Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 23d. 15:26

Medikė susistemino informaciją apie daugkartines medžiagines kaukes: kiek dėvėti ir kaip skalbti

Opozicijos partijų lyderių spaudos konferencija
Valdo Kopūsto / 15min nuotr. / Kaukė

Šiuo metu gauti medicininę kaukę arba respiratorių – net ir už didelius pinigus – misija neįmanoma. Infekcijų kontrolės gydytoja, vidaus ir medicinos auditorė Aušra Macijauskienė, turinti 20 metų darbo patirties Santaros klinikose, susistemino informaciją apie daugkartinio naudojimo medžiagines kaukes. Kaip su jomis elgtis ir ką reiktų mums žinoti?

Pasak medikės, vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, medicininės kaukės yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, taip pat ir koronaviruso, prevencijos priemonių.

Tačiau vien kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti derinama su kitomis prevencijos priemonėmis, tokiomis kaip rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu ir fizinės distancijos laikymusi, todėl labiausiai rekomenduojama priemonė – saviizoliacija.

„Patikėkite, taisyklingai dėvėti daugkartines kaukes ir higieniškai jas prižiūrėti gana sudėtinga“, – teigia A.Macijauskienė. Tačiau panašu, kad šiuo metu neturime kitos išeities.

Infektologė pabrėžia: kaukę galima dėvėti trumpai – vos 1–2 valandas, ir keisti pajutus drėgmę kaukėje. Jeigu kaukę nusiėmėte, antrą kartą neišskalbus jos dėtis jau negalima. Taigi kol dėvite kaukę, susilaikykite nevalgę ir negėrę.

Skalbti rankomis jas reikia muilo tirpale, o skalbyklėje – užstačius 70 laipsnių režimą ir ne trumpiau nei 25 min. Jei kaukė iš medvilnės, marlės, galima 1–2 minutes pavirinti.

Kaukę užsidėti reikėtų saugioje aplinkoje, nesidėti jos jau būnant viešoje erdvėje – parduotuvėje, bendrame koridoriuje ir pan.

Nors anksčiau buvo rekomendacija kaukėms nenaudoti medvilninės medžiagos, medikė ragina žmones siūtis kaukes patiems iš to, ką turi, tik reikėtų nepamiršti, kad tam, jog kaukė apsaugotų, medžiaga turi sudaryti labai daug sluoksnių (iki 14). Mat esant saviizoliacijoje geriau pasisiūti kaukę iš to, ką turime namuose, nei eiti ieškoti tinkamiausios medžiagos į viešumą.

„Panaudokite, ką turite po ranka, – seną medvilninę paklodę, lininį rankšluostį ir pan. Nuspręskite, kelių sluoksnių kaukę ruošiatės daryti. Visada turėkite pasiruošę švarių kaukių, blogiausiu skubos atveju – naudokite šaliką, skarą, bet kokį audinį, pavyzdžiui, patekus į kosinčio, čiaudinčio žmogaus draugiją, transportavimui į ligoninę ir pan.“, – patarė A.Macijauskienė.

Daugiau gydytojos patarimų ir paaiškinimų, kodėl šių rekomendacijų reikia laikytis, jos susistemintoje lentelėje (spauskite lenteles, kad pasididintumėte vaizdą):

Aušros Macijauskienės nuotr./Informacija apie daugkartines kaukes
Aušros Macijauskienės nuotr./Informacija apie daugkartines kaukes
Aušros Macijauskienės nuotr./Informacija apie daugkartines kaukes (2)
Aušros Macijauskienės nuotr./Informacija apie daugkartines kaukes (2)

Savadarbių kaukių efektyvumas – 50 proc.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikų, nėra atlikta pakankamai mokslinių tyrimų, siekiant išsiaiškinti namuose pasiūtų veido kaukių efektyvumą. Vienas iš tokių tyrimų buvo atliktas Kembridžo universiteto tyrėjų.

Duomenys atskleidė, jog namuose pasiūtos medvilnės kaukės sulaiko 50 proc. 0,02–1 mikrono dalelių, o chirurginės (medicininės) kaukės – 80 proc. Minėtame tyrime taip pat buvo vertinamas pasiūtos kaukės efektyvumas po 3 valandų nešiojimo. Rezultatai parodė, kad drėgmė ir laikas turėjo labai mažai įtakos veido kaukės efektyvumui.

Nustatyta, kad veido kaukės mažiau veiksmingos vaikams nei suaugusiems. Tyrėjai padarė išvadą, kad namuose pasiūtos veido kaukės galėtų būti naudojamos tik kaip paskutinio pasirinkimo priemonė, siekiant išvengti oru plintančių infekcijų perdavimo nuo užsikrėtusių asmenų. Teigiama, kad namų sąlygomis pasiūtų kaukių dėvėjimas yra geriau negu nieko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką