Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl būtina kuo anksčiau apsaugoti kūdikį nuo rotaviruso?

Mažylis
Mažylis
Šaltinis: 15min
A A

Lietuvoje rotavirusiniu gastroenteritu kasmet suserga apie 3000 vaikų, daugiausia jų – iki trejų metų amžiaus. Dėl sudėtingos šios ligos eigos kūdikiai dažniausiai yra gydomi ligoninėje. Kokia rizika tenka kūdikiui, užsikrėtus šiuo virusu? Kodėl svarbu iš anksto pasirūpinti jo apsauga?

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Rotavirusas plinta labai greitai, juo dažniausiai užsikrečiama vaikų kolektyvuose, kūdikių vystymo patalpose, žaidimų kambariuose; suaugusieji užsikrečia namuose nuo sergančių mažų vaikų.

Sergantis žmogus rotavirusą išskiria su išmatomis. Vaikui užsikrėsti pakanka vos kelių virusų, kurie gali būti ant nepakankamai kruopščiai nuplautų rankų, daiktų, kuriuos vaikai kiša į burną.

Vaikui užsikrėsti pakanka vos kelių virusų, kurie gali būti ant nepakankamai kruopščiai nuplautų rankų, daiktų, kuriuos vaikai kiša į burną

Kadangi šis virusas ant rankų išgyvena kelias valandas, o ant sausų paviršių – net iki 10 dienų, užsikrėsti galima ne tik darželiuose ar lopšeliuose, bet ir parduotuvėje, žaidimų aikštelėje, viešajame transporte ar bet kur, kur galimas kontaktas su žmogumi.

Vaikas rotavirusu gali užsikrėsti ir ligoninėje, kurioje jis yra gydomas dėl visai kitų priežasčių (pavyzdžiui, gripo, plaučių uždegimo ir pan.). Ligoninėje įgyta rotavirusinė infekcija dažniausiai trunka ilgiau.

Statistiniais duomenimis, dėl didelio viruso užkrečiamumo ir atsparumo, rotavirusiniu gastroenteritu suserga net 95 proc. vaikų iki 5-erių metų amžiaus. Apie pusė infekuotų vaikų rotavirusą pradeda platinti vieną dieną prieš pasireiškiant ligos simptomams, o 9 proc. – net 3–5 dienas prieš tai.

Sunkiausiai serga kūdikiai ir maži vaikai

Vaikai šia liga gali sirgti ne vieną kartą. Pirmasis susirgimas būna pats sunkiausias. Kūdikis vemia 3–4 kartus per parą, vėliau pradeda viduriuoti. Viduriuoja vidutiniškai 10 kartų per parą skystomis, vandeningomis, putotomis išmatomis.

dėl didelio viruso užkrečiamumo ir atsparumo, rotavirusiniu gastroenteritu suserga net 95 proc. vaikų iki 5-erių metų amžiaus

Sunkiais atvejais vaikas gali viduriuoti ir vemti net iki 15–20 kartų per parą. Kuo vaikas mažesnis, tuo jo ligos eiga komplikuotesnė.

Toks gausus viduriavimas ir vėmimas yra ypač pavojingas kūdikio gyvybei, todėl dažniausiai kūdikiai yra gydomi ligoninėje. Organizmui netekus daug skysčių ir druskų, kūdikį gali ištikti dehidracija, o vėliau ir šokas.

Jeigu rotavirusu užsikrečia vienas šeimos narys, didelė tikimybė, jog užsikrės ir kiti. Dažnu atveju į užburtą ligos ratą patenka visa šeima: patiems rotavirusu užsikrėtusiems suaugusiesiems tenka rūpintis sergančiu kūdikiu. Kūdikio hospitalizacija – ypač sudėtinga ne tik tėvams, bet ir gydytojams.

Pasirūpinti skiepais derėtų nedelsiant

Kūdikius nuo rotaviruso galima skiepyti tik labai ankstyvame amžiuje: nuo 6-tos iki 32-tos gyvenimo savaitės. Galite pasirinkti, kaip skiepysite savo kūdikį, – dviejų ar trijų dozių vakcina.

Tarp atskirų vakcinos dozių reikalinga mažiausiai 4 savaičių pertrauka. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad šie skiepai veiksmingai saugo nuo rotavirusinio gastroenterito, kurį sukelia labiausiai paplitę rotaviruso genotipai (viruso atmainos). Skiepas vaiką saugos 3 metus.

Skirtingai nei daugelis skiepų, rotaviruso vakcina yra geriamoji. Ši vakcina gali būti skiepijama kartu su dauguma kitų vakcinų, kuriomis skiepijami kūdikiai.

Skiepai nuo rotaviruso, kaip bet kurie kiti skiepai, jūsų vaikui gali sukelti trumpalaikių nepageidaujamų poveikių: skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimų – viduriavimą, vėmimą, karščiavimą ir dirglumą.  

Rubriką remia

„Glaxosmithkline Lietuva“
 

 LT/ROT/0009/15

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką