-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 07 22 /14:50

Lietuvoje pirmąkart bus persodinami organai, paimti iš donoro neplakančia širdimi

Lietuvoje penktadienį pirmąkart bus persodinami organai, Kauno klinikose paimti iš donoro neplakančia širdimi.
Širdies donorystė
Širdies donorystė / 123rf.com

Kaip pranešė Kauno klinikos, pirmasis Lietuvoje neplakančios širdies donoras paruoštas ketvirtadienį Kaune, penktadienį bus atliekamos pirmosios transplantacijos. Nacionalinio transplantacijos biuro direktoriaus pavaduotoja Audronė Būziuvienė BNS informavo, kad iš donoro vakar paimtos ragenos ir inkstai, medikai persodinimo operacijas penktadienį atliks iš viso keturiems recipientams.

Kauno klinikų atstovai spaudos konferencijoje informavo, kad persodinti inkstams pakviesti iš viso šeši pacientai, iš kurių, atlikus kraujo ir kitus tyrimus, atrenkami du, kuriems inkstai labiausiai tinka imunologiškai, kurių organizmas šiuo metu nekovoja su uždegimu.

Dėl pirmąkart Lietuvoje taikytų procedūrų specifikos, paimti organus transplantacijai teko per labai trumpą laiką – tai užtruko vos 45 minutes.

Medikai informavo, kad dėl pirmąkart Lietuvoje taikytų procedūrų specifikos, paimti organus transplantacijai teko per labai trumpą laiką – tai užtruko vos 45 minutes.

„Tai naujas etapas Lietuvos organų donorystės ir transplantacijos istorijoje. Kaip rodo Europos šalių patirtis, tinkamai pasirengus ir turint visuomenės palaikymą, naujoji donorystės programa gali padėti gerokai padidinti transplantacijų skaičių ir sutrumpinti laukiančiųjų sąrašą“, – nurodė klinikos.

„Į Intensyviosios terapijos kliniką atvyko pacientas, kuris nuo pirmųjų sekundžių buvo kritinės būklės pacientas. Mūsų pagrindinis uždavinys, pirmoji idėja buvo išgelbėti šio paciento gyvybę. Tačiau kai pamatėme, kokia yra sunki situacija, suvokėme,kad galime išgelbėti tik kitų žmonių gyvybes“, – žurnalistams kaune sakė Intensyviosios terapijos klinikos vadovas prof. Vidas Pilvinis.

Anot jo, šis, pirmasis Lietuvoje neplakančios širdies donoras gyvas būdamas apie donorystę buvo ne vieną kart išsakęs sutikimą padėti kitiems po savo mirties – jis išreiškė didelę padėką artimiesiems.

„Matyt, tai labai palengvino artimųjų apsisprendimą. Ilgai bendravome su artimaisiais, su jais kalbėjome – jie jautė ir skausmą, bet matė ir viltį. Tad šiandien yra vilties diena. Taip, Lietuvoje tai yra pirmą kartą, žmogaus meilė materializavosi“, – sakė klinikos vadovas.

Anot Nacionalinio transplantacijos biuro, iki šiol, gelbstint Lietuvoje buvo taikomi du modeliai – gyvoji donorystė ir donorystė po smegenų mirties.

„Paprasčiau tariant, iki šiol buvo taikomas tas modelis, kai ligonis atvežamas į reanimaciją, prijungiamas prie aparatūros ir visa kraujotaka palaikoma dirbtinai, konstatuojama smegenų mirtis – kraujotaka nutrūkusi tik smegenyse. Bet jei jis guli, kaip ir šiuo atveju, konstatavus smegenų mirtį, jo širdis sustoja. Iki šiol mes jį „paleisdavome“, donoras ir numirdavo, nes neturėjome nei teisinės bazės, nei praktikos organų paėmimui. Nuo šiol, jei įvyko asistolė, t.y. sustojo širdis, pritaikomos kitos medicininės procedūros ir donoriniai organai yra paimami“, – BNS paaiškino A.Būziuvienė.

Pradėjus taikyti neplakančios širdies donorystės modelį, tikimasi išgelbėti dar daugiau transplantacijos laukiančių recipientų.

Kaip informavo transplantacijos biuras, neplakančios širdies donorystės modelis yra, kai gaivinimo proceso metu nepavykus atkurti donoro gyvybinių funkcijų, sustojus širdžiai ir nutrūkus kvėpavimui, t.y. konstatavus mirties faktą, atliekamos tam tikros medicininės procedūros, kurių metu donoriniai organai yra aprūpinami krauju – maistinėmis medžiagomis ir deguonimi – ir tam tikrą laiką išlaikomi gyvybingi.

Pradėjus taikyti neplakančios širdies donorystės modelį, tikimasi išgelbėti dar daugiau transplantacijos laukiančių recipientų.

Intensyviosios terapijos klinikos Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyriaus vadovas Tomas Tamošuitis pažymėjo, jog sudėtingą procedūrą su skubiai suburta komandą per itin trumpą laiką atlikti nebuvo lengva, tačiau artimųjų geranoriškumas, specialistų pasiruošimas „davė gerą rezultatą“.

„Procesas nuo smegenų mirties donoro skiriasi tuo, kad labai trumpas laikas yra organų paėmimui. Kalbant apie vakarykštį procesą, tai buvo atlikta per maždaug 45 minutes (...). Smagu, kad viskas gerai baigėsi, kad medicina nesibaigė vieno žmogaus mirtimi – vieno žmogaus mirtis gali būti gyvenimas keliems kitiems žmonėms“, – kalbėjo medikas.

Paimant organus dalyvavo dviejų patyrusių medikų bei trijų rezidentų komanda, kuriems teko užtikrinti, jog specialiu tirpalu būtų išplautas kraujas iš donoro inkstų, užspausti aortą, tik tuomet galima buvo atjungti kraujotakos palaikymo įrangą. Vien operacinėje paimant organus vienu metu dalyvavo 11 žmonių, dar mažiausiai 5 asmenys reanimacijoje, prisidėjo laboratorijos, Nacionalinio transplantacijos biuro personalas. Anot medikų, į visą operaciją buvo įtraukti „dešimtys žmonių“ iš skirtingų miestų.

Žmogaus mirties nustatymo ir kritinių būklių įstatymo pakeitimai, leidžiantys neplakančios širdies donorystę, įsigaliojo šiemet, Kauno klinikos kvietėsi ekspertus iš Ispanijos, kurie apmokė mūsų medikus taikyti šią donorystę.

Biuras taip pat pažymi, kad taikant neplakančios širdies donorystės modelį, recipientui gali būti persodinti tie patys organai ir audiniai, kaip ir donorystės po smegenų mirties atveju, išskyrus širdį.

Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, Europinė patirtis rodo, kad tinkamai pasirengus ir turint visuomenės palaikymą, naujas donorystės būdas gali padėti gerokai padidinti transplantacijų skaičių ir sutrumpinti laukiančiųjų sąrašus. Šios rūšies donorai kai kuriose šalyse net iki 50 proc. padidina donorų skaičių, auga ir transplantacijų skaičiai – inkstų ir ragenų transplantacijų – iki 50 proc., kepenų transplantacijų – iki 30 proc. Neplakančios širdies donorystės modelis įteisintas daugelyje Europos Sąjungos šalių.

Biuras reiškia nuoširdžią padėką šio donoro artimiesiems, pasirašiusiems pritarimą donorystei, bei Kauno klinikų vadovams ir medikams, prisidėjusiems prie šio įvykio.

Kauno klinikų atstovų teigimu, čia paruošiama daugiau nei pusė visų šalyje mirusių donorų, kurių organai persodinami kitiems žmonėms, atliekamos sudėtingos inkstų, kepenų, širdies bei plaučių transplantacijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius