Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 27, 12:30

Lietuvos šaulių sąjunga reiškia palaikymą organų donorystei: tai – prasminga misija

Didžiausia šalies šeima – Lietuvos šaulių sąjunga – išreiškia palaikymą organų donorystei, o vis daugiau jos narių kartu su savimi nešiojasi Donoro korteles, rašoma Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) pranešime spaudai.
Lietuvos šaulių sąjungos nariai
Lietuvos šaulių sąjungos nariai / NTB nuotr.

Lietuvos šaulius vienija bendras tikslas – kurti saugią ir klestinčią valstybę. Tam, kad valstybė klestėtų, joje turi būti žmogus. Jie sako, jog patys prasmingiausi darbai yra padaromi visiems kartu, o gerumas pritraukia dar daugiau gėrio.

„Lietuvos šaulių sąjungos narius vienija pilietiškumas, kuris pasireiškia aktyvia, nesavanaudiška veikla ir savanoryste. Šauliai nuosekliai dirba, kad, nutikus nelaimei, būtų tam pasirengę ir nuolat ieško būdų, kaip padėti kitiems, tad donorystė ir jos skatinimas yra viena iš formų, kurią renkasi didelė dalis šaulių.

Organų donorystė yra prasminga misija, suteikianti galimybę sergančiam asmeniui gyventi pilnavertį gyvenimą ir galbūt pratęsti donoro kilnius darbus“, – sako Mjr. Mindaugas Milius, Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės vadas.

123RF.com nuotr./Donorystė
123RF.com nuotr./Donorystė

Organų donorystė ir transplantacija kai kuriems žmonėms reiškia galimybę išsilaisvinti iš varginančių ir būtinų gydymo procedūrų, o kitiems – tai vienintelė viltis toliau gyventi. Organų donorystė suteikia viltį kieno nors mamai, tėčiui, vaikui, dėdei, seneliui, draugei ar mylimajam pasveikti, džiaugtis gyvenimu, keliauti bei praleisti daugiau laiko su artimais ir brangiais žmonėmis.

„Esame labai dėkingi Lietuvos šaulių sąjungai už visokeriopą palaikymą, iniciatyvumą ir aktyvumą. Dėl organų donorystės vieno žmogaus netektis gali suteikti naują viltį net 7 ligos išvargintiems pacientams. Žinoma, pasakyti, kiek laiko sunkiai sergantiems recipientams reikės laukti transplantacijos – neįmanoma.

Kai kurie žmonės laukia savaites ar mėnesius, kiti – kelerius metus, o dar kiti tinkamo organo taip ir nesulaukia“, – pažymi NTB direktorė Ieva Grybauskienė.

Organų donorystei „Taip“ taria tokie garsūs šauliai, kaip Edmundas Jakilaitis, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Stanislavas Stavickis-Stano, Arūnas Valinskas, Rita Miliūtė ir kiti.

Spalio 8 d., šeštadienį, Vilniuje prie Baltojo tilto, NTB kviečia kartu su visa Europa paminėti Europos organų donorystės dieną. Renginyje visuomenės lauks koncertas, donorų organus gabenančio sraigtasparnio pasirodymas, specialios edukacijos ir pramogos.

Kortelė – svarbaus sprendimo išraiška

Donoro kortelė yra kilnaus pasirinkimo simbolis – žmogaus sprendimas po mirties padovanoti savo organus donorystei yra be galo svarbus ir pagal organų donorystę Lietuvoje reglamentuojančius įstatymus, įsigijus Donoro kortelę, žmogaus pasirinkimas yra neginčijamas.

Kadangi organų donorystė yra labai jautri sritis, tam, kad ji niekam nesukeltų neigiamų emocijų, medikai prašo ir artimųjų pritarimo. Žinoma, žinant, kad artimasis turėjo Donoro kortelę – pasirinkimas yra daug lengvesnis.

Pagal NTB statistinius duomenis, 2022 m. maždaug 28 proc. žmonių nesutiko padovanoti artimojo organų donorystei, tad jei jūs turite ar planuojate įsigyti Donoro kortelę, skirkite laiko pokalbiui su artimaisiais ir papasakokite jiems apie savo pasirinkimą.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 321 žmogus: 74 laukia inksto, 35 – širdies, 8 – plaučių, 5 – širdies-plaučių komplekso, 51 – kepenų, 148 – ragenų transplantacijos. Iš jų – 4 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Organo transplantacijos labai netikėtai gali prireikti bet kuriam žmogui. Nepriklausomai nuo amžiaus, organų būklė gali pablogėti po įvairių ligų, jų komplikacijų, traumų, apsinuodijimų ir t.t., dėl to gali atsirasti poreikis transplantacijai. Šiuo metu Lietuvoje donorais gali tapti visi pilnametystės sulaukę asmenys, kurie išreiškia sutikimą ir gauna donoro kortelę.

Donoro kortelę galima įsigyti užpildžius asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Sutikimą galima užpildyti ir internetu, prisijungus prie elektroninių valdžios vartų. Išsamiau apie tai, kaip gauti donoro kortelę, skaitykite čia.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką