Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Kūdikių mankšta vandenyje: kineziterapeutės patarimai, kaip pasiruošti užsiėmimams

Pirmieji kūdikio gyvenimo metai – itin svarbūs. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad per pirmuosius 12 mėnesių žmogus auga ir vystosi bene sparčiausiai per visą savo gyvenimą. Skaičiuojama, kad per pirmuosius metus kūdikiai paauga vidutiniškai 25 cm, o jų smegenys padvigubėja. Mažyliai pažįsta pasaulį, išmoksta komunikuoti ir savarankiškai judėti. Ir tai tik nedidelė dalis priežasčių, kodėl pastaruoju metu tiek daug dėmesio skiriama ankstyvajai kūdikių raidai ir ugdymui.
Kūdikis baseine
Kūdikis baseine / 123RF.com nuotr.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Reabilitacijos centro kineziterapeutė Brigita Rušinienė pranešime žiniasklaidai pasakoja apie kūdikių mankštą vandenyje ir kodėl ji ne tik madinga, bet ir nenuginčijamai naudinga augantiems mažyliams.

Pranešimo autorių nuotr./Brigita Rušinienė
Pranešimo autorių nuotr./Brigita Rušinienė

Kūdikių mankštos nauda įrodyta mokslu

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad pirmaisiais gyvenimo metais reguliariai masažuojami ir mankštinami kūdikiai fizine ir protine raida metų pabaigoje lenkia bendraamžius. Pastebima, kad mankštinami kūdikiai pradeda anksčiau sėdėti, stovėti, vaikščioti, yra aktyvesni nei nemankštinami jų bendraamžiai.

Itin daug naudos duoda ir užsiėmimai vandenyje. Jie naudingi tuo, jog taip grūdinamas ir stiprinamas kūdikio imunitetas, jis rečiau serga peršalimo ligomis. Veikla vandenyje taip pat gerina kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių sistemų veiklą. Kartu aktyvinama kūdikio smegenų veikla, gerėja miegas, lavinamas vestibiuliarinis aparatas. Pastebima, kad pagerėja ir mažylių apetitas, nes pagreitėja medžiagų apykaitos procesai.

Kineziterapeutė B.Rušinienė dar priduria, kad užsiėmimai vandenyje suteikia ir teigiamų emocijų, yra naudingi orientacijai / adaptacijai naujose ir nežinomose aplinkose. Plaukimo užsiėmimai padeda kūdikiui įgauti daugiau pasitikėjimo savimi, atsipalaiduoti, bendrauti su kitais vaikais, tyrinėti aplinką. Taip pat pastebima, kad vandens slėgis baseine kūdikį veikia tartum masažas.

123RF.com nuotr./Baseine
123RF.com nuotr./Baseine

Į vandenį – nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių

Kineziterapeutė B.Rušinienė pastebi, kad užsiėmimus vandenyje naudinga pradėti kūdikiui sulaukus 2–3 mėnesių ir juos atlikti reguliariai – kartą per savaitę, o jei yra galimybė, ir dukart. Mankštos trukmė, pasak specialistės, priklauso nuo kūdikio amžiaus: jaunesniems nei 12 savaičių rekomenduojama baseine praleisti apie 10–20 minučių, vyresniems – 30–35 minutes. Tiesa, pirmasis apsilankymas baseine turėtų trukti ne ilgiau nei 20 minučių.

B.Rušinienė atkreipia dėmesį, kad kineziterapija ypač svarbi kūdikiams nuo 2 iki 4 mėnesių, kai sparčiai vystosi motorika. Pasak jos, kuo anksčiau tėveliai pradės skatinti kūdikio motorinę raidą, tuo bus geresnė jo sveikata.

Kaip pasakoja kineziterapeutė, tėvams, kurių kūdikių raumenų tonusas padidėjęs arba sumažėjęs, pasitarus su gydytoju, rekomenduojama atlikti mankštas baseine. Tai padeda normalizuoti raumenų tonusą ir nervų sistemą.

Kineziterapija ypač svarbi kūdikiams nuo 2 iki 4 mėnesių, kai sparčiai vystosi motorika.

Teigiamo poveikio pojūtis priklauso nuo daugelio veiksnių. Kineziterapeutė B. Rušinienė pabrėžia, kad svarbi kūdikio sveikatos būklė, vystymasis ir raida bei kaip reguliariai lankomi užsiėmimai. Vieniems kūdikiams teigiami pokyčiai gali būti pastebimi jau po pirmų užsiėmimų, kitiems – po ilgesnio laiko.

Kai kurių mokslinių tyrimų duomenimis, kūdikiai, lankantys užsiėmimus baseine pirmuosius dvejus savo gyvenimo metus, geriau orientuojasi aplinkoje, yra kūrybingesni ir pastabesni negu baseino nelankantys bendraamžiai. Po užsiėmimų vandenyje geriau vystosi kūdikių psichomotorika, nes jie gali laisviau judėti, greičiau suprasti tokių sąvokų kaip atstumas ir judesys reikšmę.

Kodėl prieš mankštas baseine būtina pasitarti su gydytoju?

Kūdikį prižiūrintis gydytojas įvertina kūdikio sveikatos būklę, patikrina, ar nėra kondraindikacijų šiems užsiėmimams. Pavyzdžiui, nerekomenduojama lankyti baseino sergant atopiniu dermatitu, jei kūdikis alergiškas baseino vandeniui, esant slogai, viduriavimui, vėmimui ir t. t.

Kineziterapeutė pataria: prieš pradedant užsiėmimus baseine galima namų vonioje atlikti grūdinimo procedūras. Leisti pažaisti mėgstamais žaisliukais maudant vonioje, kad kūdikiui būtų lengviau susidraugauti su vandeniu. Norint plukdyti kūdikį namų vonioje, svarbu, pasitarus su specialistu, išmokti tai atlikti taisyklingai.

123RF.com nuotr./Vaikai baseine
123RF.com nuotr./Vaikai baseine

Mama / tėtis vandenyje turi jaustis gerai

Kūdikio ir tėvų ryšys yra labai stiprus. Vaikas jaučia visas jų emocijas. Jei mama / tėtis užsiėmimų vandenyje metu jausis gerai, tuomet gerai jausis ir jų vaikas. Jei mamai ar tėčiui vandenyje bus nejauku, kūdikis taip pat bus neramus.

Kaip sako B.Rušinienė, užsiėmimai baseine su kūdikiu mamai / tėčiui padeda geriau jį pažinti, įsiklausyti, pajusti jo poreikius, atsiliepti į juos. Tokie užsiėmimai mamai ar tėčiui padeda atsipalaiduoti, pabūti su kūdikiu jaukioje aplinkoje ir smagiai pasimankštinti kartu, pasisemti teigiamų emocijų.

Efektyviausi užsiėmimai, kai specialistas juos veda vandenyje

Pasak kineziterapeutės, kūdikių plukdymo užsiėmimai Lietuvoje nėra naujiena, tačiau vis dar maža vietų, kur šie užsiėmimai būtų vedami remiantis naujausiomis mokslininkų rekomendacijomis, kai specialistas su mažyliu ir vienu iš jo tėvelių dirba tiesiogiai vandenyje, ne tik veda užsiėmimą nuo kranto.

B.Rušinienė atkreipia dėmesį, kad būdamas šalia specialistas suteikia pasitikėjimo ir pagalbą, ypač jei sunku pratimus atlikti savarankiškai. Kartu gali pamokyti, kaip taisyklingai laikyti kūdikį vandenyje, kaip teisingai atlikti įvairius plukdymo pratimus.

Prieš mankštas baseine kūdikiui svarbu išsimiegoti ir nepersivalgyti

Atrodo, visiems savaime suprantama, ką reikia pasiimti einant į baseiną suaugusiajam, bet ar visi tėveliai žino, ko reikia kūdikiui?

  • Ruošdamiesi į baseiną su mažyliais tėveliai turėtų paimti neperšlampamas plaukti skirtas sauskelnes, paklotą pervystymui ir priemonių ausytėms išvalyti.
  • Ne mažiau svarbu, kad prieš užsiėmimus kūdikis nebūtų permaitintas, nes gali atpilti, ir kad būtų gerai išsimiegojęs.
  • Po baseino kūdikio odelę reikėtų patepti specialiomis kūdikiams skirtomis odos priežiūros priemonėmis (kremu ar specialiu aliejumi), kadangi ilgai būnant vandenyje odelė gali išsausėti.
  • Mamai arba tėčiui, arba abiem, jei nusprendžiama ateiti kartu, būtina pasiimti maudymosi drabužius, dušo kepuraitę, šlepetes, rankšluostį ir kitus maudymosi reikmenis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais