Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kūdikių gelta – ką privalu apie ją žinoti?

Kūdikių gelta – sąvoka ir rūpestis, apie kurį teko girdėti bene kiekvieniems tėvams. Ką reikia žinoti apie šią būklę, kokių priemonių imtis ir kada verta sunerimti? Komentarais ir patarimais dalijasi vaikų gastroenterologė Ilona Choliavskaja.
Kūdikis
Kūdikis / Vida Press nuotr.

Gydytojos teigimu, gelta gali būti fiziologinė bei sukelta išorinių ar vidinių veiksnių. Negydoma liga gali išprovokuoti negrįžtamus neurologinius pokyčius.

„Gelta – tai ligų simptomas, kai akių odenos, oda nusidažo geltona spalva. Taip atsitinka, kai padidėja bilirubino koncentracija kraujyje. Tokiu atveju pagelsta akys, galvos oda, liemuo, galūnės. Naujagimių gelta, kuri atsiranda 3 gyvenimo parą ir trunka iki 2 savaičių, greičiausiai yra fiziologinė. Ji dažniausiai nėra pavojinga.

Didesnis bilirubino kiekis gali būti ir dėl infekcijos, kraujo grupių nesuderinamumo, hematomos ir kitų ne tokių populiarių priežasčių. Retais atvejais negydoma sunki gelta gali sukelti negrįžtamus neurologinius pokyčius, taip vadinamą branduolinę geltą. Siekiant to išvengt, naujagimiai, pagal indikacijas, gydomi vadinamąja „mėlyna“ šviesa. Geltą galima vadinti patologine, jei ji pasireiškia jaunesniam nei 2 dienų vaikui arba trunka ilgiau nei 14 dienų. Rimtą patologiją reikia įtarti, jeigu vaikas tuštinasi labai šviesiomis ar net baltos spalvos išmatomis, jam prastai auga svoris, vaikas yra vangus.

Jei pastebėjote šiuos požymius, būtinai kreipkitės į vaikų gydytojus, gastroenterologus“, – pranešime spaudai dėstė „Medicinos klinikos 1005” vaikų gastroenterologė I.Choliavskaja.

Asmeninio archyvo nuotr./Ilona Choliavskaja
Asmeninio archyvo nuotr./Ilona Choliavskaja

Gydymas, pasak gastroenterologės, skiriamas atlikus išsamius tyrimus. Ypač svarbu nustatyti ir kitas galimas ligas, kurios gali būti geltos priežastis.

„Gydytojas dažniausiai atlikti skiria bendrą kraujo, bilirubino, kepenų fermentų tyrimą, pilvo organų echoskopiją. Pagal tyrimo rezultatus sprendžiama ar reikia tolimesnio tyrimo. Labai svarbu laiku nustatyti tokias ligas, kaip tulžies latakų atrezija, taip pat tam tikras medžiagų apykaitos ligas, kurios reikalauja gydymo.

Rimtą patologiją reikia įtarti, jeigu vaikas tuštinasi labai šviesiomis ar net baltos spalvos išmatomis, jam prastai auga svoris, vaikas yra vangus.

Praktikoje vaikų gastroenterologai dažniausiai susiduria su taip vadinama mamos pieno gelta. Tokios būklės nereikia laikyti patologija.

Atliekant kraujo tyrimus tokiems vaikams nustatomi normalūs kepenų fermentai, hemoglobino kiekis, tačiau būna padidėjęs bilirubinas. Atliekant pilvo organų echoskopiją, vidaus organai būna normalūs.

Anksčiau, prieš 10 metų, nustačius mamos pieno geltos diagnozę, buvo rekomenduojama kelias dienas nutraukti mamos pieno vartojimą, arba jį šildyti iki 70 laipsnių temperatūros. Dabar rekomenduojame tokius kūdikius maitinti kuo dažniau ir maitinimo nenutraukti.

Esminis patarimas, kuriuo dalinosi gastroenterologė, vaikų stebėsena vos parvežus iš ligoninės. Pirmosios savaitės, anot gydytojos, yra pačios svarbiausios.

„Stebėkite į namus parvežto vaikelio būklę. Jeigu šiam gelta išlieka ilgiau nei 2 savaites arba išmatos yra baltos – privalu nustatyti to priežastį. Tai padaryti padės vaikų gastroenterologas.

Be to, naujagimių gelta – dažnai pasitaikanti būklė, kuri nėra laikoma pavojinga vaiko sveikatai. Vis dėlto, konsultuokitės su gydytojais. Laiku suteikus pagalbą ir gydymą išvengsite pavojingų komplikacijų“, – teigė I.Choliavskaja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius