Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kas dešimto Klaipėdos pradinuko kuprinė yra per sunki

Mokyklinuko kuprinė
Fotolia nuotr. / Mokyklinuko kuprinė
Šaltinis: 15min
0
A A

Kas penktas Klaipėdos moksleivis skundžiasi per sunkia kuprine, o pasvėrus moksleivius ir jų kuprines, paaiškėjo, kad labai sunkias kuprines nešiojasi kas dešimtas uostamiesčio 1−6 klasių moksleivis.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Klaipėdos visuomenės sveikatos biuras kuprinių svėrimo akciją bendrojo lavinimo mokyklose vykdė rugsėjį. Akcijos metu buvo pasverti 1−6 klasių mokiniai ir jų kuprinės, joje dalyvavo 7 183 mokiniai.

Dėl netinkamos kuprinės – nugaros skausmai

„Akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir tėvų dėmesį į mokyklinių kurinių svorį, turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai. Sunkesnės nei 10 procentų vaiko svorio kuprinės nešiojimas gali sukelti nugaros skausmus, skatina stuburo iškrypimą ir netaisyklingą laikyseną. Tendencijos Klaipėdoje išlieka panašios kaip ir pernai – labai sunkias kuprines nešiojasi kas vienuoliktas 1−6 klasių uostamiesčio moksleivis“, – pasakojo Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro specialistė Dainora Bielskytė.

Akcijos metu pasvėrus mokinius ir jų kuprines paaiškėjo, kad kas antro (52,7 proc.) 1−6 klasės mokinio kuprinės svoris yra optimalus, t.y. sudaro iki 10 proc. vaiko svorio. Lyginant šiuos duomenis pagal klases, pastebėta, kad didižiausia optimalaus svorio kuprinių buvo tarp 6 klasių mokinių (66,5 proc.). Lyginant šiuos duomenis pagal lytį, matyti, kad didesnė dalis berniukų nei mergaičių nešioja optimalaus svorio kuprines (55,3 proc. berniukų ir 50,1 proc. mergaičių).

Beveik kas dešimto (9 proc.) akcijoje dalyvavusio mokinio kuprinė buvo labai sunki ir viršijo 15 proc. vaiko svorio, jų didžiausia dalis buvo tarp 2 klasių mokinių – 13 proc. Didesnė dalis mergaičių nei berniukų nešioja labai sunkias kuprines (10,3 proc. mergaičių ir 7,8 proc. berniukų).

Palyginti kuprinių svorio pasiskirstymą su 2011 m. ir 2012 m. rezultatais, matyti, kad situacija nesikeičia – labai sunkias kuprines nešioja apie 9 proc. mokinių.

Pirmokėliai ant kuprinių klijuoja atšvaitus

Dominuoja kuprinės su dviem diržais, jas turi 96,6 proc. 1−6 klasių mokinių. Kuprinių su vienu diržu nė vienas pirmokas neturėjo, jų daugiausia turėjo penktokai ir šeštokai (atitinkamai 5 proc. ir 10 proc.). Taip pat šių kuprinių turėjo daugiau mergaičių nei berniukų (atitinkamai 4,2 proc. ir 1,1 proc.).

66,2 mokinių kuprinės yra su atšvaitais, jų didžiausia dalis – tarp pirmokų ir antrokų, beveik 100 proc. šių mokinių kuprinės turi atšvaitus. Atšvaitus prie kuprinės arba kuprinė, kurioje pritvirtinti atšvaitai, turėjo 68 proc. mergaičių ir 65 proc. berniukų.

Rekomendacijos, kurios skirtos vaikams ir jų tėveliams:

  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
  • Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip kilogramas.
  • Optimalaus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno masės.
  • Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. moksleivio kūno masės.
  • Kuprinės rankena turi tilpti vaiko delne, diržai reguliuojami, nesmukti ir neveržti. Diržų plotis - 3,5−8 cm.
  • Diržus visada reikia užsidėti ant abiejų pečių.
  • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.
  • Sunkiausius daiktus reikia dėti į kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
  • Daiktus reikia susidėti taip, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
  • Kasdien reikia prižiūrėti kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Mokiniai Sveikata
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką