-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kada kosulys yra nepavojingas, o kada būtina kreiptis į medikus

Kosulys yra apsauginė organizmo reakcija, tad kartais jo visai nereikia bijoti ir net reikėtų džiaugtis, kad jis yra, LRT radijui sako pulmonologė Jovita Mažeikienė. Tačiau, jos teigimu, savaitė kosulio jau yra ilgai, tad reikėtų sunerimti ir nuvykti pas gydytoją pasikonsultuoti, kad jis nusistatytų kosulio priežastį ir paskirtų tinkamą gydymą.
Kosulys
Kosulys / Flickr.com
Temos: 1 Kosulys

– Kodėl žmonės kosi?

– Kosulys yra apsauginė organizmo reakcija, tad kartais jo visai nereikėtų bijoti ir net reikėtų džiaugtis, kad jis yra, nes kosėdami mes atkosime svetimkūnius, kurie papuola į kvėpavimo takus. Žinoma, rimtesnė situacija tada, kai kosulys stiprėja, intensyvėja, tampa epizodinis, priepuolinis, tęsiasi ilgiau.

– O jei žmogus kosi savaitę, nuo kosulio ima skaudėti ir pilvo raumenis, ir gerklas. Savaitė kosulio daug?

Savaitė kosulio jau yra ilgai, tad reikėtų sunerimti ir nuvykti pas gydytoją pasikonsultuoti, kad jis nusistatytų kosulio priežastį bei sukėlėją ir imtųsi veiksmų kosulį slopinti.

– Savaitė kosulio jau yra ilgai, tad reikėtų sunerimti ir nuvykti pas gydytoją pasikonsultuoti, kad jis nusistatytų kosulio priežastį bei sukėlėją ir imtųsi veiksmų kosulį slopinti.

– Kartais būna, kad tos savaitės ir pakanka – kosulys praeina. O jeigu jis yra lėtinis, tęsiasi dvi savaites, tris, kaip tada elgtis?

– Jei kosulys trunka daugiau nei tris savaites, manoma, kad jis yra lėtinis. Tačiau, jei tai yra ūmus epizodas, jau pirmą savaitę kosulys stiprėja, intensyvėja arba išlieka toks pat, kosint skauda ir raumenis, ir gerklė išdraskyta, ir jaučiatės blogai, tada jau reikėtų sunerimti ir pasikonsultuoti su gydytoju.

Lėtiniai kosuliai gali būti labai rimtų ligų, pavyzdžiui, tuberkuliozės, priežastis. Vaikams įtarti tuberkuliozę padeda ne tik kosulys – tokiu atveju reikėtų pasidaryti Mantoux mėginį, krūtinės ląstos rentgenogramą. Suaugusiesiems dažniausiai atliekama krūtinės ląstos rentgenograma. Tačiau, jei kosulys trunka savaitę, bet pamažu silpnėja, retėja, gerai atsikosima, bendra savijauta yra puiki, tada galbūt tai virusinė infekcija, kuri, kaip atėjo, taip ir praeis.

– Akcentuojama, kad viruso antibiotikai neveikia, o gydytis galima arbatomis, kitais net ne medikamentiniais būdais.

– Jei kosulį sukelia virusas, žinoma, antibiotikai nepadės. Dabar žmonės jau daug rečiau prašo antibiotikų ir paprastai stengiasi gydyti paprastomis simptominėmis priemonėmis. Tačiau, jei kosulys virusinis, tai nereiškia, kad nereikia jokių kitų vaistų. Gali būti, kad kosulį reikia truputėlį padrėkinti, kad būtų lengviau atsikosėti. O esant bronchų spazmui, kad būtų lengviau išsikosėti, reikia vaistų, plečiančių bronchus.

– Ką daryti, jei nepavyksta atsikosėti?

– Reikia žiūrėti, kas kosulį sukelia. Sausą kosulį dažniausiai sukelia nosiaryklės uždegimai, tad kartais užtenka inhaliacijų, čiulpinukų, galima gerti skystinamųjų vaistų, daug arbatų. Kita vertus, sausą kosulį gali sukelti užsikimšusi nosis, tad šiuo atveju padėtų ir vaistai nosiai. Kita vertus, sausą kosulį gali sukelti astmos priepuolis, tada reikia kitos grupės vaistų. Taigi, jei turimos priemonės nepadeda, nereikėtų labai ilgai laukti. Pas gydytoją reikėtų eiti tada, kai kosulys nepraeina, yra intensyvus ir kai bendra savijauta yra prasta.

Nereikėtų gerti vienos rūšies arbatos, pavyzdžiui, visą dieną tik čiobrelių. Turėtų būti stiklinė čiobrelių, stiklinė šalpusnių, stiklinė ramunėlių arbatos.

– Kosint reikia gerti daug skysčių. Kokių?

– Savo pacientams dažnai sakau – duokite vaikams tai, ką jie mėgsta: arbatos, kompoto, užpilų, paprasto vandens. Nereikėtų gerti vienos rūšies arbatos, pavyzdžiui, visą dieną tik čiobrelių. Turėtų būti stiklinė čiobrelių, stiklinė šalpusnių, stiklinė ramunėlių arbatos.

– Ar padėtų inhaliacijos su soda ar druska? Gal galima karštoje vonelėje pamirkyti kojas?

– Dažniausiai visos šios priemonės tikrai padeda vos ligai (kosuliui, slogai, gerklės skausmui) prasidėjus. Tačiau reikėtų būti labai atsargiems, ypač su mažais vaikais, kad jie neapsiplikytų.

– O kompresai, garstyčios, įtrynimai eteriniais aliejais?

– Šios priemonės ne tiek slopina, kiek mažina kosulį. Apie garstyčias nuomonės labai dviprasmiškos – vieni sako, kad labai veikia, kiti – kad nelabai. Kalbant apie inhaliacijas ir įtrynimus, svarbu žinoti, kad kosintis žmogus turi būti nealergiškas naudojamoms priemonėms.

– Kosulį provokuoja ir alergenai – jei žmogus alergiškas, jis gali sirgti ir bronchine astma. Kaip reikia stiprinti bronchus ir plaučius?

– Jei žmogus kosi dėl to, kad sukėlėjas ir dirgiklis yra alergenas, reikės specifinio gydymo. Tačiau, jei kosulys drėgnas, ypač kai sergama bronchitu ir daug skrepliuojama, labai gerai vibraciniai krūtinės ląstos masažai.

Taip pat labai padeda kvėpavimo pratimai. Vienas pratimas, kuris pagerina ventiliaciją, – atsistoti tiesiai, iškelti rankas į viršų ir siekti saulės įkvepiant, o rankas nuleidus iškvėpti. Kitas pratimas – įkvėpti ir staigiai, stipriai iškvėpti. Šis iškvėpimas netgi veikia taip, kad karkalai atšoka nuo bronchų sienelių, o tada daug lengviau ir paprasčiau atsikosėti.

Trečias pratimas – tikrai paprastas: į stiklinę įsipilkite truputėlį vandens ir per šiaudelį pūskite burbulus. Vaikai labai mėgsta pūsti pieną, nes jis gražiai burbuliuoja.

Kosint virusai debesiu plinta kelių metrų spinduliu, tad visada reikia prisidengti ranka – tai turi žinoti ne tik suaugusieji, bet ir vaikai.

– Kosulio atmaina yra kosčiojimas. Kokios jo priežastys?

– Kosčiojimą dažniausiai sukelia nosiaryklės dirginimas. Vaikai dažniausiai kosčioja dėl dviejų priežasčių. Viena jų – nosies sekreto tekėjimas užpakaline ryklės sienele, kai galbūt nėra net ir gausios slogos. Tačiau, kadangi vaikams, ypač iki 7 metų, yra padidėję adenoidai (tai normali jų fizinė būklė), bet koks sekreto kapsėjimas nosiaryklę dirgina ir jie tada krenkščia. Kita labai dažna priežastis – refliuksas, t. y. skrandžio sulčių užtekėjimas į viršų, į stemplę. Taip pat kosčiojimą sukelia ir psichologinės priežastys (jos dažnesnės paauglystėje), bet apie jas galima kalbėti atmetus visas kitas priežastis.

– Kokios dar netipinės priežastys gali sukelti kosulį?

– Kartais kosulį gali sukelti ausų landose susikaupusi siera. Taip pat – kai kurie vaistai, ypač nuo hipertenzijos. Atkreipti dėmesį būtina, kai, kad ir nesmarkiai kosint, yra padidėjusi temperatūra, nuovargis, prakaitavimas, silpnumas – tada reikia gydytojo konsultacijos.

– Kokia turėtų būti kosulio higiena?

– Kosint virusai debesiu plinta kelių metrų spinduliu, tad visada reikia prisidengti ranka – tai turi žinoti ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Gerai turėti vienkartinių nosinaičių, nes jos išmetamos ir tada neplinta virusai, bakterijos bei visi kiti ligų sukėlėjai. Geriausia yra kosėti į delną, nes po kosulio rankas galime nusiplauti. Pakosėję į drabužius, mes jų neišplausime ir ant drabužių tikrai liks labai daug virusų ir bakterijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius