Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kuo skiriasi modifikuotas produktas nuo genetiškai modifikuoto?

Vilniečiai kviesti paragauti spurgų, keptos duonos ir pyragėlių su GMO
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vilniečiai kviesti paragauti spurgų, keptos duonos ir pyragėlių su GMO
Šaltinis: 15min
0
A A

Vartotojai, rinkdamiesi maisto produktus ir etiketėje perskaitę „modifikuotas krakmolas“, dažnai suabejoja, ar verta rinktis tokį gaminį? Vyrauja nuomonė, kad tai – produktas, kurio sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų (GMO). Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad modifikuotas arba pakeistas gaminys neturi nieko bendra su genetiškai modifikuotu produktu.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Iš modifikuotų produktų bene dažniausiai maisto pramonėje naudojamas krakmolas. Produktų etiketėje jis dar gal būti žymimas kaip pakeistų savybių krakmolas.

VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė pabrėžia, kad krakmolas – tai svarbiausias augalų angliavandenis, natūraliai jų kaupiama medžiaga, kuri pramonėje gali būti chemiškai modifikuojama, t.y. pakeičiama.

Šio proceso metu krakmolo molekulėje pakeičiamos kelios jungtys, dėl to pakinta jo technologinės savybės. Tačiau krakmolo, kaip produkto, esmė nepasikeičia.  

Modifikuotas gali būti kukurūzų, bulvių, ryžių krakmolas. Jo technologinės savybės keičiamos, kad greičiau tirštėtų, išliktų atsparus karščiui, šalčiui, rūgštims ir kitam poveikiui. Toks krakmolas naudojamas tirštinti, stabilizuoti maistui ir išlaikyti tam tikrą jo konsistenciją.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniečiai kviesti paragauti spurgų, keptos duonos ir pyragėlių su GMO
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniečiai kviesti paragauti spurgų, keptos duonos ir pyragėlių su GMO

Dažniausiai jis naudojamas greitai paruošiamiems ir suvartojamiems patiekalams gaminti.

Modifikuoto krakmolo gali būti vaisių tyrelių, pramoniniu būdu pagamintų kruopų košių, skirtų kūdikiams ir mažiems vaikams, sudėtyje. Jo dedama į konditerijos ir kulinarijos gaminius, dešras, taip pat naudojamas įvairių padažų, kisieliaus sutirštinimui.

Jei krakmolas yra išgautas iš genetiškai modifikuotų bulvių ar kukurūzų, tai turi būti aiškiai nurodyta etiketėje, pavyzdžiui, „pagaminta iš genetiškai modifikuotų bulvių.“

Maisto pramonėje gali būti naudojami ir tokie maisto priedai kaip oksiduotasis krakmolas (E 1404), monokrakmolo fosfatas (E 1410), dikrakmolo fosfatas  (E1412) ir kiti.

„Jeigu produkto sudėtyje yra modifikuoti krakmolo, jis ženklinimo etiketėje gali būti nurodytas kaip emulsiklis ar tirštiklis, pažymėtas E raide, arba parašyta „modifikuotas krakmolas“, „pakeistų savybių krakmolas“. Jeigu ši sudedamoji dalis gali turėti glitimo, visada turi būti nurodyta jo specifinė augalinė kilmė. Tačiau jei krakmolas yra išgautas iš genetiškai modifikuotų bulvių ar kukurūzų, tai turi būti aiškiai nurodyta etiketėje, pavyzdžiui, „pagaminta iš genetiškai modifikuotų bulvių“, – aiškino V.Jarošienė.

VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė pridūrė, kad cheminiu būdu modifikuotų produktų (pavyzdžiui, krakmolo) nereikėtų painioti su genetiškai modifikuotais produktais, kurie sukurti naudojant genų inžineriją.

Genetiškai modifikuoto maisto genetinė medžiaga yra pakeista ir įgijusi savybių, kurios negalėtų atsirasti natūraliu būdu.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką