2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Lietuvoje susirgimo erkiniu encefalitu atvejų skaičius yra didžiausias visoje Europoje

Nors rudens sezonui įsibėgėjant orai atvėso, tai mūsų nesustabdo leisti laiko gamtoje – vykstame į mišką uogauti ar grybauti, o šaltesnis oras yra tinkamas ir ilgesniems pasivaikščiojimams gamtoje. Bet svarbu atkreipti dėmesį, kad gamtoje tyko ne vienas pavojus. Vienas iš jų yra erkės ir jų platinamos ligos – jos išlieka aktyvios net kai paros vidutinė temperatūra siekia 5-7 laipsnius šilumos, o paprastai tai tęsiasi iki lapkričio mėnesio.

Šie voragyviai yra endemiški Lietuvos teritorijoje ir platina žmogaus sveikatai pavojingas ligas, kaip Laimo ligą, erkinį encefalitą, bei babeziozę, kuri pavojinga šunims ir katėms. Susirgimų erkiniu encefalitu skaičius Lietuvoje yra didžiausias Europoje, teigiama pranešime žiniasklaidai.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2022 m. ataskaitos duomenimis, Lietuvoje vidutinis sergamumas erkiniu encefalitu tenka 24,3 atvejams iš 100 tūkst. gyventojų. 2022 m. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis (toliau – NVSC) Vilniaus mieste sergamumas šia liga teko 11,2 atvejų iš 100 tūkst. gyventojų, o Vilniaus rajone 14,3 atvejų iš 100 tūkst. gyventojų.

Naujausiais 2023 m. NVSC duomenimis, sergamumas erkiniu encefalitu Vilniaus mieste siekia 7,9 atvejams iš 100 tūkst. gyventojų, o Vilniaus rajone 13,7 atvejų iš 100 tūkst. gyventojų (nuo sausio iki rugpjūčio mėnesio). Lyginant šiuos duomenis galime matyti, kad susirgimų skaičius rudens mėnesiais dar gali augti. Šia liga gali susirgti kiekvienas, tačiau didžiausias sergamumas stebimas suaugusiųjų amžiaus grupėse nuo 45 iki 64 metų.

Erkinis encefalitas tai virusinė liga, kurią sukelia Ixodes rūšies erkės siurbdamos žmogaus kraują. Šis sukėlėjas yra randamas erkės seilėse ir žmogui yra perduodamas vos per keletą minučių po įsisiurbimo.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ Visuomenės sveikatos stebėsenos ir strateginio planavimo skyriaus specialistas Matas Budriūnas įspėja, kad su erkėmis galime susidurti ne tik gamtoje, bet ir miesto teritorijos parkuose.

Šiuo metu, Vilniaus miesto savivaldybėje yra pastatyti žalieji ženklai, su informacija, kad teritorijoje gali būti erkių. M. Budriūnas pabrėžia šių ženklų naudą: „Ženkluose pavaizduotos vietos, į kurias erkės dažniausiai įsisiurbia, tokiu būdu gyventojus skatinant po vaikštynių gamtoje apsižiūrėti drabužius ir kūną, nes erkės įsisiurbia ne iškart, o po kurio laiko (nuo 10 minučių iki 2 valandų). Telefonu nuskanavus žaliajame ženkle esantį QR kodą, žmogus nukreipiamas į specialistų parengtą dažniausiai užduodamų klausimų ir atsakymų atmintinę. Šioje atmintinėje galima rasti informaciją apie erkių platinamas ligas, prevenciją kaip apsisaugoti save ir naminius gyvūnus bei skiepus nuo erkinio encefalito“.

„Vilnius sveikiau“/Apsisaugok nuo erkių
„Vilnius sveikiau“/Apsisaugok nuo erkių

Žaliuosius ženklus rasite Ribiškių take, Pučkorių ir Sapieginės pažintiniuose takuose, Naujosios Vilnios pilkapyne, Strielčiukų žygtakyje ir Žaliakalnio gatvės tako pradžioje, Kalvarijų kryžiaus kelyje, Vingio, Lūžių, Pasakų, Jomanto parkuose ir prie Žaliųjų ežerų.

Nors erkinis encefalitas yra išties klastinga ir sveikatai pavojinga liga, yra būdų, kaip jos išvengti. Sveikatos specialistai dalijasi šios ligos prevencijos būdais:

Pasiskiepykite. Pati efektyviausia priemonė apsisaugoti nuo erkinio encefalito yra skiepai, vaistų nuo šios ligos nėra, o gydymas galimas tik simptominis. Tik pasiskiepiję asmenys įgyja imunitetą ir gali apsisaugoti nuo ligos sukeliamų pasekmių. Pradėti skiepų programą rekomenduojama prasidėjus pavasariui, tačiau jeigu nesate pasiskiepiję, tai siūlome padaryti kuo greičiau. Net ir nepilna vakcinacijos programa yra geriau, nei buvimas visiškai nepasiskiepijus.

Eidami į miškingą vietovę dėvėkite šviesius drabužius. Tokiu būdu lengviau pastebėsite ant jūsų esančias erkes, kurias galėsite pašalinti, prieš joms įsisiurbiant. Taip pat rekomenduojama kelnes susikišti į kojines, o viršutinį drabužį į kelnes – tokiu būdu apsunkinsite erkės patekimo kelią ant kūno.

Pasipurkškite erkių repelentu. Nors nėra repelento, kuris atbaidytų visas erkes ir visiškai apsaugotų nuo šių voragyvių patekimo ant kūno, tačiau repelentai yra efektyvi priemonė sumažinti erkių įsisiurbimo riziką.

Apsižiūrėkite drabužius ir kūną. Būdami vietovėje, kur yra erkių, periodiškai (kas 15-20 minučių) sustokite ir apsižiūrėkite savo drabužius ir kūną – erkės nėra linkusios įsisiurbti iš karto, todėl laiku aptikę erkę galite išvengti jos įsisiurbimo. Dažniausios vietos kur erkės įsisiurbia yra kaklas, kirkšnys, pažastys ir kojų bei rankų sulenkimo vietos.

Grįžę iš pasivaikščiojimo gamtoje nueikite į dušą ir persirenkite kitais drabužiais. Tokiu būdu vandeniu nuplausite nepastebėtas erkes ir išvengsite įsisiurbimo, jeigu jos buvo prikibusios prie drabužių.

VIDEO: NVSC: užsikrėtusių erkių Lietuvoje ženkliai daugiau, padaugėjo susirgimų Laimo liga

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką