Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 29d. 14:23

Klaidos, kurias darome gydydami gerklės skausmą

Peršalimas
123RF.com nuotr. / Peršalimas

Dažnai gerklės skausmas laikomas nerimtu simptomu, dėl kurio neverta eiti pas gydytoją, juolab kad dažnas mano, kad žino, kaip gydytis pats. Tačiau kalbintos gydytojos įspėja – kai kurios liaudiškos priemonės gali ne padėti, o pakenkti. Dar blogiau, jeigu žmogus gerklės uždegimą nusprendžia gydyti pats namuose užsilikusiais antibiotikais, kurie kažkada padėjo. Ypač jautrūs gerklės uždegimui vaikai.

Kas sukelia gerklės skausmą?

„Rudenį atšalus orams padaugėja kvėpavimo takų infekcijų. Tai natūralu – aplinkoje dėl oro sąlygų padaugėja įvairių virusų, o ir mes dėl šaltesnių orų, susilpnėjusio imuniteto, dažnesnio buvimo patalpose ir pan. tampame imlesni infekcijai. Bene dažniausias peršalimo ir kvėpavimo takų infekcijos simptomas – gerklės skausmas, bylojantis apie gerklės uždegimą.

Apie 80–90 proc. gerklės uždegimų sukelia virusai ir tik nedidelį procentą – bakterijos.

Dažniausiai skausmas būna intensyvus ir tęsiasi apie tris dienas. Labiausiai mes jį juntame naktį, simptomai gali būti įvairūs – perštėjimas, deginimas, skausmas, sunku ryti, tirštos seilės. Paprastai jie priklauso nuo žmogaus organizmo būklė ir ligos sukėlėjo. Pažymėtina, kad apie 80–90 proc. gerklės uždegimų sukelia virusai ir tik nedidelį procentą – bakterijos. O virusams, žinia, nėra jokio specifinio gydymo, galime tik malšinti simptomus“, – pasakojo gydytoja otorinolaringologė Dalia Maziliauskienė.

Virusinę infekciją paprastai lydi ir kiti peršalimo požymiai – mes sloguojame, kosėjame, gali pakilti temperatūra. Paprastai po 3–4 dienų savijauta pagerėja. Bakterinė angina paprastai būna be slogos ir kosulio: tiesiog prasideda labai stiprus gerklės skausmas, sunku ryti, pakyla aukšta temperatūra, padidėja kaklo limfmazgiai. Tokiu atveju būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertins būklę ir nuspręs, ar reikia skirti antibiotikus. Jokiu būdu negalima užsiimti savigyda patiems, juolab pradėti gerti antibiotikus be gydytojo rekomendacijoms pirmosiomis ligos dienomis, kai dar nėra nustatyta, kas yra uždegimo sukėlėjas – virusas ar bakterija.

„Scanpix“ nuotr./Sveikata
„Scanpix“ nuotr./Sveikata

Kokių liaudiškų priemonių reikėtų atsisakyti

Turbūt kiekvienas iš mūsų žino bent keletą liaudiškų priemonių gerklės skausmui malšinti, kurių paprastai pirmiausiai ir griebiasi, tačiau gydytoja pastebi, kad jas renkantis daroma labai daug klaidų.

„Jeigu jos sumažina skausmą, viskas gerai, galima jas naudoti. Tačiau žmonės klaidingai įsivaizduoja, kad skaudant gerklei reikia vartoti kuo daugiau imbiero, česnakų, citrinų, labai karštų arbatų ar kitų aštrių produktų. Tokiomis priemonėmis mes dar labiau pažeidžiame gerklės gleivinę ir sukeliame dar didesnį uždegimą. Atvirkščiai, gerklę reikėtų tausoti: švelnus maistas, švelnūs gėrimai, kad nesukeltume sau dar didesnio skausmo. Būna, kad tokiomis liaudiškomis priemonėmis besigydantys žmonės ateina ir skundžiasi, kad gerklės skausmas tęsiasi antrą savaitę ir jie niekaip negali jo numalšinti“, – teigė pašnekovė.

Skaudant gerklę negalima vartoti aštrių produktų: imbiero, česnakų, citrinų ir labai karštų arbatų.

Pasak D.Maziliauskienės, tiek sergant, tiek norint apsisaugoti profilaktiškai, gerklės gleivinę reikia drėkinti, t. y. gerti kuo daugiau skysčių, taip pat būtina drėkinti patalpas. Sausos gleivinės – tiek gerklės, tiek nosies – yra labiau pažeidžiamos, todėl šaltuoju periodu ir sergame dažniau, nes prasidėjus šildymo sezonui nuolat būname sausame ore – tiek namuose, tiek biuruose. Jeigu pakanka skysčių ir gleivių, patekęs virusas greičiau pasišalina iš organizmo, o jeigu gleivinė sausa, jis mus atakuoja labiau.

„Scanpix“ nuotr./Gripo epidemija
„Scanpix“ nuotr./Gripo epidemija

Kaip pasirinkti priemones nuo gerklės skausmo

Net ir nedidelis gerklės skausmas gali gerokai sutrikdyti įprastą kasdienybę, ypač tiems žmonėms, kuriems dėl savo profesijos reikia daug kalbėti. Kalbant įsijautrinusi gerklė dar labiau dirginama, dėl to pradedama kosėti. Todėl skaudant gerklei reikia stengtis kuo mažiau kalbėti.

„Aišku, norėtųsi turėti stebuklingą tabletę, kurią išgėrę iš karto pasveiktume. Deja, tokios tabletės nėra. Jeigu jau pradedate jausti gerklės perštėjimą, nosies užgulimą, galima įtarti, kad tai virusinės infekcijos pradžia. Tuomet tiesiog reikia pakoreguoti režimą – sumažinti gyvenimo tempą, daugiau ilsėtis, išsimiegoti, jei įmanoma, pabūti namuose ir leisti organizmui kovoti su virusu.

Jeigu persidirbame, mažai ilsimės, blogai maitinamės, mažai judame, imunitetas bus prastesnis ir sirgsime dažniau.

Kaip jau minėjau, reikia gerti daug skysčių. Taip pat gleivinę drėkina įvairios pastilės, kurios skatina seilių išskyrimą. Be to, jos mažina uždegimą ir skausmą. Vieni preparatai (tiek pastilės, tiek purškalai) nuo gerklės skausmo savo sudėtyje turi cheminių medžiagų, kiti yra natūralūs, į kurių sudėtį įeina įvairios žolelės“, – sako gydytoja.

Pasak jos, žmonės renkasi įvairiai – vieni labiau pasitiki cheminiais vaistais, kiti yra labiau natūralistai, todėl renkasi žolinius preparatus.

Paklausta, kodėl vieni žmonės dažnai skundžiasi gerklės skausmu, o kitiems gerklę skauda labai retai, pašnekovė teigė, kad ligų dažnis ir eiga priklauso nuo žmogaus imuniteto, kitų jo lėtinių ligų (tokie žmonės imlesni infekcijoms, pats imunitetas labiausiai priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo. Jeigu persidirbame, mažai ilsimės, blogai maitinamės, mažai judame, imunitetas bus prastesnis ir sirgsime dažniau. „Kai kurie žmonės skundžiasi, kad jei apsivyniojus šaliką lieka bent mažiausias tarpelis, iš karto prasideda gerklės skausmas“, – atkreipė dėmesį D.Maziliauskienė.

123RF.com nuotr./Vyras saugosi nuo peršalimo ir gripo
123RF.com nuotr./Vyras saugosi nuo peršalimo ir gripo

Vaikai serga dažniau

Šeimos ir vaikų gydytoja Rasa Juknienė kolegei antrina, kad gerklės skausmas yra pakankamai smarkiai kasdienybę sutrikdantis simptomas: kai nuolat skauda gerklę, sunku dirbti, sutelkti dėmesį, nuolat krenkščiama, kosėjama, jaučiamas silpnumas, sunku valgyti, ryti, taigi nėra nė kalbos apie mėgavimąsi šiuo procesu.

Mūsų gerklėje gyvena per 30 ligos sukėlėjų, todėl virusui pažeidus apsauginį gerklės gleivinės barjerą bet kuris iš jų gali suaktyvėti ir virusinė infekcija pereina į bakterinę.

„Jeigu gerklės skausmas yra nežymus, iki savaitės žmogus pastilėmis, arbatomis, gerklės skalavimo procedūromis gali gydytis ir pats. Tačiau net jeigu nekarščiuoja, bet skauda gerklę visą savaitę, dėl to sunku dirbti, atsiranda silpnumas, būtina eiti pas gydytoją. Mūsų gerklėje gyvena per 30 ligos sukėlėjų, todėl virusui pažeidus apsauginį gerklės gleivinės barjerą bet kuris iš jų gali suaktyvėti ir virusinė infekcija pereina į bakterinę“, – aiškino pašnekovė, pastebinti, kad suaugusieji neretai ateina jau užvilkinę ligą.

Pasak gydytojos, suaugusiems gerklės skausmas dažnai pasireiškia be temperatūros, o vaikams dažniausiai su temperatūra. Jeigu vaikas yra iki metų, temperatūrą mažinti patariama nuo 38 laipsnių, vyresniems – nuo 38,5. Iki šių ribų jos mažinti nereikia, kadangi taip organizmas kovoja su infekcija.

Vaikai gerklės uždegimais serga sunkiau nei suaugusieji. Be to, jie serga dažniau. Kita vertus, tai normalu – juk jiems formuojasi imunitetas, susidaro atsakas į virusus ir bakterijas. Vaikams sirgti per metus 8–l0 kartų dabar laikoma norma.

123RF.com nuotr./Karščiuojantis vaikas
123RF.com nuotr./Karščiuojantis vaikas

Gerklės uždegimas gali sukelti pavojingas komplikacijas

Didžiausias gerklės uždegimo pavojus – kad jis nepereitų į bakterinį. Bakterinė angina gresia labai rimtomis komplikacijomis – gali pažeisi širdį, inkstus, sąnarius.

„Jeigu skausmas yra aštrus, sunku ryti ir pakyla net ir neaukšta temperatūra, davėte vaikui atsigerti šiltos arbatos, bet jis vis tiek skundžiasi, kad skauda, jis liūdnas, reikia iš karto kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti bakterinė infekcija, kuriai gydyti gali tekti skirti antibiotikus. Šiandieninės mamos apsiskaičiusios ir žino, kad reikia stengtis vengti antibiotikų, todėl dažnai klausia, ar įmanoma gydytis be antibiotikų. Ir tuomet mes svarstome – jie būtini ar ne, galima dar palaukti ar jau būtina juos vartoti. Aptariame, kiek galime laukti, į kokius požymius atkreipti dėmesį. Kartais pavyksta apsieiti be antibiotikų.

Kai antibiotikų tikrai reikia, mamos visgi elgiasi atsakingai ir jų duoda vaikui. Tam ir reikalingas gydytojas, kad diferencijuotų gerklės skausmus ir jų gydymą. Su bakterine angina negalima juokauti. Kartais mama sako – mes pasveikome be antibiotikų, tačiau aš įspėju, kad stebėtų, ar po mėnesio vaikas ne pradės skųstis kelių ar rankų sąnarių skausmais, nebetoleruoti fizinio krūvio, nes liga pažeidė sąnarius ar širdį. O tokių dalykų būna“, – įspėjo R.Juknienė.

Kad liga labai neužsitęstų, reikia pradėti gydyti nuo pat pirmųjų simptomų.

Pasak pašnekovės, galima duoti arbatos, pastilių, užrišti kaklą skarele – šiluma praplečia kraujagysles, į tą vietą priteka daugiau kraujo, todėl aktyviau kovojama su ligos sukėlėju ir uždegimu.

„Girdykite vaiką šiltomis arbatomis, taip pat vaistinėse galima įsigyti pastilių ar purškalų nuo gerklės skausmo. Vaikams patariu rinktis natūralias priemones, suaugusiems, žinoma, efektyviausi cheminiai preparatai“, – teigė medikė.

Šeimos gydytoja iš savo praktikos pastebi, kad vaikai serga apie savaitę. Nors tai mamoms dažnai sukelia didelių nepatogumų, ji visada pataria po ligos vaiką, jeigu tik įmanoma, kuriam laikui palikti namuose, kad organizmas atsistatytų ir nepasigautų naujos ligos.

„Po ligos, kai vaikas jau nekarščiuoja, nebegeria antibiotikų, jeigu jie buvo skirti, aš rekomenduoju namuose pabūti dar dvi paras šaltuoju metų laiku ir vieną parą šiltuoju metų laiku“, – patarė R.Juknienė.

123RF.com nuotr./Karščiuojantis vaikas
123RF.com nuotr./Karščiuojantis vaikas

Slopina skausmą ir mažina uždegimą

Kadangi gerklės skausmas tikrai labai nemalonus ir varginantis simptomas, paprastai ieškoma priemonių, kurios greitai ir efektyviai jį numalšintų. Taip pat svarbu, kad priemonė mažintų uždegimą, kas leistų kuo greičiau pasveikti.

Vienas iš tokių universalių preparatų – „Tantum Verde“ purškalai, pastilės arba burnos gleivinės skystis. „Tantum Verde“ yra greitai ir efektyviai veikiantis nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, tinkamas gydyti dėl įvairių priežasčių kilusį gerklės skausmą. Jis tinka visai šeimai – purškalą gali vartoti ir suaugusieji, ir vaikai.

Veiklioji šio vaisto medžiaga – benzidamino hidrochloridas – stipriai slopina uždegimą ir malšina skausmą. Benzidaminas pasižymi trigubu poveikiu: nuskausminamuoju, priešuždegiminiu ir antiseptiniu (apsaugančiu nuo kenksmingų mikroorganizmų). Jis absorbuojamas uždegimo apimtų audinių ir pradeda gydomąjį procesą.

Svarbu, kad priemonė nuo gerklės skausmo mažintų uždegimą, kas leistų kuo greičiau pasveikti.

Be to, preparatas yra malonaus mėtų skonio, kuris turi šaldantį poveikį, taigi taip pat ramina gerklės gleivinę ir mažina skausmo simptomą.

Ir nepamirškite vartodami vaistą įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Daugiau informacijos – paciento informaciniame lapelyje.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu
15min tema

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką