Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 3d. 15:07

Lietuvos e. sveikatos sistema pradeda veikti

e. sveikata
E. sveikatos sistema

Šią savaitę pristatyta sukurta Lietuvos e. sveikatos sistema, kurią sudaro centrinė e. sveikatos informacinė sistema ir jos posistemės – elektroninis receptas ir medicininiai vaizdai, taip pat gydymo įstaigų informacinės sistemos, teiksiančios duomenis į centrinę sistemą. Ši naujovė taupys ir medikų, ir pacientų laiką, padės gauti kokybiškesnes sveikatos priežiūros paslaugas. Kad sistema veiktų sklandžiai, prie jos turi prisijungti visos to dar nepadariusios gydymo įstaigos.

Į centrinę sistemą pacientų duomenis teiks gydymo įstaigų informacinės sistemos. E. sveikatos sistemoje – puslapyje www.esveikata.lt – bus kaupiama paciento sveikatos istorija, tyrimai, diagnozės, receptai, siuntimai, rentgeno nuotraukos, pažymos ir kita svarbi informacija.

Informaciją sukels palaipsniui

Kol kas prisijungęs prie šio puslapio pacientas savo gydymo istorijos nematys – ją palaipsniui pradės teikti sveikatos priežiūros įstaigos, kurios jau dalyvauja e. sveikatos projektuose. 

Kol kas prisijungęs prie šio puslapio pacientas savo gydymo istorijos nematys – ją palaipsniui pradės teikti sveikatos priežiūros įstaigos, kurios jau dalyvauja e. sveikatos projektuose. Tokios didžiosios gydymo įstaigos, kaip Vilniaus miesto klinikinė ligoninė, Santariškių klinikos ir kitos, pirmosios pradės teikti įrašus apie pacientų sveikatą. Tokių elektroninių sistemų neturinčios sveikatos priežiūros įstaigos į centrinę e. sveikatos sistemą galės teikti duomenis per e. sveikatos portalą.

„Nuo šiandien visos gydymo įstaigos palaipsniui pradės naudoti elektroninę sveikatos sistemą. Joje bus kaupiami pacientų sveikatos istorijos duomenys, pateikti iš skirtingų sveikatos priežiūros įstaigų vienoje vietoje. Nuo lapkričio 2 dienos bus privalu išduotivaistus pagal elektroninius receptus, taigi nebeliks skundų, kad receptai išrašyti neaiškiai, neperskaitomai, kaip ir nukreipimai, kurie taip pat bus paciento ligos istorijoje. Nuo lapkričio 2 dienos sistema privalės naudoti tos sveikatos priežiūros įstaigos, kurios jau dalyvauja e. sveikatos projektuose, taip vadinamame pirmajame etape, o visos kitos galėsnaudotis e. sveikatos sistemos portalu“, – pristatydama projektą Vilniaus klinikinėje ligoninėje sakė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Rimantė Šalaševičiūtė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Rimantė Šalaševičiūtė

Daugiau laiko skirs pacientams

Centrinė e. sveikatos informacinė sistema – ESPBI – užtikrins vieną prieigos tašką šalies gyventojams ir sveikatos priežiūros specialistams prie elektroninių sveikatos paslaugų. Dabar neretai pasitaiko atvejų, kai dėl skirtingų susirgimų žmonės kreipiasi į skirtingas gydymo įstaigas. Kadangi nėra vieningos duomenų bazės, kurioje būtų kaupiami paciento sveikatos įrašai, dažnai reikia atlikti pakartotinius tyrimus, pildyti šūsnis popierių, gydytojai didžiąją savo laiko dalį skiria formalumų tvarkymui, o ne pagrindinei veiklai – tiesioginiam darbui su pacientais.

„Manau, kad šiuo projektu sveikatos apsaugos sistemoje įgyvendinsime principą „Arčiau, greičiau, geriau ir daugiau dėmesio žmogui“, – sako Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Algirdas Butkevičius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Algirdas Butkevičius

ESPBI IS sudaro elektroninės sveikatos istorijos saugykla ir dvi posistemės – e. receptas ir medicininių vaizdų archyvas. Sistema bus galima naudoti per e. sveikatos portalą, kuriame yra sveikatinimo specialistų ir pacientų sritys.Šalies gyventojai turės sąlygas, nepaisant laiko, geografinių ar institucinių barjerų, elektroniniu būdu per e. sveikatos portalą gauti savo sveikatos istorijos duomenis. Prisijungę prie sistemos, gyventojai galės matyti tyrimų, receptų informaciją, skiepų kalendorių, siuntimų pranešimus, užsisakyti reikiamas pažymas, užsiregistruoti pas gydytojus. Bus įgyvendintas principas „vienas gyventojas – viena elektroninė sveikatos istorija“.

„Manau viskas bus taip, kaip suplanuota, ir 2018-aisiais net ambulatorijos ar slaugytojos seniūnijose dirbs su šia sistema. Nors pesimistai sako, kad visiškai įvestos elektroninės sveikatos sistemos Europos Sąjungos valstybėse ir JAV nėra. Gal taip gražiai dirbdami kartu būsime pirmieji, kurie išgarsinsime Lietuvą, nes ir Estija, ir Latvija yra susidomėjusi mūsų pasiekimais“, – sakė ministrė.

Galės „užrakinti“ informaciją

Ministrės patarėjas Arvydas Skorupskas teigia, kad pacientų ligos istorijos ir ambulatorinės kortelės nuo šiol bus saugomos elektroninėje erdvėje, panašiai kaip ir elektroninėje bankininkystėje.

A. Skorupskas pastebi, kad bet kas matyti paciento informacijos negalės: „Visi gydytojai, kurie Lietuvoje dirba pagal licenciją – jų yra per 12 tūkstančių – galėtų matyti jūsų informaciją, bet tik tuo atveju, jeigu Jūs pats pareikšite norą pas tą gydytoją gydytis – pas jį užsiregistruoti, gydytis jo palatoje.“

Patarėjas teigia, kad prie savo paskyros www.esveikata.lt prisijungęs pacientas galės „užrakinti“ ir padaryti dalį informacijos apie save nematoma. „Tai socialiai jautrios ar kitokios ligos, kuriomis galbūt sergate, bet nenorėtumėte jų atskleisti. Bus galimybė išreikšti savo valią ir be jūsų žinios tos informacijos niekas negalės pažiūrėti“, – sakė jis.

Nuotraukos ir receptai nebepasimes

ESPBI IS posistemė e. receptas – popierizmą mažinanti e. sveikatos sistemos dalis.  Pradėjus veikti e.receptui visi receptiniai vaistai bus išrašomi elektroniniu būdu. Elektroninis receptas palengvins receptų išrašymą, receptai bus aiškesni, tikslesni, visada įskaitomi, dėl to farmacijos specialistams bus lengviau įvertinti išrašytus receptus ir išduoti pagal juos vaistus, o pacientas elektroninės sveikatos portale savo paskyroje galės visada matyti, kokie receptai išrašyti, kokius ir kaip vaistus turi vartoti. Pacientams nebereikės nešiotis receptų knygelių pas gydytoją, o paskui į vaistinę.

Taip pat palengvės vaistų išrašymo procedūra lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, hipertenzija, sergantiems asmenims. Šiuo metu pasibaigus vaistams pacientai privalo fiziškai apsilankyti pas gydytoją vien tam, kad būtų išrašytas toks pat nuolat vartojamų vaistų receptas. Pradėjus veikti e. recepto paslaugai vaistai bus paskiriami elektroniniu būdu. Kita vertus, gydytojai realiai matys, ar žmogus įsigijo vaistus, nes pasitaiko atvejų, kai žmogus skundžiasi, kad jo sveikata negerėja, gydytojas ieško naujų gydymo būdų, o paaiškėja, kad žmogus nepirko ir nevartojo jam anksčiau išrašytų vaistų.

Dabar rentgeno nuotraukos pasimeta, pacientai skundžiasi, kad gydymo įstaigos reikalauja mokėti už laikmenas, į kurias talpinami tyrimų rezultatai. 

Įgyvendinant projektą MedVAIS sukurta medicininių vaizdų duomenų bazė, kurioje bus saugomos rentgeno nuotraukos bei kita vaizdinė informacija. Dabar rentgeno nuotraukos pasimeta, pacientai skundžiasi, kad gydymo įstaigos reikalauja mokėti už laikmenas, į kurias talpinami tyrimų rezultatai, gydytojas darydamas tyrimus naujo vaizdo dažniausiai negali palyginti su ankstesnėmis nuotraukomis, nes lieka tik jo aprašai ir pan. Projektas sudarys sąlygas tiek pacientams, tiek sveikatinimo paslaugų dalyviams MedVAIS posistemėje saugoti radiologinių tyrimų rezultatų skaitmeninius vaizdus, juos peržiūrėti pakartotinai. Naudojantis MedVAIS esančia informacija, nereikės atlikti dalies tyrimų pakartotinai, tai paspartins ir, tikėtina, atpigins, gydymo procesus.

Greičiau apsikeis duomenimis

E. sveikatos sistema Lietuvoje kuriama ES struktūrinių fondų lėšomis. Iš viso vykdomi 29 e. sveikatos projektai – 16 nacionalinių ir 13 regioninių. Nacionaliniai projektai vysto respublikinio lygmens ir universitetinių ligoninių informacines sistemas, išankstinės pacientų registracijos sistemos plėtrą, sveikatos priežiūros specialistų bei sveikatos priežiūros įstaigų licencijų ir vaistų registrus, užtikrinančius kokybišką elektroninių paslaugų plėtrą sveikatos priežiūros įstaigose. Regioniniai projektai vysto regioninių gydymo įstaigų informacines sistemas, kurios teiks duomenis į centrinę e. sveikatos informacinę sistemą.

Viso e. sveikatos sistemos kūrimo projektuose dalyvauja 176 sveikatos priežiūros įstaigos. Šios įstaigos privalo integruotis su centrine e. sveikatos informacine sistema ir teikti duomenis. Įgyvendinus projektus padidės keitimosi sveikatos duomenimis sparta, palengvės darbas, nedubliuojant duomenų vedimo.

2015–2025 metais e. sveikatos srityje numatyti keli strateginiai tikslai, tai: lengvesnė prieiga prie informacijos ir paslaugų, įstaigų orientacija į paslaugų teikimą žmogui, kokybiškesnių paslaugų teikimas, sveikatos įstaigų prieinamumas ir skaidrumas bei PSDF ir sveikatos sistemos išteklių panaudojimo efektyvumas.

Parengta pagal SAM informaciją. 

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

03:16
01:33
01:16

RESTA 2019

Naviguok į ateitį

Sveikata

Jauskitės gražūs

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką