2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Karaliaus dovaną – ladaną – atranda vis daugiau lietuvių

Ladanas jau daug tūkstančių metų žinomas kaip gydomasis augalas. Rytų medicinoje naudojamo medžio sakai gelbsti nuo daugelio ligų. Stebuklingą augalą vakariečiai atrado vos prieš kelis dešimtmečius, tačiau jo teikiamą naudą įrodė ne vienu moksliniu tyrimu.
 Gydytojas neurologas Jokūbas Fišas
Gydytojas neurologas Jokūbas Fišas / Partnerio nuotr.

Gydytojas neurologas Jokūbas Fišas šią stebuklingą veikliąją medžiagą rekomenduoja kuo greičiau atrasti ir lietuviams.

Kalbant apie ladaną, dažnai naudojamas žodis „stebuklingas“. Kuo jis toks ypatingas?

Prieš 2 tūkstančius metų trys karaliai gimusiam kūdikėliui Jėzui atnešė dovanų. Vienas karalius dovanojo mirą, kitas – auksą, o Kasparas įteikė ladaną. Pasaulio viešpačiui negali atnešti bet ką, tad tos dovanos turėjo būti ypatingos. Jau tais laikais ladanas buvo pripažinta kaip didžiausia vertybė. Tai buvo vaistas nuo daugelio ligų.

Pavadinimas „ladanas“ kilo iš arabiško žodžio „al-luban“. Šis gydomasis augalas gaunamas iš Indijoje ir Afrikoje augančio ladano medžio – bosvelijos – sakų. Iš įpjauto medžio išteka sakai, kurie sukietėjus po trijų savaičių nukrapštomi. Ši žaliava yra labai brangi bei paklausi. Iš augalinės medžiagos gaminami vaistai ir smilkalai. Pastaruosius per apeigas naudoja stačiatikiai cerkvėse.

Senovės gydytojų Hipokrato, Avicenos darbuose randama informacijos, kad jie ladaną vartojo kaip vaistą nuo daugelio įvairiausių ligų. Tolimuosiuose Rytuose juo gydytos odos ligos, maliarija, viduriavimas. Ladanas yra labai universalus vaistas.

Partnerio nuotr./Karaliaus dovaną – ladaną – atranda vis daugiau lietuvių
Partnerio nuotr./Karaliaus dovaną – ladaną – atranda vis daugiau lietuvių

Prancūzų kryžiuočiai parsivežė ladaną į Europą kaip vertingą daiktą. Europoje jis gavo naują pavadinimą – frakincece, išvertus tai reiškia „prancūzų smilkalas“. Kurį laiką ladano gydomosios savybės buvo pamirštos ir jis labiau buvo naudojamas kaip smilkalas.

Vienoms civilizacijoms mirštant, kitoms atsirandant, kai kurie geri dalykai, tarp jų ir ladanas, buvo primiršti. Neseniai jis atrastas iš naujo. Prieš 20 metų prasidėjo intensyvūs mokslininkų tyrinėjimai.

Kokius svarbiausius mokslinius tyrimus galėtumėte paminėti?

Irano, Vokietijos mokslininkai – imlūs naujovėms, tad pradėję tyrinėti šią augalinę medžiagą, nustatė, kad ji turi daug gydomųjų savybių, tinkančių įvairioms patologijų formoms.

Vienas rimčiausių bei plačiausių biocheminių, neurologinių tyrimų atliktas Vokietijoje. Šios šalies mokslininkai surado medžiagų, turinčių gydomųjų savybių, veikiančių ir slopinančių uždegimą, kurio metu atsirandančios medžiagos sukelia skausmą, paraudimą, patinimą.

Vokiečių mokslininkų studijos apėmė ne tik sudėtingus biocheminius procesus, tuo pačiu tirtos praktinės augalinės medžiagos panaudojimo galimybės. Paaiškėjo, kad uždegimą slopinančią medžiagą galima pritaikyti labai įvairių ligų gydymui.

Kokias uždegimo sukeltas ligas padeda gydyti ladanas?

Uždegimų būna skirtingų: vienus jų parodo gerokai padidėjęs C – reaktyvus baltymas, eritrocitų nusėdimo greitis ar padidėjęs leukocitų kiekis – šie ryškūs rodikliai parodo stiprų uždegimą. Pavyzdžiui, tyrimas parodo tokį uždegimą, kai sergame apendicitu, gimdos priedų ar tulžies pūslės uždegimu.

Bet esama tylaus, nebylaus uždegimo, kurio neparodo tyrimas. Pavyzdžiui, toks uždegimas gali atsirasti kraujagyslių vidinėje sienelėje dėl įvairių priežasčių: riebalų apytakos, angliavandenių poveikio, insulino rezistencijos.

Prasidėjus tyliam uždegimui, organizmas save gydo: kraujagyslėse kaupiasi cholesterolis, gali kilti insulto arba infarkto grėsmė. Vyresniame amžiuje organizme atsiranda įvairių lėtinio uždegimo medžiagų, kurios pradeda ardyti sąnarių kremzles, sausgysles, stuburo diskus. Neslopinamas uždegimas sukelia artritus, artrozes, stuburo patologijas.

Tylus uždegimas labai stipriai pakenkia virškinimo sistemai: prasideda erozija, kolitas ar Krono liga.

Tylaus pobūdžio uždegimą tyrimai ne visada parodo. Liga primena spektaklį: teatre šviesos užgesintos, užuolaidos nuleistos, žiūrovai nieko nemato, tačiau veiksmas užkulisiuose jau vyksta: scenos darbininkai neša ir dėlioja dekoracijas, artistai ruošiasi, muzikantai patylomis derina instrumentus. Paskui užgroja muzika, pakyla uždanga, įsijungia šviesos – ir tada pasireiškia liga.

Tylus uždegimas daro savo „juodą darbą“, nors žmogus nieko nejaučia. Simptomai pasireiškia, kai procesas būna gerokai įsibėgėjęs. Suskubus jį greičiau nuslopinti, galima išvengti ligos.

Tokį tylų uždegimą padeda stabdyti ladanas. Jis taip pat svarbus sąnarių, širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai ir gydymui. Ladanas gali padėti ir išsivysčius ligai, kad ji neprogresuotų, arba galima vartoti profilaktiškai, kad neatsirastų liga.

Profilaktika atsieina centus, palyginus, kiek šimtų eurų išleidžiame įsibėgėjus ligai. Sveikai maitindamiesi, aktyviai judėdami, vengdami streso, gerai išsimiegodami ir skleisdami gėrį – taip gyvendami išvengiame daugelio ligų ir nesusimąstome apie sveikatą. Jei elgiamės blogai, stumiame save į ligas ir pražūtį.

Nuo kokių ligų dar padeda ladanas?

Moksliniai tyrimai parodė, kad ladanas labai palankiai veikia ir kai kurias onkologines ligas. Pasirodė mokslinių straipsnių apie teigiamą poveikį, sergant ankstyvosiomis smegenų ar krūties vėžių stadijomis.

Ši augalinė medžiaga padeda sergant kai kuriomis odos ligomis, kur ne visada aišku, kokios priežastys jas sukelia ir nėra konkretaus gydymo, tik simptominis: tai egzema, neurodermitas, atopinis dermatitas.

Mes turime veiksmingą priemonę šioms ir kitoms sunkioms ligoms gydyti, lieka tik ją atrasti.

Išgrynintas ladanas turi teigiamo poveikio kai kurioms virškinimo ligoms (erozijai, kolitui ar Krono ligai), taip pat neurodegeneracinėms ligoms tokioms kaip Alzheimeris, Parkinsonas. Žinoma, ladanas yra kaip pagalbinė priemonė kartus su kitais vaistais.

Profilaktikos tikslais ladanas yra kaip pagrindinė priemonė, o sunkių ligų atvejais, pavyzdžiui, pažengusio artrito ar stuburo disko išvaržos, infarkto – kaip pagalbinė. Jį galima vartoti ir pagydžius ūmią patologiją, kad liga nesugrįžtų.

Vokiečių tyrėjai padarė žingsnį į priekį. Jie pradėjo kombinuoti ladaną su kitais vaistais, pasiūlydami įvairius mišinius. Pavyzdžiui, ladaną su ginkmedžiu – šis mišinys tinka kraujagyslių, ypač galvos smegenų, patologijoms gydyti, prevencijai.

Vokiečiai ladaną taip pat kombinuoja su cinamonu cukrinio diabeto, prilyginamo epidemijai, kontrolei ir profilaktikai.

Partnerio nuotr./Karaliaus dovaną – ladaną – atranda vis daugiau lietuvių
Partnerio nuotr./Karaliaus dovaną – ladaną – atranda vis daugiau lietuvių

Afrikoje ir Indijoje, kitose Rytų šalyse ladanas seniai naudojamas. Vakariečiai jį atrado gana neseniai. O kaip lietuviai?

Lietuvoje ladanas vadinamas maisto papildu, bet tai yra sąlyginis pavadinimas. Ladanas yra veiklioji medžiaga. Nesvarbu, kaip pavadinsi – vaistu, maisto produktu, turinčiu gydomųjų savybių ar maisto papildu – tai nieko nereiškia. Svarbiausia yra veiklioji medžiaga.

Lietuvoje ladanas yra kaip maisto papildas, bet greitu laiku gali tapti ir vaistu. Taip nutiko su Omega-3 riebalų rūgštimis: anksčiau tai buvo maisto papildas, o dabar tapo receptiniu vaistu, skiriamu kraujo krešumui mažinti ir aterosklerozės profilaktikai.

Panaši situacija su vitaminu B1. Didesnės jo dozė prilygsta vaistui. Taip ir su ladanu – viskas priklauso nuo dozės ir susitarimo.

Kartais skeptikai priekaištauja, kad pacientus gydau maisto papildais. Paprieštarauju: ne maisto papildu, o veikliąja medžiaga. Nėra svarbu, kaip ją pavadinsi. Svarbiau, kad žmogus pasveiktų.

Savo pacientams turbūt skiriate šią medžiagą? Kaip pats apie ją sužinojote?

Labai plačiai ladaną taikau savo pacientams. Jį pradėjau skirti vienas pirmųjų Lietuvoje.

Lietuviškoje spaudoje perskaičiau labai gerą gydytojo Jono Kasčio analizę apie ladaną. Nieko nebuvau anksčiau apie tai girdėjęs. Perskaitęs gydytojo straipsnį, taip pat susidomėjau šia medžiaga. Paskui informacijos atsirado gerokai daugiau ir dabar šią veikliąją medžiagą naudojame labai plačiai.

Esu neurologas, tad ladaną plačiai naudoju radiopatijai, disko patologijai gydyti, nes tokiais atvejais uždegimas būna aštresnis. Kitas svarbus dalykas – galvos smegenų kraujotakos sutrikimai. Daugeliui pacientų skiriu šią medžiagą dėl lėtinės galvos smegenų išemijos, ypač derinant su ginkmedžiu. Yra toksVokietijos farmakologų sukurtas preparatas „Mantra 3 Protect“, kurį be kitų medžiagų, sudaro ginkmedis ir ladanas.

Iš pacientų sulaukiu pačių geriausių atsiliepimų, žmonės juos vartoja ir prašo skirti papildomai, nes jaučia ryškų pagerėjimą.

Gal galite papasakoti kokią istoriją iš savo pacientų patirties?

Nepasakosiu stebuklingų istorijų, pavyzdžiui, kaip Lozorius numirė ir vėliau prisikėlė. Daug mano pacientų vartoja šią veikliąją medžiagą ir džiaugiasi teikiama nauda.

Vokietijoje ladaną labai plačiai naudoja, nes vadovaujasi moksliniais tyrimais pagrįstais faktais.

Akcentuojate profilaktikos svarbą. Kada patartumėte vartoti profilaktiškai?

Labai svarbus klausimas. Kaip ir minėjau, profilaktika kainuos pigiau nei pačios ligos gydymas.

Ladaną patarčiau vartoti, jei šeimoje pasitaikė insultų, vargina galvos svaigimas, skausmas, kankina migrenos priepuoliai ar galima įtarti galvos smegenų kraujagyslių patologiją.

Jeigu reikia padidinto darbingumo, aiškios galvos ar laukia iššūkiai (egzaminų sesija, disertacijos gynimas, svarbios sutarties sudarymas), tikrai rekomenduočiau ilgesnį laiką pavartoti ladaną su ginkmedžiu.

Profilaktiškai naudinga pavartoti ladaną, jei pasitaikė radikulopatijos (radikulito) priepuoliai arba šeimoje kas nors serga sąnarių ligomis, kai sąnariai skauda po fizinio krūvio ar sporto.

Ligos galbūt dar nėra, bet įtariate, kad ateityje taip gali nutikti – tikrai reikėtų pavartoti. Šis augalinis preparatas gerokai veiksmingesnis nei cheminiai papildai.

Kiek laiko rekomenduotumėte vartoti profilaktiškai?

Mėnuo geriau nei nieko, bet trys mėnesiai dar geriau. Jeigu pasireiškia tam tikri požymiai, rekomenduojama vartoti šešis mėnesius. Reikia vartoti ilgesnį laiką tam , kad organizme susidarytų naudingos medžiagos, kovojančios su uždegimo pasekmėmis. Klaidinga būtų manyti, kad po trijų dienų viskas praeis. Reikia kantrybės.

Svarbu ir dozės. Kai sergama sąnarių ligomis, reikalinga didesnė dozė. Jei liga yra pažengusi, pavyzdžiui, sergant kelio sąnario ar peties sąnario artroze, reikia nuo 4 iki 10 kapsulių per dieną. Galvos smegenų kraujotakos patologijoms pakanka mažesnio kiekio – 3 kapsulių per dieną.

Dėl vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai.

Daugiau apie ladaną galima sužinoti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką