Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 31d. 09:08

Jaučiate, kad perdegėte? V.Repčenkaitės patarimai, kurie padės atrasti harmoniją

Violeta Repčenkaitė Ypatingos
Asmeninio albumo nuotr. / Violeta Repčenkaitė

Skirtingų užduočių atlikimas vienu metu tradiciškai buvo suvokiamas kaip moters galia. Įprastai moterys reguliariai atlieka daugybę darbų vienu metu ir tai laiko norma, tačiau tyrimai rodo, kad tiek vyrų, tiek moterų smegenys negali valdyti kelių veiksmų vienu metu. Ir visgi mes pasiruošusios aukotis ir didžiąją dalį gyvenimo vaidmenų ir atsakomybių prisiimti sau. Kol pasiekiame kritinę ribą – perdegame. Kaip atpažinti, kad mums reikia laiko sau ir kas padės atrasti tą vidinę harmoniją ir grąžinti džiaugsmą?

Kodėl perdegame? Paprastas, bet aiškus atsakymas

Melburno sociologijos profesorius Leah Ruppanneris atskleidė faktą, kuris nustebins ir moteris, ir vyrus. Vokiečių atliktame „Plos One“ tyrime buvo lyginami 48 vyrų ir 48 moterų sugebėjimai atlikti dvi užduotis vienu metu bei nuosekliai pereiti nuo vienos užduoties prie kitos. Kaip manote, kuriems pavyko tai padaryti geriau?

Tyrėjai išmatavo užduočių atlikimo reakcijos laiką ir tikslumą. Nustatyta, kad daugiafunkcis darbas iš esmės paveikė vyrų ir moterų užduočių atlikimo greitį ir tikslumą. Tarp grupių nebuvo skirtumo, tad kodėl moterys vis tiek imasi daugiau pareigų ir kokios to pasekmės?

TAIP PAT SKAITYKITE: A.Zinkevičiūtė – apie perdegimą, apimantį vis daugiau žmonių: „Degalai seniai baigėsi, o įsivaizduoji galįs spausti iki dugno“

Viena iš dažniausių pasekmių – perdegimas. Nors vyrai ir moterys gali pasiskirstyti darbais ir atlikti juos taip pat gerai, moterys vis vien prisiima daugiau atsakomybių ir net po darbo valandų, dirba papildomas valandas namuose – fiziškai ar planuodama įvairias šeimos veiklas.

Nuovargis, energijos ir jėgų trūkumas, mieguistumas, sumažėjęs entuziazmas ir polėkis tam, kas anksčiau uždegdavo – signalai, rodantys, kad privalote rasti laiko sau.

Laikas sau neturi būti prabanga

„Taip jau būdinga moterims – rūpintis visais aplinkui ir pamiršti save. Tik tokiu atveju perdegimas neišvengiamas. Juk kitais pasirūpinti galime tik tuomet, kai patys esame pilni.

Moteris, duodanti savo energiją, senka, o jei ji tampa tarsi laidininku – dalina energiją, gautą iš viršaus, ne iš savęs, tuomet ir nesenka. Iš tiesų energijos šaltinis yra pasiekiamas visiems, bet aš kitų būdų nežinau, kaip tik sąmoningai atverti visus praktikų kanalus. Stiprinti savo ryšį su visata, kūrėju, savimi“, – įsitikinusi sąmoningumo stovyklų moterims organizatorė Violeta Repčenkaitė.

Pašnekovės nuomone, kuo nelaimingesnis žmogus, tuo jis dirglesnis, piktesnis. Be to, išsibalansavusio žmogaus siunčiami signalai visiems aiškiai matomi, nes išsiliejama ant vaikų, artimųjų, pačios savęs.

V.Repčenkaitės nuomone, čia labai svarbus vyro vaidmuo. Jam reikėtų suprasti, kad moteris taip šaukiasi pagalbos. Galbūt ji to nedrįsta paprašyti, bet jai reikia dienai ar kelioms valandoms atsitraukti – pasivaikščioti gamtoje, o gal nueiti į kvėpavimo seminarą, pasidomėti kitomis praktikomis.

Akvilės Ražauskienės nuotr./Violeta Repčenkaitė
Akvilės Ražauskienės nuotr./Violeta Repčenkaitė

„Retrito metu mes keliamės ir gulamės su gamta. Atliekame daug praktikų, moterys gauna visą puokštę įrankių, kaip ir ką daryti kasdienybėje, kad atgimusios tik žydėtų, tik skleistųsi. Iš tikrųjų gyventų gražų gyvenimą.

Kiekvieną dieną galime ir turime skirti laiko sau. Tai nėra prabanga, veikiau būtinybė. Tebūnie tai bus tada, kai stovite duše ir koncentruojatės tik į tai, galvoje nesisuka mintys apie virtinę reikalų, kuriuos vis tiek atliksite, bet juk ne tuo metu, kai stovite duše, tiesa?“ – su šypsena klausia V.Repčenkaitė.

Patarimai, kurie padės susigrąžinti laimę į kasdienybę

Pasak V.Repčenkaitės, mes nuolat apvagiame save neturėdami laiko sau. Taigi į „laimingos savęs’’ pradžią reikėtų įtraukti naudingą rutiną – gyvenimą gamtos ritmu. Anksčiau atsikelti, anksčiau nueiti miegoti. Valgyti ne skubant, bet prisėdus. Ryte atsigerti šilto vandens stiklinę ir ramiai pabūti. Neturite laiko? Atsikelkite 30 min. anksčiau... Tuomet, kai žmogus suserga, laiko atsiranda, nes nebėra išeities. Tai kas gali būti svarbiau už mus? Mūsų emocinę ir fizinę sveikatą? Minčių higieną? Mes visi norime būti sveiki ir laimingi, bet ar visi pasiryžę keisti savo įpročius?

„Taigi, visų pirma, mielos moterys, braukime iš gyvenimo nenaudingus sau įpročius ir keiskime naudingais. Negatyvias mintis į pozityvias, visus „aš negaliu’’ į „aš galiu’’ ir jokių pasiteisinimų – ne šiandien, nuo ryt, nes... Taip mažais žingsniukais, švelniai, po truputį, užtikrintai keliaukime savo vidinės šviesos link“, – palinkėjo V.Repčenkaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

01:02
23:03
01:29

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką