Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 4d. 15:13

Įspėjimas nėščiosioms: populiarūs vaistai nuo karščiavimo ir skausmo gali vaikui sukelti autizmą ir kitus sutrikimus

Nėščios moterys
123RF.com nuotr. / Nėščios moterys

Dėmesio ir aktyvumo sutrikimas, autizmas, hiperaktyvumo sutrikimas – jokie tėvai nenori išgirsti tokių diagnozių. Todėl nėščiosios turėtų stipriai apriboti savo vaistų vartojimą. Pasirodo, net populiarių skausmą ir karščiavimą malšinančių vaistų vartoti nereikėtų.

Acetaminofenas – ar jums girdėtas šis pavadinimas? Tai ne kas kita, kaip paracetamolis, kurio yra didelėje skausmą malšinančių vaistų dalyje. Nėščiosioms patariama vengti bet kokių gydytojo neskirtų vaistų, tačiau paracetamolis dažnai atrodo kaip nekaltas ir nestiprus vaistas.

Džono Hopkinso universitete JAV atliktas tyrimas parodė, kad jei nėščioji vardoja paracetamolį, ji stipriai didina riziką, jog vaikas sirgs autizmu, dėmesio ir aktyvumo bei hiperaktyvumo sutrikimu. Mokslininkai pasinaudojo vieno ilgalaikio tyrimo duomenimis, kuomet buvo paimti mėginiai iš 996 Bostone gimusių naujagimių virkštelių.

Autizmo rizika nuo paracetamolio atitinkamai išaugo 2,14–3,62 karto.

25,8% šių vaikų dar nesulaukę 9 metų išgirdo dėmesio ir aktyvumo sutrikimo diagnozę, 6,6% buvo pripažinti kaip kenčiantys nuo autizmo sutrikimo, 4,2% turėjo abu šiuos sutrikimus. Mokslininkai pabandė sugretinti šiuos rezultatus su aptiktu paracetamolio lygiu. Paaiškėjo, kad tų mamų, kuriuos paracetamolio vartojo daugiausiai, vaikai susidūrė su 2,26–2,86 karto didesne dėmesio ir aktyvumo sutrikimo rizika nei tie, kurių mamos šių vaistų vartojo mažiausiai. Autizmo rizika nuo paracetamolio atitinkamai išaugo 2,14–3,62 karto.

Šie rezultatai mokslininkų per daug nenustebino. Ankstesni tyrimai taip pat nurodė, kad paracetamolis nėštumo metu didina riziką, jog vaikai kentės nuo dėmesio ir aktyvumo sutrikimo, autizmo ir hiperaktyvumo. Tiesa, JAV gydytojai jau kurį laiką ragina besilaukiančias moteris vengti skausmą slopinančių vaistų. Kai kurie tokių vaistų veikia nervų sistemą. Poveikis suaugusiesiems yra labai nežymus, tačiau bręstančiam vaisiui tai gali stipriai pakenkti.

Daug vaistų, turinčių paracetamolio, yra parduodami be recepto. Jie dažnai yra laikomi silpnais ir nepavojingais skausmą slopinančiais vaistais, todėl dažnai žmonės tingi perskaityti informacinį lapelį. O jame rašoma – „ar nėštumo metu preparatą vartoti saugu, nežinoma, todėl jo neturėtų vartoti nėščios arba tos moterys, kurios planuoja pastoti“.

Technologijos.lt
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

02:07
04:15
01:33

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką