TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Psichiatras: išgėręs žmogus darosi asocialus gyvulys

Alkoholis
Shutterstock nuotr. / Alkoholis
Šaltinis: Žinių radijas
0
A A

Komentuodamas kraupią praėjusio savaitgalio nelaimę, kuomet per išgertuves režisierius Algimantas Maceina, įtariama, nudūrė savo draugą Naglį Karvelį, gydytojas psichiatras, biomedicinos mokslų daktaras, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga sako, kad išgėręs žmogus darosi nebepanašus į žmogų.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

„Išgėręs žmogus tam tikra prasme darosi vis mažiau žmogus ir vis labiau gyvulys. Mes nuo gyvulių tuo ir skiriamės, kad galime valdyti savo impulsus, instinktus. Gamtoje šunys ar kiti gyvuliukai, kai jiems ateina laikas poruotis, nežiūri nei su kuo, nei kaip – juos tiesiog šaukia  gamta. Žmogus yra kitoks, jis turi socialines tradicijas, kitus dalykus, bet prigėręs žmogus darosi labai panašus į gyvulį“, – Žinių radijo laidoje „Ryto espresso“antradienį sakė A. Veryga.

Gydytojo teigimu, alkoholis išjungia aukštąją nervinę veiklą, todėl išgėręs žmogus pasako tai, ką galvoja negėręs. Taip žmogus, anot jo, tam tikra prasme tampa asocialus. 

Gydytojo teigimu, alkoholis išjungia aukštąją nervinę veiklą, todėl išgėręs žmogus pasako tai, ką galvoja negėręs. Taip žmogus tam tikra prasme tampa asocialus. 

„Kas vyktų gatvėje, jei visi žmonės pradėtų sakyti, kas apie ką galvoja, ir atviru tekstu į akis rėžti? Bet mes tokie nesame, mes gyvenam bendruomenėje, galvojam, kam ką sakyti, kur ir ką daryti – tuo mes skiriamės nuo gyvulių. Tas žiaurus alkoholio poveikis, atimantis baimę, susivokimą, žinomas tūkstančius metų.“

Alkoholio paveiktas žmogus, A.Verygos teigimu, senovėje būdavo net naudojamas kaip mokymo priemonė.

„Senovėje būdavo šalių, kurios mokydamos vaikus rodydavo girtus vergus ir bandydavo paaiškinti, kas tai iš tikrųjų yra, kad prigėręs žmogus yra nelaisvas, netinkamai elgiasi, nesugeba savęs valdyti, kontroliuoti.“

Alus
Alus

Pasak jo, II pasaulinio karo metu Stalinas duodavo kariams alkoholio, kad jie nebijotų žudyti.

„Žmonės nei mirti, nei kitų žudyti iš prigimties nenori, jie tokie nėra. Alkoholis ir kitos psichoaktyvios medžiagos, keisdamos psichiką, žmogų paverčia tokiu, kokiu mes nesame pratę matyti ir kas mums yra svetima.“

Pasak A. Verygos, nereikia būti alkoholiku tam, kad išgėręs žmogus sukeltų rūpesčių sau ar aplinkiniams, pavyzdžiui, nesaugiais lytiniais santykiais:

II pasaulinio karo metu Stalinas duodavo kariams alkoholio, kad jie nebijotų žudyti.

„Nemanau, kad tie jauni žmonės, kurie susitinka klubuose išgėrę ir neplanuotai pastojančios merginos yra alkoholikai“, – kalbėjo psichiatras.

A.Verygos nuomone, anksčiau visuomenėje buvo didesnis spaudimas gerti kompanijoje, tačiau dabar tai po truputį keičiasi, ir žmonės išmoksta linksmintis ir be alkoholio.

„Tas spaudimas anksčiau būdavo labai žiaurus – žmonės, kurie norėdavo negerti, turėjo nuolat aiškintis, kodėl tai daro. Jei tai būdavo jaunesnio amžiaus moteris, tai komentaras būdavo, kad ji laukiasi, o jeigu vyras negeria – jis turbūt užsikodavęs alkoholikas ar savo jau atgėrė. (....) Matau, kad Lietuvoje šie dalykai po trupučiuką keičiasi į gera. Jau vien tai, kad atsiranda įvairiausių renginių, pavyzdžiui, Naisių vasara, kur keliasdešimt tūkstančių sugeba  blaiviai kelias dienas praleisti ir pasilinksminti“, – kalbėjo A.Veryga.

„Bet, aišku, mums nuolat kalama, kad jei neišgersi, nesusirasi draugų, ir tuo lengvai patikima“, – sakė psichiatras.

Visą laidos „Ryto espresso“ įrašą klausykite  čia.

Žinių radijas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką