Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Legionelių dauginimosi šaltinis – vanduo

Pro mikroskopą matomos Legionellaceae šeimos lazdelės
Wikimedia.org nuotr. / Pro mikroskopą matomos Legionellaceae šeimos lazdelės
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

30 metų amžiaus lietuvei po vasaros atostogų grįžus į Didžiąją Britaniją buvo nustatyta ūminė užkrečiamoji liga – legioneliozė. Epidemiologinio tyrimo duomeninis žinoma, kad moteris atostogų metu viešėjo Lietuvoje (Panevėžyje) ir kaimyninėje Latvijoje (Rygoje). Epidemiologinis tyrimas tęsiamas, – informuoja Panevėžio visuomenės sveikatos centras (toliau – Centras).

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Centro specialistai primena, kad legioneliozę sukelia Legionella pneumophilla, rečiau kitos legionelių rūšys. Šia liga užsikrečiama žmogui patekus į užkrėsto aerozolio plitimo zoną ir įkvėpus legionelių su infekuoto vandens dalelėmis. Galimas ir tiesioginis sukėlėjo patekimas į kvėpavimo takus atliekant respiracinės terapijos procedūras. Geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama. Taip pat legionelioze negalima užsikrėsti ir nuo sergančio žmogaus.

Ligai būdingos dvi klinikiškai ir epidemiologiškai susijusios ligos formos. Pirmoji – Legionierių liga, kurios inkubacinis periodas trunka 2 – 10 dienų. Šiai ligos formai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija. Antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos. Inkubacinis periodas trunka nuo kelių valandų iki dviejų dienų.

Centro duomenimis, Panevėžio aspkrityje legioneliozė neregistruota nuo 1995 metų, tačiau Lietuvoje kasmet užregistruojami pavieniai šios sunkios ligos atvejai.

Centro duomenimis, Panevėžio aspkrityje legioneliozė neregistruota nuo 1995 metų, tačiau Lietuvoje kasmet užregistruojami pavieniai šios sunkios ligos atvejai (2011 m. – 2 atv., 2012 m. – 9 atv., 2013 m. – 1 atv.).

Legionelių randama natūralioje ir žmogaus sukurtoje aplinkoje: upių, ežerų vandenyje, kai kurių pirmuonių organizmuose, vandens saugyklose, dirvožemyje ir kt. Vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Daugėjant kondicionavimo įrangos, įvairių vandens baseinų, sūkurinių vonių bei kitos vandens įrangos buityje, didėja ir galimybės legionelėms plisti. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis yra 20 – 45 ºC, žemesnėje nei 20 ºC ir aukštesnėje nei 60 ºC legionelės nesidaugina.

Siekiant išvengti legioneliozės, reikia imtis profilaktikos priemonių. Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, kad nesusikauptų nuosėdos: reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus. Svarbu atminti, kad karšto vandens temperatūra turi būti palaikoma 50 – 60 ºC; šalto vandens temperatūra neturi siekti 25 ºC. Taip pat svarbu ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose; valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką