Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kas gali išprovokuoti inkstų ligas vasarą?

Karštą vasaros dieną dažnai maudantis šaltame vandenyje ar gausiau nei įprastai vartojant skysčius, retai kada pagalvojame, jog tai labiau apkrauna mūsų inkstus ir gali daryti įtaką įvairiems šlapimo takų uždegimams.
Paplūdimyje
Paplūdimyje / Vida Press nuotr.

Kokie požymiai dažniausiai įspėja apie beprasidedančias inkstų, šlapimo pūslės ligas ir kodėl moterys tuo skundžiasi dažniau?

Venkite dažno temperatūrų skirtumo ir dehidratacijos

Kaip portalui manodaktaras.lt sakė AND klinikos šeimos gydytoja Jūratė Valiukienė, vienas iš šlapimo takų – tiek viršutinių (inkstai), tiek apatinių (šlapimo pūslė, šlaplė) – infekcijos rizikos veiksnių yra peršalimas, tad maudynės šaltame vandenyje vasaros metu gali būti to priežastis. Už staigius temperatūrų skirtumus inkstai tikrai „nepadėkos“.

Manodaktaras.lt nuotr./Jūratė Valiukienė
Manodaktaras.lt nuotr./Jūratė Valiukienė

„Karštą vasaros dieną taip pat labai lengva greitai dehidratuoti dėl didesnio prakaitavimo ir nepakankamo skysčių suvartojimo. Taip susidaro geros sąlygos inkstų akmenims formuotis“, – paaiškino gydytoja.

Akmenys inkstuose gali ilgai tūnoti ir nesukelti diskomforto, todėl dažnas net neįtaria apie inkstų akmenligę. Tačiau akmeniui pajudėjus, gali būti juntamas stiprus skausmas juosmeninėje dalyje, pilvo apačioje, žmogui dažniau norisi šlapintis.

Inkstų akmenimis yra vadinami šlapimo takuose susidarantys druskų kristalai. Pasak šeimos gydytojos, dauguma inkstų akmenų, kuriuos turi Vakarų šalių gyventojai, yra sudaryti iš kalcio druskų ir jie aptinkami viršutiniuose šlapimo takuose, o besivystančių šalių gyventojų – iš šlapimo rūgšties ir aptinkami šlapimo pūslėje. Manoma, kad iš kalcio druskų susidariusiems akmenims įtakos turi baltyminga vakarietiška dieta bei vakarietiškas gyvenimo būdas.

Vartojant per mažai skysčių, išsivysto dehidratacija, kuri gali lemti sumažėjusį kraujospūdį, dėl to gali prastėti inkstų funkcija. Todėl gydytoja pataria per parą suvartoti bent 1,5–3 l skysčių (priklausomai nuo amžiaus ir gretutinių ligų).

Moterims susirgimo pavojus didesnis

Moterims šlapimo takų infekcijos, pasak gydytojos J.Valiukienės, neretai būna dažnesnės nei vyrams, mat dėl anatominių savybių moterų šlaplė yra gerokai trumpesnė.

„Taip pat moteriškieji lytiniai hormonai – estrogenai gali paskatinti vystytis šlapimo takų infekcijai (ŠTI). Moterims sulig amžiumi estrogenų mažėja, dėl to gali išplonėti ir išsausėti šlapimo takų sienelės, tokiu būdu padidėja rizika dažniau sirgti ŠTI. Ypač palankios sąlygos šiai infekcijai susidaro nėštumo metu“, – teigė medikė.

Inkstams pakenkti gali ir įvairios ligos

Kitos priežastys, kurios gali paskatinti lėtinę inkstų ligą – tai cukrinis diabetas ir hipertenzija.

Sergant cukriniu diabetu (ypač esant prastai glikemijos kontrolei, t. y. nesilaikant gydymo režimo, gyvenimo būdo korekcijos), anot šeimos gydytojos, gali būti pažeidžiamos smulkios inkstų kraujagyslės ir dėl to gali suprastėti inkstų filtracinė funkcija – organizme gali pradėti kauptis vanduo, druska, toksinai, šlapime atsiranda baltymo (proteinurija).

Taip pat nekontroliuojamas aukštas kraujospūdis per ilgą laiką gali pakenkti inkstų kraujotakai – susiaurinti ir susilpninti svarbias inkstų kraujagysles, dėl to gali nukentėti inkstų filtracinė funkcija.

Neigiamą įtaką inkstams daro ir kardiovaskulinės ligos, rūkymas bei nutukimas.

123RF.com nuotr./Inkstai
123RF.com nuotr./Inkstai

Kaip atpažinti šlapimo pūslės uždegimą?

Dažniausiai, anot šeimos gydytojos, pasitaiko apatinių takų (šlapimo pūslės) uždegimas. Jį galite atpažinti iš šių simptomų:

  • vargina stiprus ir dažnas noras šlapintis,
  • šlapimo porcijos mažos,
  • šlapinamasi skausmingai,
  • svarbu atkreipti dėmesį į pakitusią šlapimo spalvą – ryškiai geltona (labai koncentruotas šlapimas) arba šlapimas šviesiai rožinės spalvos (kraujas).

Simptomų nevalia ignoruoti

„Negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali komplikuotis pielonefritu arba pereiti į lėtinę formą. Ūminis pielonefritas – infekcinis intersticinio inkstų audinio, kanalėlių, dažnai ir taurelių bei geldelių uždegimas. Pagrindinių simptomų triada: temperatūra (dažniausiai >38,5 laipsnių), šaltkrėtis ir šono skausmas. Dažniausiai sukelia bakterijos E.coli rūšys“, – pasakojo šeimos gydytoja J.Valiukienė.

Pajutus bet kokius šlapinimosi sutrikimus, šlapimo spalvos pokyčius, atsiradus nemaloniam kvapui, karščiuojant ir staiga atsiradus stipriam šono ar pilvo skausmui – būtina kreiptis į gydytoją, kad laiku būtų paskirtas gydymas.

Infekcinio susirgimo atveju dažniausiai taikomas antibakterinis gydymas, esant inkstų akmenligės priepuoliui – skiriami vaistai nuo skausmo bei intraveniniai skysčiai, kad padidėtų šlapimo tėkmė (mažesni akmenys gali savaime pasišalinti su šlapimu, didesniems pašalinti gali prireikti litotripsijos arba net chirurginės intervencijos) ir būtų išvengta galimų komplikacijų, pvz., inkstų nepakankamumo.

123RF.com nuotr./Inkstų skausmas
123RF.com nuotr./Inkstų skausmas

Patarimai, kaip išsaugoti sveikus inkstus ir kokių klaidų nedaryti:

  1. Atsiradus simptomams, neužsiimkite savigyda, o iškart kreipkitės į gydytoją.
  2. Vartokite reguliariai paskirtus vaistus esamoms būklėms ar lėtinėms ligoms gydyti.
  3. Stenkitės vartoti pakankamai skysčių (šlapimas turi būti šviesiai gelsvos spalvos).
  4. Aktyviai sportuokite.
  5. Sveikai maitinkitės.
  6. Atsisakykite žalingų įpročių.
  7. Reguliariai eikite pasišlapinti ir nesulaikykite šlapimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas