Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kada reikia susirūpinti savo psichikos sveikata?

Depresija – pavojinga ir mirtina liga
„Shuterstock“ nuotr. / Depresija – pavojinga ir mirtina liga
Šaltinis: 15min
0
A A

Jei šiandien pabandytumėte sąžiningai įvertinti savo psichinę sveikatą – emocinę ir dvasinę savijautą, matyt turėtume pripažinti, kad ji nėra labai gera. Daugeliui būna dienų, kai jaučiatės lyg nesavas, apima nepaaiškinamas nerimas ar įtampa, jaučiatės pavargęs, ar slegia liūdesys. Taip atsitinka vyrams ir moterims, vaikams ir seniems žmonėms įvairiais gyvenimo etapais. Su tuo susiduria turtingi ir vargšai, miestų ir kaimų gyventojai. Tai, žinoma, dar nėra psichikos liga, bet signalai, kad turite rimtai žiūrėti į savo psichinę sveikatą ir ja rūpintis. Kasmet auganti psichikos sveikatos sutrikimų statistika sako, kad į tokius sutrikimus reikia žiūrėti rimtai ir rūpintis savo sveikata.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Nors psichikos sveikatos priežiūros sistema Lietuvoje dar nėra tobula, siekiama ją kiek įmanoma integruoti į bendrąsias sveikatos, švietimo ir socialinės apsaugos paslaugas. Pastaraisiais metais vis daugiau prie poliklinikų steigiama Psichiatrijos dienos stacionarų. Ši psichikos sveikatos priežiūros sistemos grandis yra labai svarbi. Pacientai kreipiasi dar poūminėje ligos stadijoje, kuomet ir gydymas efektyvesnis, ir gydymo rezultatai geresni. Pacientai gydosi ne varžančiu, bauginančiu ligoninės režimu, o lankstesniu grafiku, pritaikytu pagal jų poreikius. Psichiatrijos dienos centrai pacientus priima dieną, o vakare jie grįžta namo, į šeimą, į savo įprastą aplinką. Jie neatitrūksta nuo šeimos, socialinio, visuomeninio gyvenimo.

Pacientai gydosi ne varžančiu, bauginančiu ligoninės režimu, o lankstesniu grafiku, pritaikytu pagal jų poreikius. Psichiatrijos dienos centrai pacientus priima dieną, o vakare jie grįžta namo, į šeimą, į savo įprastą aplinką.

Vilniaus Centro poliklinikos Psichiatrijos dienos stacionare stacionare nemokamai gydosi šeimos gydytojų ir gydytojų psichiatrų nukreipti pacientai. Puikiai įrengtame stacionare paslaugas teikia 13 specialistų komanda, sudaryta iš gydytojo psichiatro, gydytojo dietologo, psichoterapeuto, psichologų, socialinių darbuotojų, psichikos sveikatos slaugytojų ir ergoterapeuto. Čia vyksta grupiniai užsiėmimai: meno, judesio, filmų terapijos grupinė relaksacija, šviesos terapija, psichoedukacija, grupinė psichoterapija, socialinių įgūdžių gerinimo grupės. Psichologai, gydytojai psichiatrai, socialiniai darbuotojai konsultuoja individualiai, ergoterapeutas sudaro psichosocialinės reabilitacijos planą.  

„Norime, kad mūsų stacionaras būtų kuo mažiau panašus į ligoninę. Stengiamės čia sukurti žmogui artimą, namų atmosferą. Įrengtoje virtuvėlėje, pacientai gamina valgį, bendrauja pertraukėlių metu. Džiugu, kad mūsų medikų pastangos duoda gerų rezultatų – dalis pacientų pasveiksta ir nebegrįžta pas mus, o tie, kurie gydosi toliau daro ženklią pažangą. Apie tai liudija mūsų pacientų darbų parodėlė, nuoširdžios padėkos darbuotojams“, – apie pasiekimus pasakoja stacionaro vadovė, vedėja, gydytoja psichiatrė Edita Būgaitė.

Pasak gydytojos, savo psichine sveikata turime rūpintis kiekvienas. Savarankiškai ją stiprinti padeda sveika gyvensena.

Per du Centro poliklinikos Psichiatrijos dienos stacionaro veiklos metus priimta 550 pacientų, suteikta daugiau kaip 20 tūkstančių paslaugų. Čia lankosi pacientai su įvairiausiomis diagnozėmis ir neurozinio spektro sutrikimais, depresijomis, psichoziniais sutrikimais.

„Centro poliklinika rūpinasi ir savo darbuotojų psichine sveikata. Štai neseniai minėtos Pasaulinės psichikos sveikatos dienos proga visą savaitę mūsų darbuotojai lankėsi stacionare, dalyvaudami įvairiuose užsiėmimuose stiprino savo psichinę sveikatą“, – teigia gydytoja E. Būgaitė.   

Pasak gydytojos, savo psichine sveikata turime rūpintis kiekvienas. Savarankiškai ją stiprinti padeda sveika gyvensena. Tai higiena, racionali mityba, nuolatinis fizinis aktyvumas, grūdinimasis, tinkamas poilsis, savitvarda, ramus dvasinis pasaulis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką