Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos mokslininkai nustatė „lietuvišką“ krūties ir kiaušidžių vėžio geną, kurio kilmė siekia Gintaro kelio laikus

Krūtų savityra
Fotolia nuotr. / Krūtų savityra
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų mokslininkai nustatė, kad Lietuvoje dažniausiai paveldimą krūties ir kiaušidžių vėžio sindromą sukelianti BRCA1 geno mutacija siekia senovės baltų genčių laikus.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

„Įrodėme, kad Lietuvoje dažniausiai aptinkama vadinamoji BRCA1 geno mutacija (c.4035delA) atsirado apytiksliai V amžiuje, kažkur dabartinės Lietuvos teritorijoje gyvenusių senovės baltų genčių genofonde”, – sako gydytojas onkogenetikas ir pagrindinis tyrėjas dr. Ramūnas Janavičius.

Šie mokslininkų rezultatai buvo kruopščiai recenzuoti ir neseniai publikuoti tarptautiniame moksliniame žurnale „European Journal of Medical Genetics”.

Pastebėta, kad mūsų šalyje dažniausiai – net 50 proc. atvejų – aptinkama viena BRCA1 mutacija.

Santariškių klinikose paveldimo krūties ir kiaušidžių vėžio sindromą sukeliančių BRCA1 ir BRCA2 genų mutacijų tyrimai atliekami nuo 2007 metų. Bėgant laikui buvo pastebėta, kad mūsų šalyje dažniausiai – net 50 proc. atvejų – aptinkama viena BRCA1 mutacija, kuri taip pat randama kaimyninėse šalyse – Latvijoje (40 proc.), Lenkijoje (10 proc.), Baltarusijoje (20 proc.), Estijoje (15 proc.), Rusijoje (8 proc).

„Toks mutacijos gradientas negalėtų būti atsitiktinis. Jis turėjo būti lemtas kokių nors senų populiacinių įvykių, todėl nusprendžiau tai išsiaiškinti”, –  pasakoja pagrindinis straipsnio autorius dr. R.Janavičius.

Bendradarbiaujant su Latvijos bei JAV mokslininkais buvo modeliuoti papildomi genetinių žymenų duomenys ir atlikta vadinamoji genetinė haplotipų analizė: pagal aplinkinių genetinių DNR regionų „susidėvėjimo” ilgį apskaičiuotas apytikslis laikas, prieš kelias žmonių kartas galėjo atsirasti minėta mutacija.

VUL SK nuotr./R.Janavičius
VUL SK nuotr./R.Janavičius

Projektą finansavo Lietuvos Mokslo Taryba. „Įdomu, kad mūsų duomenys leidžia objektyviau pažvelgti į senovės baltų genčių istoriją. Esame pirmieji, įrodę „lietuviškąją-baltišką” genetinės mutacijos kilmę. Populiacinės genetikos terminais galima teigti, kad V amžiuje turėjo įvykti staigus tuometinių gyventojų populiacijos sumažėjimas: demografinė krizė, po kurios pasireiškė vadinamasis „įkūrėjo” efektas – dėl sumažėjusios genetinės įvairovės išplito tam tikros mutacijos. Taigi, galima teigti, kad šią mutaciją turintys žmonės turėjo tą patį bendrą protėvį. Įdomiausia tai, kad mūsų rezultatai papildo ir paleoantropologų stebėtus geležies amžiaus demografinius pokyčius. Labai tikėtina, kad to meto staigų gyventojų sumažėjimą Lietuvos teritorijoje galėjo išprovokuoti Romos imperijos žlugimas V amžiuje ir egzistavusių gintaro prekybos kelių sunykimas”, – teigė R.Janavičius.

Populiacijai būdingų mutacijų ištyrimas labai palengvina genetinę diagnostiką.

Populiacijai būdingų mutacijų ištyrimas labai palengvina genetinę diagnostiką. Šiuo metu Santariškių klinikose po onkogenetinės konsultacijos yra tiriamos net 9 Lietuvos gyventojų populiacijai būdingos BRCA1 ir BRCA2 geno mutacijos, kurios lemia apie 90 proc. visų paveldimo krūties ir kiaušidžių vėžio sindromų atvejų. Sudėtingesnis pilnas BRCA1 ir BRCA2 genų ištyrimas skiriamas neradus būdingų dažniausių pokyčių.

Portalas 15min.lt primena, kad rugsėjis ir spalis buvo pavadinti paveldimo krūties ir kiaušidžių vėžio žinomumo mėnesiais. Ta proga Santariškių klinikų Onkogenetikos ir paveldimo vėžio koordinavimo centras bei Paveldimo vėžio asociacija kviečia pacientus, kuriems buvo diagnozuotas krūties ar kiaušidžių vėžys, ir turintiems paveldimumo požymių nemokamai atlikti onkogenetinius dažniausių BRCA1 ir BRCA2 genų mutacijų tyrimus bei konsultacijas – tam reikia užpildyti internetinę onkoformą adresu www.onkoforma.genetika.lt

Ištyrimui tinkami pacientai, kuriems diagnozuotas:

* kiaušidžių/kiaušintakių vėžio tipas: serozinė papilinė (adeno) karcinoma;
* krūties ir kiaušidžių vėžys;
* krūties vėžio tipas: trigubai neigiamas (ER-, PR-, HER2-) arba bazalinis;
* krūties vėžys iki 40-ies metų;
* abiejų krūtų vėžys;
* krūties vėžys vyrams.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką