Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 28d. 10:32

Kai jau reikia chirurginių priemonių, dar gali padėti erškėtuogės

Erškėtuogės
123rf.com nuotr. / Erškėtuogės

Nebūtina imtis chirurginių priemonių, siekiant numalšinti kelių sąnarių skausmą, – gali padėti ir erškėtuogės. Tuo įsitikinęs Kopenhagos universitetinės ligoninės Parkerio instituto profesorius Robinas Christensenas, įrodęs erškėtuogių naudą ir veiksmingumą gydant sąnarių ligas.

„Mano tyrimas parodo, kad nebūtina iškart imtis chirurginių priemonių, siekiant numalšinti kelių sąnarių skausmą ir suteikti žmonėms galimybę judėti. Jis taip pat įrodo, kad galima rasti nemedikamentinių priemonių, kurios neturi šalutinio poveikio, skirtingai nei tradiciniai nuskausminamieji ar net opioidai, vartojami kritiniais atvejais“, – sako R. Christensenas.  

Trys erškėtuogės – vitamino C dienos norma

Erškėtuogės ne šiaip sau vadinamos tikru vitaminų lobynu. Jos padeda atsikratyti ne tik avitaminozės, bet ir daugybės fiziologinių ligų – ir net depresijos. Taip pat erškėtuogių ekstraktai naudojami kaip nuskausminamoji medžiaga sergant sąnarių ligomis.

Kaip vaistas, erškėtuogės vartojamos nuo neatmenamų laikų, ir net šiuolaikinė medicina pripažįsta erškėčio vaisių, lapų bei žiedų naudą sveikatai. Juokais sakoma, kad erškėtuogėse slypi visa Mendelejevo lentelė.

Vitamino C erškėčio vaisiuose yra dešimt kartų daugiau negu juoduosiuose serbentuose ir 100 kartų daugiau negu obuoliuose. Trys erškėtuogės turi visą žmogui reikalingą vitamino C dienos normą. Vitaminas C erškėtrožių vaisiuose yra labai stabiliuose junginiuose ir gerai išsilaiko netgi juos termiškai apdorojant.

Nors erškėtuogių antpilai ir nuovirai padeda kovoti su sezoniniais peršalimais, gerina nuotaiką, stiprina imunitetą ir itin teigiamai veikia širdies, kraujagyslių sistemos bei galvos smegenų veiklą.

Įrodė: erškėtuogės itin veiksmingos, sergant sąnarių ligomis

Į tarptautinę konferenciją „Judėk sveikai“, vykusią Kaune, susirinkę sveikatos specialistai iš visos Europos dalijosi naujausia patirtimi apie tai, kaip išsaugoti judėjimo laisvę. Didžiausias dėmesys konferencijoje skirtas nemedikamentiniam gydymui.

Flickr.com/Erškėtuogės
Flickr.com/Erškėtuogės

Kopenhagos universitetinės ligoninės Parkerio instituto profesoriaus R. Christenseno pranešimas apie atliktą erškėtuogių poveikio sąnariams tyrimą susilaukė ypatingo dėmesio. Pasak profesoriaus, erškėtuogių tyrimai – naujausia ir perspektyviausia tyrimų sritis, siekiant sumažinti sąnarių skausmus ir palengvinti judėjimą.

Skaičiuojama, kad dėl šių ligų kenčia per 100 mln. Europos gyventojų. Profesoriaus duomenimis, 25 proc. 55 metų amžiaus ir vyresnių pacientų skundžiasi kelių sąnarių skausmais.

R. Christensenas erškėtuogių poveikiu sąnariams, ypač sergančių osteoartritu, pradėjo domėtis beveik prieš dešimtmetį. 2008 m. jis parašė mokslinį darbą, kurį pavadino metaanalize.

Erškėtuogių milteliai, turintys galaktolipidų, padeda malšinti kelių sąnarių skausmą.

„Metaanalizė – sisteminis tyrimų apibendrinimo metodas, kai vertinant nepriklausomus tos pačios rūšies tyrimus jų metu gauti rezultatai apibendrinami, norint pateikti tikslesnę ir aiškesnę informaciją iš gana didelės duomenų bazės“, – teigia R. Christensenas.

Pasitelkęs tris ankstesnius kolegų mokslinius tyrimus, kurių objektas – erškėtuogių miltelių poveikis sąnariams (287 pacientai), profesorius pasakoja priėjęs išvados, kad erškėtuogių milteliai, turintys galaktolipidų, tikrai padeda malšinti kelių sąnarių skausmą.

„Jų efektyvumas, kai erškėtuogių miltelius vartoja osteoartritu sergantys pacientai, siekia 37 proc. Tokiu būdu teoriškai įrodžiau, kad erškėtuogės, t. y. natūralus produktas, yra svari alternatyva ne tik dviprasmiškai vertinamam gliukozaminui, bet ir skausmą malšinantiems arba uždegimą slopinantiems medikamentams. Tačiau pacientams nepatiko tai, kad erškėtuogių miltelius reikia gerti net šešis kartus per dieną – tai labai nepatogu“, – sako R. Christensenas.

Pasiteisino ir antrasis tyrimas

Prieš keletą metų profesorius ėmėsi antrosios tyrimo dalies – bandymų su realiais pacientais. Dabar jo tikslas buvo rasti mechanizmą, kad pacientams nereikėtų vartoti erškėtuogių miltelių šešis kartus per dieną, o pakaktų trijų. R. Christensenas sako, kad mokslininkai nusprendė patobulinti pačius erškėtuogių miltelius, padidindami veikliųjų medžiagų koncentraciją.

Fotolia nuotr./Skaudantys sąnariai
Fotolia nuotr./Skaudantys sąnariai

„Mūsų mokslininkai nusprendė atsisakyti tradicinių, Danijoje užaugintų erškėtuogių. Naujam tyrimui nuspręsta ieškoti kitų erškėtuogių rūšių, tokių, kuriose veikliųjų medžiagų koncentracija būtų didesnė. Kopenhagos Parkerio institutas užmezgė ryšius su Čilės  ūkininkais. Jie tyrė daugybę mėginių ir atsirinko geriausias rūšis. Be to, gaminant miltelius, buvo pradėta naudoti tik erškėtuogės žievelė, o visas kitas – ne toks naudingas – vaisiaus turinys išmetamas“, – pasakoja profesorius.

Praktiniam tyrimui buvo pasirinkta 150 pacientų, sergančių osteoartitu ir kenčiančių kelių sąnarių skaumus. Didžiąją daugumą pacientų sudarė maždaug 65 metų moterys, turinčios viršsvorio. Pacientai buvo padalinti į tris grupes.

Pirmoji grupė vartojo senąsias kapsules su daniškų erškėtuogių milteliais – po šešis kartus per dieną. Antroji grupė šešis kartus gėrė čilietiškų erškėtuogių miltelius. Trečioji šiuos miltelius vartojo tik tris kartus per dieną. Tyrimas truko 12 savaičių. Jame buvo siekiama išsiaiškinti, ar tikrai pakaktų erškėtuogių miltelius gerti tris kartus.

„Išvados mus tikrai tenkino, tyrimas parodė, kad naujos kartos erškėtuogės, vartojamos mažesniais kiekiais, taip pat efektyvios kaip ir senosios erškėtuogės, kurias reikėdavo vartoti žymiai dažniau, o tai buvo nepatogu.

Nors šis tyrimas tikrai teikia naujų vilčių sergantiems sąnarių ligomis, vis dėlto nereikėtų pamiršti ir placebo efekto.

Mano tyrimas parodo, kad nebūtina iškart imtis chirurginių priemonių, siekiant numalšinti kelių sąnarių skausmą ir suteikti žmonėms galimybę judėti. Jis taip pat įrodo, kad galima rasti nemedikamentinių priemonių, kurios neturi šalutinio poveikio, skirtingai nei tradiciniai nuskausminamieji ar net opioidai, vartojami kritiniais atvejais“, – tvirtina R. Christensenas.  

Gali veikti kaip placebas?

Nors šis tyrimas tikrai teikia naujų vilčių sergantiems sąnarių ligomis, vis dėlto nereikėtų pamiršti ir placebo efekto. Moksliniais tyrimais ne kartą įrodyta, kad placebas – netikras vaistas – taip pat veikia kaip malšinantis skausmą prepraratas. Placebo efektyvumas šiuo atveju gali siekti iki 70 proc. Tai gal ir erškėtuogės veikia panašiai kaip placebas, todėl ir gali pakeisti nuskausminamuosius?

„Niekada negali žinoti, kartais padeda ir placebas. Bet mes atlikome tris skirtingus tyrimus, kurių metu lyginome placebo ir erškėtuogių efektą. Ir visi rezultatai kalba erškėtuogių naudai“, – džiaugiasi R. Christensenas.

Jo teigimu, yra dar vienas erškėtuogių veiksmingumo įrodymas. Profesorius pasakoja, kad jo kolega iš Parkerio instituto, biomechanikos specialistas Marius Henriksenas, atliko trečiąjį šio tyrimo etapą. Savo laboratorijoje pasitelkęs į pagalbą išmaniąsias technologijas (tarp jų – ir 3D), jis filmavo tiriamų pacientų eiseną.

„Vieniems buvo duodamas vartoti placebas, o kitiems – erškėtuogių milteliai. Dar neturiu galutinių šio tyrimo rezultatų (jie pavasarį bus pristatyti konferencijoje Sietle), tačiau galiu jau dabar pasakyti, kad išmaniosios technologijos tik patvirtino tai, ką įrodžiau savo tyrimu – kad erškėtuogėse esančios aktyviosios medžiagos gali pakeisti daugelį metų vartojamus nuskausminamuosius, nes žmonių, vartojusių erškėtuoges eisena pagerėjo, skausmas ją kaustė daug mažiau“, – džiaugiasi profesorius ir priduria, kad kompiuterinės programos neapgausi – ji judesių amplitudę matuoja milimetro tikslumu.

Lrt.lt
Temos: 2 Sveikata Erškėtis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Mes lygūs. Vizažistas Darius Galankovas: „Makiažas nėra moterų privilegija“

15min iš Maskvos 24sek

Pokštais su Šaru apsikeitęs CSKA generolas įvertino „Žalgirio“ pokyčius

Aktualu

Lietuvos vadovai vieningi – dažnai gendančiu „Spartan“ orlaiviu skraidyti nenori

„Ginčas“: Kodėl „Žalgiris“ pralaimi namie ir nemeta tritaškių?

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: duona „kvepiantys“ daugiabučiai Žirmūnuose

Sportas

E.Jankausko asistentas apie serbus: „Neabejojame, kad jie nori įmušti greitą įvartį“

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

Prie Pakso buvo...

Verslas

Seimas tęs diskusijas dėl PVM lengvatų malkoms ir laikraščiams, paramą būstui ir elektromobiliams išpeikė

Tik 15min Gazas

Renkame Lietuvos Šimtmečio automobilį: išbandėme „Volga“ GAZ 21, vadintą rykliu

Maistas

Įvertinimas Neapolio picerijoms – iš 15min apžvalgininkų rankų

Gazas

Automobilis pervažoje: kodėl vis dar nutinka nelaimingų atsitikimų ir kaip jų išvengti?

Sportas

Jautrus olando gestas sužavėjo pasaulį – po įvarčio guodė teisėją

Aktualu

Dėl LGL bendruomenę įžeidusio lankstinuko kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir VDAI

Kultūra

Mirė aktorė Birutė Raubaitė

Aktualu

50 metų vienoje įmonėje išdirbęs ir net paminklą jai pastatęs kaunietis: „Niekad neėmiau biuletenio“

Vardai

Buvęs Paris Hilton vaikinas nori susigrąžinti dviejų milijonų dolerių vertės sužadėtuvių žiedą

Vardai

Rolandas Kazlas apie filmą „Širdys“: „Galvoju, kad tai yra mano didžiausias vaidmuo kine“

Aktualu

Kabule per mirtininko išpuolį religinėje šventėje žuvo mažiausiai 50 žmonių

Aktualu

D.Trumpas: nepaisant J.Khashoggi nužudymo JAV išlaikys „tvirtus“ ryšius su Rijadu

Naujienos

Gyvenimas

Mes lygūs. Vizažistas Darius Galankovas: „Makiažas nėra moterų privilegija“

15min iš Maskvos 24sek

Pokštais su Šaru apsikeitęs CSKA generolas įvertino „Žalgirio“ pokyčius

Aktualu

Lietuvos vadovai vieningi – dažnai gendančiu „Spartan“ orlaiviu skraidyti nenori

„Ginčas“: Kodėl „Žalgiris“ pralaimi namie ir nemeta tritaškių?

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: duona „kvepiantys“ daugiabučiai Žirmūnuose

Sportas

E.Jankausko asistentas apie serbus: „Neabejojame, kad jie nori įmušti greitą įvartį“

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

Prie Pakso buvo...

Vardai

Sukvietęs draugus Žilvinas Grigaitis pristatė savo kūrybos šaukštelius

Verslas

Seimas tęs diskusijas dėl PVM lengvatų malkoms ir laikraščiams, paramą būstui ir elektromobiliams išpeikė

Tik 15min Gazas

Renkame Lietuvos Šimtmečio automobilį: išbandėme „Volga“ GAZ 21, vadintą rykliu

Maistas

Įvertinimas Neapolio picerijoms – iš 15min apžvalgininkų rankų

Gazas

Automobilis pervažoje: kodėl vis dar nutinka nelaimingų atsitikimų ir kaip jų išvengti?

Sportas

Jautrus olando gestas sužavėjo pasaulį – po įvarčio guodė teisėją

Aktualu

Dėl LGL bendruomenę įžeidusio lankstinuko kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir VDAI

Kultūra

Mirė aktorė Birutė Raubaitė

Vardai

Buvęs Paris Hilton vaikinas nori susigrąžinti dviejų milijonų dolerių vertės sužadėtuvių žiedą

Aktualu

50 metų vienoje įmonėje išdirbęs ir net paminklą jai pastatęs kaunietis: „Niekad neėmiau biuletenio“

Laisvalaikis

Nugaišusio banginio skrandyje rasta 115 plastikinių puodelių

24sek

Nuostabus vakaras: su trigubu dubliu flirtavęs M.Kalnietis vedė ASVEL į pergalę

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką