-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip atpažinti depresija sergantį žmogų savo aplinkoje?

Depresija – vienas labiausiai paplitusių negalavimų. Žinodami pagrindinius ligos požymius, galėsime atpažinti depresijos varginamą žmogų. O tai reiškia, kad galėsime paskatinti jį laiku kreiptis pagalbos.
Liūdesys
Liūdesys / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Sveikata Depresija

Draugas prarado gyvenimo džiaugsmą?

Jei anksčiau linksmas ir optimistiškai nusiteikęs draugas tapo liūdnas ir niekuo nesidžiaugiantis, jei jis atsisako įvairių pramogų, jam sunkiai sekasi net lengviausios užduotys, reikėtų pagalvoti apie depresiją. Depresijos požymiai rutuliuojasi pamažu – mėnesius, metus. Šia liga retai susergama ūmiai. Vien psichologinis stresas retai sukelia depresiją – dažniausiai žmogaus artimoje aplinkoje būna sirgusių šia liga, t.y. galimas paveldimumo veiksnys, taip pat įtakos turi ir tam tikri organizmo ypatumai, ir kitos priežastys. Taigi depresijos išsivystymą lemia daug veiksnių.

Gydytoja psichiatrė Rasa Grigienė pažymi, kad niūri nuotaika, savęs menkinimas, apatija ir kiti slogūs jausmai, kuriuos sukelia depresija, gali žmogaus gyvenimą paversti tikru košmaru. Kiekvienas iš šių simptomų – tai organizmo signalas, kad būtina neatidėliotina pagalba. Sergant depresija sulėtėja mąstymas ir judesiai. Taip pat gali sutrikti ir vidaus organų veikla.

Kokie požymiai išduoda, kad žmogus serga depresija?

  • Apatija, gyvenimas matomas tik pilkomis spalvomis

Anot gydytojos R.Grigienės, gyvenimo džiaugsmo praradimas, abejingumas, kai nuolat apima bloga nuotaika, kai pasaulį žmogus mato tik pilkomis spalvomis ir nesitiki jokių prošvaisčių ateityje, gali būti pirmieji depresijos požymiai. Šią būklę žmonės neretai apibūdina kaip tuštumos jausmą, kai dingsta visos teigiamos emocijos, jėgos. Jeigu pastebite, kad artimas žmogus prarado gyvenimo skonį, nustojo džiaugtis gyvenimu, vertėtų pagalvoti apie tai, kad reikalinga gydytojo specialisto pagalba. Depresijai būdinga, kad anksčiau mėgstama veikla, pvz., pomėgiai, lytiniai santykiai, bendravimas su draugais ir t.t., nustoja teikti malonumą.

  • Savigrauža ir beprasmiškumas

Anot gydytojos psichiatrės Dalios Mičiūnienės, dar vienas sergančiojo depresija požymis – nuolatinis kaltės jausmas, graužatis. Žmogus negali atsikratyti jausmo, kad viskas jo gyvenime klostosi ne taip. Ir, be abejo, viskuo kaltina tik save. Jeigu nuolat girdite artimąjį sakant, kad jis „neturi pasirinkimo“, kad „niekas neišeis“, kad „tai beviltiška“ – galima pagalvoti, kad jam vystosi depresija. Tokios būklės pasekmės gali būti netgi mintys apie savižudybę ar savęs žalojimą. Todėl į tokias kalbas derėtų atkreipti dėmesį.

  • Nuolat verkšlena

Be abejo, yra žmonių, kurie iš prigimties bet kokiomis aplinkybėmis linkę apsiverkti. Tačiau gydytoja D.Mičiūnienė pažymi, kad tokie žmonės ašaroja ir džiaugdamiesi, ir liūdėdami. Sergantis depresija žmogus verkšlena ir be priežasties. Tiesa, yra nuomonių, kad sergant depresija daug geriau yra išsiverkti negu užgniaužti jausmus savyje. Verkdami žmonės atsikrato neigiamų emocijų, ir jiems depresija gali praeiti anksčiau.

  • Dirglumas ir miego sutrikimai

Gydytoja R.Grigienė įspėja, kad depresija nebūtinai pasireiškia vien liūdna nuotaika, apatija ir valios stoka. Neretai sergantieji būna labai neramūs ir irzlūs. Taip pat jie gali būti ir hiperaktyvūs. Nemiga, sunkumai užmiegant, ankstyvi prabudimai ryte arba, priešingai, nuolatinis mieguistumas – irgi yra požymiai, dėl kurių artimieji turėtų sunerimti.

  • Valgymo sutrikimai

Sumažėjęs apetitas arba visiškas nenoras nieko valgyti – tai būdingi depresijos požymiai. Gydytoja D. Mičiūnienė pažymi, kad depresija sergantis žmogus neretai pamiršta pavalgyti, todėl gali išsekti organizmas. Kitas kraštutinumas – per didelis apetitas, kai valgomi dideli maisto kiekiai, kai tarsi išnyksta sotumo jausmas.

  • Sunku susikaupti, sutelkti dėmesį

Sergant depresija sunkiau susikaupti, susikoncentruoti, sulėtėja mąstymas, sutrinka atmintis, dėl to neretai sudėtingiau atlikti įprastas darbo užduotis. Toks žmogus ilgiau mąsto, daugiau laiko praleidžia atlikdamas net nesudėtingus darbus. Visa tai sutrikdo jo įprastinę veiklą, dėl to gali kilti problemų darbe. Jeigu pastebėjote, kad kolega sugaišta kelias valandas prie darbo, kurį anksčiau atlikdavo per pusvalandį, tai irgi gali byloti apie depresiją.

  • Kūno skausmai

Sergant depresija kartu su emocijų ir psichikos sutrikimais gali varginti ir somatiniai, t.y. kūno skausmai. Pavyzdžiui, toks žmogus gali jausti skausmą širdies plote, jį gali kamuoti pilvo spazmai, nepaaiškinamas pykinimas, skaudėti galvą ir kt. Jeigu pastebite, kad artimas žmogus nuolat skundžiasi kūno negalavimais, o gydytojai jokių patologijų nenustato, būtina pagalvoti apie psichiatro konsultaciją, nes tai gali būti užslėptos depresijos požymis.

  • Trunka ilgiau nei dvi savaites

Svarbu žinoti, kad depresiją galima įtarti, kai visi minėti simptomai trunka ilgiau nei 2 savaites.

Kaip gali padėti draugai?

Bendravimas su depresija sergančiu žmogumi gali sekinti, išsunkti jėgas, o visos pastangos praskaidrinti nuotaiką dažnai nueiti perniek. Gydytojos pažymi, kad daugiausia, ką gali padaryti draugai, – įtikinti sergantįjį, kad depresija – laikina, pagydoma ir kad reikia kreiptis pagalbos. Svarbu parodyti, kad suprantate, kaip jam sunku. Taigi depresiją būtina gydyti, kaip ir bet kokią kitą ligą. Kuo anksčiau pradėsite, tuo greičiau pavyks susidoroti su šia liga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius