Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvių kilmės profesorius siūlo moterims įteisinti mokamas „tų dienų“ atostogas

Gedis Grudzinskas
Asmeninio albumo nuotr. / Gedis Grudzinskas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Moterys, kas mėnesį per „tas dienas“ kenčiančios skausmus ir nesveikuojančios, turėtų gauti apmokamų atostogų. Tai siūlo lietuvių kilmės akušerijos ir ginekologijos profesorius Gedis Grudzinskas. Savo įžvalgomis jis dalijosi su dailymail.co.uk.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

G.Grudzinskas gimė pabėgėlių iš Lietuvos šeimoje 1945 metais Vokietijoje. Kai jam buvo ketveri, šeima persikėlė gyventi į Australiją. Nuo 1974 metų G.Grudzinskas gyvena centriniame Londone ir yra pelnęs tarptautinį pripažinimą reprodukcinės medicinos, chirurgijos ir akušerijos srityse.

Darbdaviai turi būti supratingi

Menstruacijų atostogos, pasak G.Grudzinsko, padidintų moterų motyvaciją ir produktyvumą darbe.

Profesorius savo pasiūlymui turi krūvą argumentų: kai kurios moterys per menstruacijas jaučiasi pasibaisėtinai. Ateiti į darbą joms reiškia kovą, kurią jos jaučiasi iš anksto pralaimėjusios.

„Kai jūsų būklė tokia, jauti pasitenkinimą savo darbu ir atlikti jį gerai yra labai sunku. Būtent todėl darbdaviai turėtų būti supratingi", – sako G.Grudzinskas.

Kai jūsų būklė tokia, jauti pasitenkinimą savo darbu ir atlikti jį gerai yra labai sunku. Būtent todėl darbdaviai turėtų būti supratingi.

Jo įsitikinimu, kaip ir motinystės atostogos, menstruacijų atostogos neturėtų trukdyti moters karjerai.

„Tai truktų 1–3 dienas kiekvieną mėnesį – ir ne biuletenio sąskaita, nes galiausiai menstruacijos juk nėra liga", – pažymėjo medikas.

Idėjos ištakos – Japonijoje

Vadinamosios mėnesinių atostogas jau yra įtvirtintos kai kuriose Azijos šalyse, pavyzdžiui, Japonijoje ir Indonezijoje.

Ši koncepcija, kaip manoma, gimė Japonijoje XX amžiaus pirmoje pusėje 1920 ar 1930 metais. Tuo metu dirbančių moterų daugumą sudarė jaunos merginos, kurių darbo sąlygos buvo labai sunkios – ypač gamyklų ir transporto darbuotojoms.

Sanitarinių ir higienos priemonių trūkumas lėmė, kad per „tas dienas“ jos buvo atleidžiamos nuo darbo.

Shutterstock nuotr./Tikrai nemalonu, kai suriečia skausmas...
Shutterstock nuotr./Tikrai nemalonu, kai suriečia skausmas.

Tačiau laikui bėgant moterų, menstruacijų metu pasiimančių laisvadienius, skaičius tolydžio traukėsi. Manyta, kad tokia privilegija moteris skatina atsisakyti ambicijų ir sėkmingos karjeros perspektyvų.

Taivane dabartiniai teisės aktai garantuoja darbuotojoms tris dienas menstruacijų atostogų per metus, be to, 30 dienų pusiau mokamų laikinojo nedarbingumo atostogų, suteiktų visiems darbuotojams.

Nemanau, kad moterys turėtų to drovėtis, tačiau, mano galva, jokių įrodymų nereikėtų – darbdaviai tiesiog turėtų pasitikėti darbuotojos sąžiningumu.

Indonezijos moterys turi teisę imtis dvi dienas per mėnesį menstruacijų atostogų, nors daugelis įmonių tai tiesiog ignoruoja ir verčia moteris įrodyti laisvadienių poreikį.

Apie menstruacijų atostogas svarstoma Kanadoje. Pernai tokia koncepcija buvo tapusi diskusijų objektu ir Rusijos Dūmoje. Žmogaus teisių aktyvistai aiškino, kad per „tas dienas“ dauguma moterų patiria psichologinį ir fiziologinį diskomfortą.

Fizinis skausmas esą būna toks intensyvus, kad būtina iškviesti greitąją pagalbą.

Tačiau šie argumentai buvo atmesti, o klausimas greitai išbrauktas iš svarstytinų sąrašo kaip diskriminuojantis silpnąją lytį.

Laukia kito „nušvitimo“

Darbdaviai irgi nelinkę pritarti menstruacijų atostogoms, nes bijo grėsmės, kad dėl vadinamosios menstruacijų sinchronijos visos moterys taps nedarbingos vienu metu.

Tačiau G.Grudzinskas įsitikinęs, kad menstruacijų atostogos darbdaviams garantuotų didesnį darbuotojų produktyvumą darbo metu: „Mėnesinių atostogos privers žmones jaustis laimingais ir patenkintais savo darbo vietoje, o tai yra nuostabu."

Fotolia nuotr./Užrašas:
Fotolia nuotr.

Profesorius pateikia darbdavių „nušvitimo“ pavyzdžių: „Google“, „Facebook“ ir „Apple“ siūlo apmokėti kiaušinių užšaldymo procedūrą darbuotojoms, nerimaujančioms dėl savo biologinių laikrodžių.

„Šie darbdaviai yra įžvalgūs ir protingi, nes atsižvelgia į šiuolaikinių moterų norus darbo vietoje“, – sakė jis ir prasitarė dabar iš darbdavių laukiantis kito „nušvitimo“.

Vyrams tektų susitaikyti

Kaip menstruacijų atostogų schema turėtų veikti? Ar moterims tektų įrodinėti, kad joms būtent „tos dienos“?

„Nemanau, kad moterys turėtų to drovėtis, tačiau, mano galva, jokių įrodymų nereikėtų – darbdaviai tiesiog turėtų pasitikėti darbuotojos sąžiningumu. Be to, laikui bėgant pasimatys cikliškumas“, – atkreipė dėmesį G.Grudzinskas.

O ar vyrai nesijaus diskriminuojami, kai moterys turės daugiau laisvų dienų? „Jie tiesiog turi suprasti“, – įsitikinęs lietuvių kilmės profesorius.

123rf nuotr./Skausmas
123rf nuotr./Skausmas
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką