Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 19d. 09:00

Jokių išimamų protezų – atkurti dantis galima vos per vieną parą

Gydytojas odontologas Simonas Bankauskas
Projekto partnerio nuotr. / Gydytojas odontologas Simonas Bankauskas

Gražūs dantys – neabejotinai viena iš neatskiriamų geros išvaizdos ir savijautos sudedamųjų dalių. Turintys sveikus dantis net nesusimąsto, kiek daug diskomforto patiria beveik visų ar net visų dantų netekę asmenys. Laimei, net ir ši problema turi sprendimų. Populiariausi jų – „All-on-4“ ir „Trefoil“ dantų atstatymo metodai.

Daro įtaką psichologinei savijautai

Vienas pirmųjų Lietuvoje „All-on-4“ metodą pradėjo taikyti implantuojatis CLINIC | DPC Dantų priežiūros centro vyr. gydytojas Simonas Bankauskas. Šį metodą savo darbo praktikoje jis taiko daugiau nei 12 m., yra atlikęs virš 30 tūkst. implantavimo operacijų. Už savo pasiekimus implantavimo srityje gydytojas ne kartą apdovanotas šveicarų kompanijos „Nobel Biocare“ – dantų implantų gamintojų lyderės – įsteigtu geriausio metų gydytojo apdovanojimu.

Anot implantuojančio gydytojo, dantų trūkumas turi svarią įtaką psichologinei gyvenimo kokybei. Beveik visų ar visų dantų netekusiems asmenims kasdien tenka nešioti išimamus dantų protezus. Išimami protezai prastai laikosi, todėl žmonės nuolat jaučia įtampą, kad protezai bet kurią akimirką gali atlipti nuo dantenų.

„Visi, nešiojantys išimamus dantų protezus, yra susidūrę su situacija, kai kramtant arba kalbant, protezai atlipo ar dar blogiau – iškrito iš burnos. Ypač nemalonu, jei tokios situacijos nutinka bendraujant su žmonėmis“.

Dėl šios priežasties gali išsivystyti bendravimo barjeras, nepasitikėjimas savimi, ko rezultatas – maksimali izoliacija nuo visuomenės.

Kenkia virškinimo sistemai

Dantys – svarbus maisto virškinimo sistemos elementas. Prieš nuryjant bet kokį maistą, jį reikia gerai sukramtyti, o tam reikalingi bent jau dauguma dantų. Tačiau daug dantų netekę asmenys dažnai prastai sukramto maistą ir tokiu būdu kyla grėsmė virškinimo sistemai. Skrandis nepajėgia apdoroti rupaus maisto ir ilgainiui tai gali sukelti skrandžio gleivinės uždegimą – gastritą ar net išprovokuoti skrandžio opą.

„Todėl išeitis arba prisitaikyti ir kramtyti likusiais dantimis, kas nėra komfortiška, arba atsisakyti kieto maisto ir stipriai susiaurinti savo mitybos racioną. Tačiau maistas yra vienas iš pagrindinių gyvenimo malonumų, todėl mėgstamų produktų atsisakymas yra didelis iššūkis. Maža to, dėl gomurį „dengiančios“ plastikinės protezų dalies sutrinka ir skonio pojūtis“.

Gali atrofuotis žandikaulis

Žmonėms, kurie nelinkę atstatyti prarastų dantų, ateityje gali kilti dar daugiau nemalonumų. Tokie asmenys paprastai vis dažniau ima kramtyti ta žandikaulio puse, kurioje yra daugiau dantų, o kita pusė netenka apkrovos. Tokiu būdu anksčiau ar vėliau ima retėti žandikaulis.

„Šie pokyčiai įvyksta kelių metų laikotarpiu, todėl danties netekęs žmogus dažniausiai jų iškart nepastebi. Tačiau delsiant atstatyti iškritusius dantis, implantavimo procedūra tampa gerokai sudėtingesnė, gali net prireikti sudėtingos ir nemažai kainuojančio kaulo priauginimo.

S.Bankausko teigimu, kita problema, kuri kyla netekus vieno ar kelių dantų, yra ta, kad greta atsivėrusios ertmės esantys dantys pamažu ima svirti į tuščią vietą. Todėl jie iškrypsta, susidaro nišos, kurias būna sunku išvalyti, jose lengviau kaupiasi apnašos ir bakterijos, todėl dantys greičiau genda.

„Uždelsus atkurti trūkstamą dantį, vėliau teks tiesinti pasvirusius gretimus dantis. Tokia procedūra užtruks ilgiau ir bus brangesnė“.

Projekto partnerio nuotr./Dantys ant įsriegtų implantų ne tik atrodo, bet ir tarnauja kaip tikri
Projekto partnerio nuotr./Dantys ant įsriegtų implantų ne tik atrodo, bet ir tarnauja kaip tikri

Atsiranda išvaizdos pokyčių

Šią problemą seka kita – išretėjus žandikauliui, deformuojasi visas žmogaus veidas. Kai atrofuojasi apatinis žandikaulis, į priekį atsikiša smakras, įdumba lūpos, o netekus viršutinių dantų – žemyn nulinksta nosies galiukas, „įkrenta“ skruostai. Na o jei iškrenta priekiniai dantys, veido bruožai pakinta itin ryškiai: lūpos tampa tarsi per didelės, įdumba, pagilėja nosies-lūpų ir smakro raukšlės. Be to, nusileidžia lūpų kampai. Dėl šių veido pokyčių žmogus atrodo senesnis.

„Išoriniai pokyčiai neabejotinai sutrikdo žmogaus vidinę savijautą. Toks asmuo nebesišypso, vengia kalbėti ir apskritai vengia socialinio gyvenimo“.

Pakinta tartis

Neretai tokie asmenys vengia bendrauti ir dar dėl vienos priežasties – netekus priekinių dantų, pakinta žmogaus tartis. Dantys atlieka svarbią funkciją kalbant – tariant garsus į juos atremiamas liežuvis. Kai jų nebelieka, pradedama švepluoti, nevalingai švilpčioti, kai kuriuos garsus ištarti tampa labai sunku. Dėl artikuliacijos problemų bei suprastėjusios išvaizdos, žmogui tampa sunku bendrauti, o ilgainiui krenta jo savivertė.

„Išimami protezai taip pat nėra išeitis – jie trukdo laisvai kalbėti, daro įtaką tarčiai. Diskomfortą didina ir tai, kad prastai pritvirtinti protezai trina dantenas ir žandikaulį, dėl ko gali atsirasti žaizdų ar net prasidėti uždegimas“.

Dantys ant implantų – atrodo ir tarnauja kaip tikri

S.Bankausko teigimu, protezus nešiojantys asmenys susiduria su dar daugiau problemų. Kai žandikaulio nestimuliuoja dantys ir dantų šaknys, jis nyksta. Dėl šios priežasties dantų protezai laikosi prastai, juos reikia koreguoti. Laimei, komfortišką gyvenimą savo pacientams gydytojas S.Bankauskas grąžina implantų pagalba.

„Kramtant ar kalbant jie nejuda, todėl žmogui neverta bijoti, kad protezai bet kurią minutę iškris. Maža to, ant implantų tvirtinami dantys visiškai atkuria kramtymo funkciją. Galų gale, jie atrodo natūraliai, šių protezų plika akimi neįmanoma atskirti nuo tikrų dantų“.

„All-on-4“ ir „Trefoil“ – efektyviausi dantų atkūrimo metodai

Vienas iš efektyviausių dantų atstatymo būdų – „All-on-4“ metodas. Išvertus iš anglų k., jis reiškia „visi ant keturių“. Tai pasaulyje labiausiai paplitęs dantų atkūrimo metodas, kai visų dantų protezą galima pritvirtinti vos prie 4 vietoje iki šiol sriegiamų 6–8 implantų. Šis būdas iš esmės keičia visą gydymo eigą, sutrumpina procedūrų laiką, mažina kaštus ir paprastai leidžia nenaudoti sudėtingų kaulo priauginimo procedūrų.

Apatinio žandikaulio dantims atkurti reikia vos 3 sriegių, ant kurių ir tvirtinamas dantų protezas. Tam pasitelkiamas patentuotas, saugus ir patikimas „Trefoil“ metodas.

Visų šių metodų metu naudojamų implantų medžiagos yra biologiškai suderinamos, toleruojamos organizmo, dantų spalva ir kontūrai visiškai nesiskiria nuo natūralių dantų. Be to, dantys ant įsriegtų implantų ne tik atrodo, bet ir tarnauja kaip tikri.

„Žmogus pagaliau gali jaustis užtikrintai, vėl mėgautis sunkiau kramtomu maistu, nesivaržydamas bendrauti ir džiaugtis gyvenimu. Abu šie dantų atstatymo būdai yra patikrinti, o tinkamai prižiūrint, implantai gali tarnauti visą gyvenimą“.

Nauji dantys – per vieną dieną

Klinikoje naudojami implantai, kuriais dantis galima atkurti vos per vieną dieną. Viskas labai paprasta: į ką tik pašalinto nesveiko danties šaknies vietą įsriegiamas implantas ir ant jo tvirtinamas laikinasis dantis. Laikinojo danties išvaizda ir funkcijos nesiskiria nuo nuolatinio – gražiai atrodo, juo iš karto galima kramtyti, o po kelių mėnesių laikinasis dantis pakeičiamas nuolatiniu. Implantas paprastai įsriegiamas per 10–15 minučių, o bendra procedūros trukmė priklauso nuo individualaus atvejo sudėtingumo. Po šios procedūros implantui suteikiama viso gyvenimo garantija. Implantas galutinai prigyja per 2–6 mėnesius.

„Tai pat, vos po vieno vizito, kurio metu atliktas „All-on-4“ metodas, žmogus gali išeiti su naujais, patogiais, tvirtais ir kramtymo funkciją visiškai atkuriančiais laikinais arba net ir nuolatiniais dantimis“.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Šaras nusivylęs skubėjo palikti Miuncheną: „Visos rungtynės buvo blogos“

24sek

Buvęs NBA supertalentas palaužė „Žalgirį“ Miunchene

Aktualu

Kodėl tiek daug šalių keičia požiūrį į kanapes?

24sek

Rekordinį mačą sužaidęs L.Westermannas bedė pirštu į didžiausią „Žalgirio“ problemą

Aktualu

D.Trumpas paskelbė, kas taps J.Kelly įpėdiniu

Buvau geras Gyvenimas

200 jaunuolių Kaune aplankė 100 senolių: 82-ejų Irena svajoja atsikratyti lazdos

Aktualu

Skaitytojos informacija: moters pasivaikščiojimas vakariniu aplinkkeliu baigėsi greitojoje

Aktualu

„Brexit“ be susitarimo: ką prarastų Europos Sąjunga?

24sek

Lietuviškame Miunchene – rekordinės „Žalgirio“ sirgalių pajėgos ir pranešėjo siurprizas

Aktualu

Išrinkite fotokonkurso „Jogailaičių paveldas greta mūsų“ nugalėtoją

Verslas

ES paramos mažėjimas: kalti per maži mokesčiai ir atlyginimai

Vardai

„Kelyje į žvaigždes“ išgarsėjusi Berneen vieši Lietuvoje: vakarėlyje akį traukė ryškiu įvaizdžiu

Vardai

Vandalai nuplėšė Agnetos Kleizienės kalėdines dekoracijas: „Gaila, kad grinčai gyvena visose šalyse“

Pasaulis kišenėje

Nuošaliame Tenerifės paplūdimyje – hipių gyvenimas pagal savas taisykles

Gyvenimas

Daina, kuri padės užmigti per 8 minutes ir sumažins nerimą iki 65 proc.

Vardai

143 kg svėrusi Rima Antonovienė: „Pasakiau sau – geriau jau mirsiu sportuodama, nei lašinių kalėjime“

Vardai

Maltiečiams talkinęs M.Katleris prakalbo apie savo ateitį: „Galbūt 40-ies būsiu niekam nebeįdomus“

Gazas

Automobilis internetu: ar tai realu?

Sportas

Julija Jefimova plaukioja, bet ne čempionate

24sek

Lukas Lekavičius su „Panathinaikos“ aplenkė „Žalgirį“

Naujienos

Gazas

7 įdomūs faktai apie vairavimo egzaminus kitose šalyse – nuo „Kinder“ siurprizo iki nuosavo automobilio

Aktualu

„Grindos“ teritorijoje mikroautobuso vairuotojas partrenkė savo kolegą

Popiežiaus vizitas Gazas

Popiežiaus Pranciškaus papamobilis Lietuvoje: Šventasis Tėvas atsisakė neperšaunamo „Mercedes-Benz“

Aktualu

Orai.lt: vasara grįžo? Temperatūra šoktels iki 27 laipsnių

Verslas

Renovacijos čempionei Ignalinai pavyko renovuoti visus daugiabučius

Mokslas.IT

Patvirtina: užterštas oras gali pakenkti dar negimusiam kūdikiui

Aktualu

Šiaurės Korėja sutiko uždaryti raketų bandymų kompleksą

Vardai

Didžiausios „Emmy“ stiliaus nesėkmės: kam verkiant reikia stilisto pagalbos?

Aktualu

L.Balsys: reikia lopyti Miškų įstatymo spragas

Sportas

Čempionų lygos desertas: „Liverpool“ per pridėtą laiką nukovė PSG milijonierius

Kultūra

Mąstant apie Sugiharos namų ateitį pasitelkta „dizaino visiems“ filosofija

Aktualu

Ar taikydamasi į S.Skripalį Rusija tikrai siekė smogti vien jam?

Popiežiaus vizitas Interviu Kultūra

Meno ir bažnyčios istorikė Irena Vaišvilaitė: „Iššūkiai prilygsta krikščionybės pradžiai“

Verslas

„Tesla“ patvirtino: vyksta tyrimas dėl E.Musko pareiškimo apie įmonės išpirkimą

Aktualu

Bendrovės buhalterė sukčiams pervedė 98 tūkst. eurų

Aktualu

Kauno medikų apmaudas: skubėdami į beprasmį iškvietimą sudaužė automobilį

Gyvenimas

Meilės romanų autorė Indrė Vakarė: daugelio moterims svarbių dalykų vyrai net nepastebi

Verslas

Kertama Labanoro giria įaudrino visuomenę: reikalauja stabdyti darbus metams, nors kirtimai legalūs

Aktualu

Šilutės rajone nukrito vienmotoris lėktuvas: žuvo lakūnas

Sportas

Čempionų lygos startas: trys nuostabūs L.Messi įvarčiai ir drama Milane

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką