Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvoje prie savo vaikų rūko mažiau motinų nei kitose Rytų Europos šalyse

Lietuvoje prie savo vaikų rūko mažiau motinų nei kitose Rytų Europos šalyse, rodo įvairių šalių mokslininkų tiriamasis straipsnis, skelbiamas mokslo žurnale „Plos one“.
Rūkanti moteris
Rūkanti moteris / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Duomenys apie tėvų rūkymo įpročius buvo gauti iš 2010 metų Europos mokyklinio amžiaus vaikų psichinės sveikatos tyrimo. Jame dalyvavo 6–11 metų amžiaus moksleiviai ir jų tėvai iš Vokietijos, Olandijos, Lietuvos, Rumunijos, Bulgarijos ir Turkijos. Pastarosios keturios šalys ir rytinė Vokietijos dalis apibrėžiamos kaip Rytų Europa, o Olandija ir Vakarų Vokietija – kaip Vakarų Europa.

Tyrimo duomenimis, Lietuvoje kasdien rūko gerokai mažiau motinų nei minėtose Rytų Europos šalyse. Lietuvoje kasdien rūko 17,3 proc., tuo metu Bulgarijoje – 47,9 proc., Rumunijoje – 33,2 proc., Turkijoje – 27,5 proc., Rytų Vokietijoje – 30,4 proc. vaikų turinčių moterų.

Kartais Lietuvoje rūko dar 12,6 proc. motinų, taigi bendras rūkančiųjų skaičius tarp vaikų turinčių moterų siekia apie 30 procentų. Tuo metu Bulgarijoje kasdien ir kartais rūko iš viso 57,6 proc., Rumunijoje – 39,4 proc., Turkijoje – 33,8 proc., Rytų Vokietijoje – 37,6 proc. mamų.

Mokslininkai teigia, kad Lietuvoje tabako kontrolė yra silpna.

Lietuvoje didžioji dalis – 51,4 proc. – motinų nurodė niekad nerūkiusios, 18,7 proc. – rūkiusios praeityje.

Maždaug penktadalis (19,3 proc.) mamų Rytų Europos šalyse ir dešimtadalis (10 proc.) mamų Vakarų Europos šalyse rūko būdamos šalia savo vaikų. Tarp tėvų šie skaičiai siekė atitinkamai 24,5 ir 12,1 procento.

Lietuvoje apie rūkymą prie savo vaikų prisipažino mažiau motinų nei kitose tirtose Rytų Europos šalyse (10,8 proc.), o tėvų dalis nedaug skyrėsi nuo vidurkio ir siekė 22,6 procento.

Tuo metu kitose Rytų Europos šalyse mamos prie savo vaikų rūko dažniau: Bulgarijoje – 31,8 proc., Rumunijoje – 18,6 proc., Turkijoje – 12,1 proc., Rytų Vokietijoje – 20,2 procento.

Nepaisant to, mokslininkai teigia, kad Lietuvoje tabako kontrolė yra silpna. Tokios išvados prieitos vertinant šalis pagal įgyvendinamų tabako kontrolės priemonių kiekį: kaina ir mokesčiai, draudimas rūkyti viešose vietose, visuomenės informavimas, rinkodaros reguliavimas, įspėjimai apie tabako žalą sveikatai ant tabako gaminių pakuočių, pagalbos metantiems rūkyti prieinamumas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius