Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV karas su Ebolos virusu sveikintinas, bet pasaulis į epidemiją reaguoja per vangiai

Vakarų Afrikoje siaučia Ebolos virusas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Vakarų Afrikoje siaučia Ebolos virusas
Šaltinis: 15min
0
A A

Pasaulis mėnesių mėnesius ramiai stebėjo kaip Ebolos virusas nuolat plito iš atokių Gvinėjos džiunglių iki Liberijos miestų lūšnynų. Vis dėlto, rugsėjo 16 d. ši ramybė dingo, kuomet JAV prezidentas Barackas Obama paskelbė didžiausią iš iki šiol buvusių humanitarinių misijų, kurioje dalyvaus šalies kariai. Nors JAV sprendimas sveikintinas ir svarbus, tačiau panašu, kad jo nepakaks norint sėkmingai atremti Ebolos viruso protrūkį, rašo savaitraštis „The Economist“.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Pareiškęs, kad Ebolos virusas nėra vien tik grėsmė regiono saugumui, o potenciali grėsmė viso pasaulio saugumui, JAV prezidentas nusiuntė apie 3000 šalies karių, kurių užduotis – įrengti gydymo centrus su 1700 vietų ir apmokyti vietos sveikatos darbuotojus.

Karių siuntimas į Vakarų Afriką gali atrodyti keistas pasirinkimas, kuomet Vašingtonas ruošiasi kovai su džihadistais Sirijoje ir Irake, o kitose pasaulio vietose taip pat neramu. 

Karių siuntimas į Vakarų Afriką gali atrodyti keistas pasirinkimas, kuomet Vašingtonas ruošiasi kovai su džihadistais Sirijoje ir Irake, o kitose pasaulio vietose taip pat neramu.

Kova su Ebolos virusu, kuris nusineša nepalyginamai mažiau gyvybių negu ŽIV ar tuberkuliozė, ir kuris neatrodo, kad galėtų plisti turtingose valstybėse, kuriose gerai išvystyta sveikatos apsaugos sistema, iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti lėšų švaistymas.

Vis dėlto, Ebola pastaruoju metu plinta žaibiškai ir naujų atvejų skaičius padvigubėja kas dvi savaites. Ankstesni viruso protrūkiai daugiausiai buvo kaimiškose vietovėse, kur su juo buvo lengviau kovoti. Dabartinės epidemijos akivaizdoje egzistuoja rizika, kad virusas išplis ir tokiuose milijoniniuose miestuose, kaip, pavyzdžiui, Lagosas Nigerijoje.

Kuo ilgiau Ebolai leidžiama sklisti, tuo labiau užkrečiama ji gali tapti. Kai kurie virusologai nerimauja, kad po mutacijų Ebolos virusu galima būtų apsikrėsti oro keliu – kosėjant ir čiaudint. Nors tokia tikimybė ir neatrodo tikroviška, tačiau niekas nenori, kad būtų bent menkiausia rizika.

JAV reakcija yra pirmasis didelio masto vyriausybės atsakas į susiklosčiusią padėtį. Iki tol su Ebolos viruso plitimu labiausiai kovojo tik organizacija „Gydytojai be sienų“, kuri nusiuntė apie 2000 medikų į labiausiai nuo epidemijos kenčiančias šalis. Vis dėlto, net ir JAV pajėgų kovai su Ebolos virusu gali neužtekti, kad epidemija būtų bent sustabdyta labiausiai nuo jos nukentėjusioje šalyje Liberijoje.

Be JAV, ir kitos pasaulio valstybės tiekia paramą epidemijos apimtoms šalims. Štai Kinija į Siera Leonę siunčia 174 medicinos ekspertus ir mobiliąsias labaratorijas, Kuba taip pat siunčia panašų skaičių, o Didžioji Britanija pažadėjo įkurti ligoninę su 62 lovomis. Prancūzija į regioną siunčia apie 20 darbuotojų.

Dažnai virusas Vakarų Afrikos šalyse plinta vien dėl to, kad vietos medikai neturi būtinų elementarių apsaugos priemonių.

Šiuo metu ypač reikalingi du dalykai. Pirmasis – tai greitas pirštinių, apsiaustų, apsauginių kaukių ir dezinfekcijos priemonių tiekimas.

Dažnai virusas Vakarų Afrikos šalyse plinta vien dėl to, kad vietos medikai neturi būtinų elementarių apsaugos priemonių.

Antrasis svarbus dalykas yra kvalifikuotų medikų vadovaujamų gydymo centrų įkūrimas.

Žemos kvalifikacijos gydytojai gali tik dar labiau pabloginti situaciją. Tačiau tam taip pat reikia milžiniškų lėšų. Pasaulio sveikatos organizacija rugpjūčio mėnesį apskaičiavo, kad prireiktų devynių mėnesių ir 490 mln. dolerių tam, kad būtų suvaldytas Ebolos viruso plitimas. Vėliau skaičius pakilo iki milijardo dolerių. Vis dėlto, kuo ilgiau pasaulis dels, tuo skaudžiau ir brangiau jam teks sumokėti vėliau. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką