominalinės chirurgijos gydytojas.

Ketvirto laipsnio hemorojus šiais laikais pasitaiko itin retai, tačiau jį atpažinti galima pagal tai, jeigu hemoroidinį mazgą dengianti gleivinė matosi išorėje, praskleidus sėdmenis, išlindę mazgai yra nebesugrąžinami į išangę.

Chirurginis gydymas taikomas ne visada

Pirmų laipsnių hemorojus dažniau gydomas konservatyviais metodais: gyvenimo būdo keitimu, t. y. svarbu stengtis išvengti vidurių užkietėjimo, vartoti pakankamai skysčių ir ląstelienos, reguliariai užsiimti aktyvia fizine veikla. Taip pat gali padėti įvairūs preparatai – priešhemorojinės žvakutės prieš tuštinimąsi, diskomfortą nuimantys tepalai, kraujagyslių sieneles stiprinantys flavonoidai.

„Chirurginis gydymo metodas taikomas, kai vaistais nepavyksta susigrąžinti buvusios gyvenimo kokybės, pasireiškia mažakraujystė. Pirmų laipsnių hemorojus gydomas mažai invaziniais metodais, kai vienokiomis ar kitokiomis priemonėmis galima sumažinti vidinius hemoroidinius mazgus – kai kuriems pacientams tokio gydymo užtenka visą gyvenimą.

Populiariausiu metodu yra laikoma hemoroidinio mazgo ligavimo guminiais žiedais procedūra. Ją galima atlikti be nejautros, ambulatorinėmis sąlygomis per keletą minučių“, – teigia dr. S.Švagždys.

123RF.com nuotr./Krono liga
123RF.com nuotr./Krono liga

Dar vienas galimas metodas – hemoroidinio mazgo dalies suardymas infraraudonaisiais spinduliais. Vis dėlto anksčiau taikyti metodai, tokie kaip krioterapija ar hemoroidinių mazgų skleroterapija, šiandien tėra medicinos istorijos dalis.

Naujas gydymo metodas keičia tradicinius

Trečio laipsnio hemorojui iki šiol dažniausiai buvo taikomas radikalus gydymo būdas, kai padidėjęs hemoroidinis mazgas yra nupjaunamas, tačiau po tokios atliekamos operacijos skausmas jaučiamas net kelias savaites, kol sugyja operacijos metu padarytos žaizdos.

„Pradėjome taikyti naują, mažiau invazinį THD (Transanal hemorrhoidal dearterialization) metodą, kai persiuvamos hemorojinius mazgus maitinančios arterijos ir fiksuojami padidinti hemoroidiniai mazgai, kurie operacijos metu nėra pašalinami.

Turimos specialios ultragarsinės sistemos, kuri įvedama į išangės kanalą, pagalba, galime surasti kraujagyslę, maitinančią hemoroidinį mazgą, ir ją persiūti. Taip sutrikdoma hemoroidinio mazgo kraujotaka, o persiuvant mazgą – anatominė struktūra.

Sutrikus kraujo tiekimui į hemorojinius mazgus, kaverniniai kūnai pradeda trauktis ir ilgainiui perauga jungiamuoju audiniu“, – sako abdominalinės chirurgijos gydytojas.

Kadangi operacija atliekama gleivinės dengiamoje išangės kanalo srityje, kur beveik nėra skausmo receptorių, pooperacinis periodas yra mažiau skausmingas, po operacijos nelieka didelių žaizdų. Vos po kelių dienų pacientas gali grįžti į savo rutiną ir, jei laikosi sveikos gyvensenos principų, nerizikuoja patirti atkryčio.

Norintiesiems išvengti pasikartojančios hemorojaus problemos ar nuo jos apskritai apsisaugoti, gydytojas dr. S.Švagždys rekomenduoja laikytis subalansuotos mitybos, turinčios daug skaidulų ir skysčių, apriboti laiką, praleidžiamą tuštinantis (ilgai nesėdėti ant klozeto), vengti vidurių užkietėjimo ir stengtis išlaikyti normalų svorį.

Pastebėjusiesiems pirmuosius ar sugrįžusius hemorojaus simptomus, svarbu nieko nelaukiant kreiptis į šeimos gydytoją ar gydytoją koloproktologą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką