Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2015 birželio 10d. 11:22

Pavojaus signalas: kraujo centruose trūksta donorų – kyla grėsmė net stabdyti planines operacijas

Kraujas
123rf nuotr. / Kraujas

Sklandžiam Santariškių klinikų darbui per dieną reikia mažiausiai 100 donorų kraujo, šiuo metu padėtis yra komplikuota – jų sulaukiama vos 60–70. „Kraujo donorų skaičiaus mažėjimas vasarą – ne naujiena, nes ir dirbantieji, ir studentai išvyksta poilsiauti. Tačiau žmonių sergamumas tikrai nemažėja ir kraujo reikia nuolat, šis procesas turi vykti nenutrūkstamai“, – žmones mobilizuotis ragino Kraujo centro vedėja Lina Kryžauskaitė. Pasak jos, kol kas Santariškių klinikų darbas vyksta įprastu ritmu, tačiau grėsmė dėl kraujo donorų stygiaus stabdyti planines operacijas – kyla.

Donorai atostogauja

Santariškių klinikų Kraujo centro vedėja L.Kryžauskaitė tikino, kad mažėjantis kraujo donorų intensyvumas vasarą įprastas dalykas.

„Kraujo donorų mažėjimas vasarą ne tik Santariškių klinikų problema, tai vyksta visos Lietuvos mastu. Studentai ir dirbantieji vasarą išvažiuoja atostogauti, šiltuoju metu pasikeičia ir žmonių gyvenimo ritmas, tą donorų stygių pradedame jausti jau vasarą. Noriu priminti žmonėms, kad sergančiųjų vasarą tikrai nesumažėja. Prieš važiuodami atostogauti, užsukite į kraujo centrą, duokite kraujo ir tada jau atlikę gerą darbą ramiai poilsiaukite“, – nebūti abejingus žmones ragino L.Kryžauskaitė.

Kol kas nė vienos atidėti dar neplanuojame, dirbame sklandžiai, tačiau jei tokia tendencija išliks – planinių operacijų stabdymo grėsmė didės“, – perspėjo L.Kryžauskaitė.

Kraujo centro vedėja pabrėžė, kad kraujo klinikoms reikia kasdien, tačiau jis nebėga iš čiaupo.

„Aišku, dar yra ir tokia tendencija, kad jo poreikis išauga tada, kai sumažėja donorų. Būna ir nenumatytų atvejų, pavyzdžiui, prieš kelias dienas turėjome pacientę, kuri neteko 4 litrų kraujo, taigi turime turėti atsargų ir tokiems atvejams“, – kalbėjo L.Kryžauskaitė.

Moters teigimu, norint užtikrinti sklandų klinikų darbą ir turėti kiek nors atsargų nenumatytiems atvejams, Santariškių klinikoms per dieną reikia mažiausiai 100 donorų, šiuo metu jų yra 60–70. Taip pat, L.Kryžauskaitė priminė, kad kraujas turi galiojimo laiką, tai reiškia, kad prikaupti atsargų labai ilgam laikui į priekį – neįmanoma. Tai vėlgi byloja apie tai, kad donorystė turi būti nenutrūkstamas procesas.

Klinikose šiuo metu trūksta visų kraujo grupių kraujo, tačiau pabrėžiama, ypač trūksta O(I) neigiamos ir A (II) grupės kraujo donorų

Kyla grėsmė, kad nebus galima atlikti operacijų

Šiokią tokią įtampą, anot Kraujo centro vedėjos, dauguma Lietuvos kraujo centrų jaučia jau nuo pavasario, kai kraujo atsargos pradeda mažėti. „Pradedame sezoną su ištuštėjusiu bagažu ir tai jau yra tam tikra rizika“, – tikino ji. Vasarėjant donorų skaičius vis mažėja ir prieinama kone kritinė situacija, kai suprantama, kai jei ir toliau kraujo poreikis nebus patenkinamas – teks stabdyti planines operacijas.

„Kol kas nė vienos atidėti dar neplanuojame, dirbame sklandžiai, tačiau jei tokia tendencija išliks – planinių operacijų stabdymo grėsmė didės“, – perspėjo L.Kryžauskaitė. Tokiais atvejais, anot vedėjos, Kraujo centras meta visas turimas pajėgas. Intensyvinamos mobiliosios kraujo centro išvykos, stengiamasi, kad donorui pasiekti centrą būtų kuo patogiau.

„Aišku ir viešiname problemą. Raginame žmones pagalvoti, kad mes nelinkime nieko blogo, bet niekada nežinai, kada kraujo prireiks tau ar tavo artimajam, ir tada šio šauksmo suvokimas gali būti labai skaudus. Dirbu su tuo kasdien, matau, kokia sudėtinga situacija. Kviečiu žmones apie tai pagalvoti, tiesiog skirti tam kelias minutes, kurios kitam gali būti gyvybiškai svarbios“, – susimąstyti ragino Santariškių klinikų kraujo centro vedėja.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką