Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 3d. 15:07

Melanoma susirgusiam pacientui medikai priversti ištarti mirties nuosprendį: Lietuvoje šiuolaikinis gydymas neprieinamas

Melanoma
„Fotolia“ nuotr. / Melanoma

Kasmet pasaulyje odos vėžiu suserga daugiau nei 3,5 milijono gyventojų. Apie 160 tūkst. susirgusiųjų diagnozuojama pati agresyviausia bei klastingiausia odos vėžio forma – melanoma. Išplitus ligai, anksčiau žadėti pacientui gydymo sėkmę būdavo labai sudėtinga. Tačiau situacija pasikeitė iš esmės, mat buvo atrasti nauji inovatyvūs vaistai, kurie gerokai prailgina paciento gyvenimą, pagerina jo kokybę. Deja, Lietuvoje jie sunkiai prieinami.

Mažas vaistų prieinamumas

Kaip tvirtino Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriaus vedėja, onkologė chemoterapeutė dr. Birutė Brasiūnienė, 2017 m. tarptautinės publikacijos duomenimis, buvo apklaustos visos Europos šalys, koks kiekvienoje iš jų yra inovatyvių vaistų prieinamumas sergantiesiems melanoma.

Lietuvoje situacija, deja, ir toliau išlieka sudėtinga: inovatyvių vaistų prieinamumas siekia tik 30–50 proc., kai tuo tarpu kitose šalyse šis rodiklis lygus 70–90 procentų, o tokiose valstybėse, kaip Danija, Vokietija, Prancūzija, Slovėnija, jis yra netgi aukštesnis nei 90 proc. Tai reiškia, kad ketvirtos stadijos melanoma sergantys žmonės gali gauti visus reikalingus inovatyviausius vaistus.

„Šiandien pasaulyje melanomos gydymo standartu laikoma taikinių terapija ir imunoterapija. Taikinių terapija yra išties itin veiksminga, tai gydymo standartas tiems pacientams, kurių naviko audinyje yra nustatoma BRAF geno mutacija. Per metus Lietuvoje diagnozuojama virš 600 melanomos atvejų, apie 30 proc. jų – ketvirtos stadijos. Maždaug pusė visų pacientų turi minėtą mutavusį geną“, – teigė medikė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Birutė Brasiūnienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Birutė Brasiūnienė

Efektyvaus gydymo ligoniams reikia čia ir dabar

„Norėtųsi akcentuoti, kodėl diskutuojame būtent apie melanomos gydymo svarbą: tai yra ta vėžio lokalizacija, kuriai gydyti pritaikomi patys pažangiausi mokslo laimėjimai. Melanoma šiai dienai jau beveik nebegydoma chemoterapija, tiek BRAF geno mutaciją turinčios, tiek šios geno mutacijos neturinčios formos efektyviai gydomos arba taikinių terapija, arba imunoterapija.

Melanomos gydymas iš esmės pasikeitė per pastarąjį dešimtmetį ir būtent tie ligoniai, kuriems diagnozuota išplitusi melanoma ir kuri gydoma tik inovatyviais vaistais, negaudami jų, nebegali tikėtis gerų gydymo rezultatų.

Pripažįstame, kad Lietuvoje tikrai stebime pozityvius poslinkius, greitu laiku turėtume turėti 2 naujus imunoterapinius vaistus, kurie bus kompensuojami neturinčiai BRAF mutacijos išplitusiai melanomai gydyti. Tačiau norėtųsi pridurti, kad vykstantys poslinkiai visgi yra per lėti, nes šiai ligonių grupei efektyvaus gydymo reikia čia ir dabar. Suprantama, kad laukti keletą mėnesių reikalingų efektyvių vaistų toks ligonis negali“, – sakė B.Brasiūnienė.

Sprendžiama tik dalis problemos

„Dar praėjusį rugsėjį su valdžios institucijomis ir pacientų atstovais kalbėjomės apie išplitusios melanomos vaistų prieinamumą, kad Lietuvoje susidariusi sudėtinga situacija: vienas taikinių terapijos vaistas kompensuojamas, o kitas – ne, nors skiriami jie turėtų būti abu kartu, taip pat nekompensuojami ir imunoterapiniai vaistai.

Kai BRAF geno mutacija nenustatoma, išplitusi melanoma gydoma imunoterapija ir, kaip minėjau, laukiame, kad greitu laiku bus kompensuojami 2 imunoterapijos vaistai. Tačiau rūpestį toliau kelia būtent BRAF mutaciją turintys išplitusia melanoma sergantys ligoniai, kurie turėtų būti gydomi dviejų vaistų taikinių deriniu. Deja, iki šiol šiems pacientams kompensuojamas tik vienas iš dviejų būtinų tarptautinėmis ekspertų, organizacijų rekomendacijomis įrodytų gydymo preparatų“, – toliau dėstė pašnekovė.

Todėl šia diskusija, pasak jos, norima atkreipti atsakingų institucijų dėmesį, kad visiems išplitusia melanoma sergantiems pacientams, su BRAF mutacija, ar be jos, gydymas inovatyviais vaistais turėtų būti lygiavertis, juolab, kad mutaciją turinčios melanomos formos yra agresyvesnės eigos ir gydymas vienu taikinių terapijos vaistu nėra efektyvus.

Nepakako lėšų?

Į klausimą, kokiais kriterijais remiantis daliai ta pačia liga sergančių asmenų valstybė suteikia galimybę gydytis šiuolaikiniais vaistais, o didesnės rizikos pacientai, turintys BRAF mutaciją, lieka už borto, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė atsakė taip:

„2018 m. kovo 15 d. Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija svarstė klausimą dėl Rezerviniame vaistų sąraše esančių vaistinių preparatų. Tuo metu, į Rezervinį vaistų sąrašą, siūlomą įrašyti į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą, buvo įrašyta 16 vaistinių preparatų.

Visų šių vaistų terapinė nauda yra gera, tačiau Valstybinė ligonių kasa, įvertinusi praėjusių metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto išlaidas vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms kompensuoti, taip pat kiek lėšų šiems dalykams numatyta 2018 metams bei kitus svarbius parametrus, nurodė, kad Rezervinio vaistų sąrašo ambulatoriniam gydymui skiriamiems vaistams galėtų būti skirta 5 mln. eurų. Tuo tarpu prognozuojamos Rezervinio vaistų sąrašo ambulatoriniam gydymui skiriamų vaistų išlaidos pirmiems kompensavimo metams sudarytų apie 8,1 mln. eurų.

Todėl, atsižvelgdama į šią informaciją, Komisija minėto posėdžio metu, siekdama pagerinti vaistinių preparatų prieinamumą pacientams, nusprendė siūlyti įrašyti į kompensavimo sąrašus ne daugiau kaip dvylikoje aukščiausių pozicijų prioritetine tvarka išdėstytus Rezervinio vaistų sąrašo ambulatoriniam gydymui skiriamus vaistinius preparatus. Tarp jų buvo ir vaistiniai preparatai, skirti melanomai gydyti, taikant skyrimo sąlygą „pirmaeiliam gydymui, kai nenustatyta BRAF mutacija“.

Pasak G.Krukienės, tikimasi, kad artimiausiu metu pacientai šiuos vaistus galės įsigyti kaip kompensuojamus vaistinėse. SAM atstovė taip pat pridūrė, kad šiuo metu Rezerviniame vaistų sąraše laukia sprendimų vaistiniai preparatai, skirti pirmaeiliam melanomos gydymui, kai nustatyta BRAF mutacija, ir skirti antraeiliam melanomos gydymui, kai nustatyta BRAF mutacija. Šiems vaistams kompensuoti reikėtų papildomų 5 mln. eurų iš PSDF biudžeto lėšų. Klausimas dėl Rezervinio vaistų sąrašo bus svarstomas šių metų trečiąjį ketvirtį.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./ Šarūnas Narbutas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./ Šarūnas Narbutas

Pacientai neturi būti diskriminuojami

Pasak POLA (Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos) prezidento Šarūno Narbuto, labai apmaudu, bet Lietuvoje vis dar yra tokių pacientų, kuriuos valstybė kažkodėl pamiršta, mat jie nepatenka į kokius nors sudarytus sąrašus.

„Kai kalbame apie melanomą, suprantame, jog tai žmogaus lenktynės su laiku ir medicinos pažanga. Pacientų, sergančių melanoma ir turinčių BRAF mutaciją, mirtingumo rizika yra žymiai didesnė ir blogesnis bendras išgyvenamumas. Be to, pacientai, kurie turi BRAF mutaciją, yra diskriminuojami lyginant su pacientais, kurie neturi minėto mutavusio geno, mat pastariesiems šiuolaikinis gydymas (imunoterapija) bus kompensuojamas.

Maža to, spręsdama šią problemą Lietuva smarkiai atsilieka nuo kitų Europos šalių. Visi metastazavusiai melanomai reikalingi gydyti inovatyvūs vaistai yra prieinami mūsų kaimynams: estams, lenkams, latviams. Mūsų organizacija ieško galimybių, kaip žmogui padėti per įvairias paramos programas, tačiau to nepakanka. Valstybė neturėtų pasirinkti padėti vieniems pacientams, visiškai nekreipiant dėmesio į kitus. Visi pacientai yra lygūs ir visi privalo turėti galimybę gydytis“, – tvirtino Š.Narbutas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Narkotikų byla: 11 metų kalėjimo nuteistas ir pusantrų metų sėdėjęs verslininkas išteisintas

Aktualu

Seime vykusioje diskusijoje – raginimai atšaukti vaiko teises ginantį įstatymą

Verslas

15min studijoje vyko diskusija apie senojo Vilniaus oro uosto terminalo likimą

Gazas

Kaune per 6 valandas iškrito pusė mėnesio normos kritulių: vėl skendo gatvės

Verslas

Į Šiaulių banko klientus nusitaikė sukčiai

Aktualu

Remigijus Šimašius ieško kandidatų į Vilniaus tarybą – tereikia užpildyti anketą

Aktualu

„Karšta“ diena JK: ar vyriausybė patvirtins „Brexit“ susitarimo projektą?

Aktualu

A.Širinskienė siūlo praplėsti komisijos tyrimą, bet opozicija mato dar vieną bandymą susidoroti

Smurto randai

24sek

„Įkrautas Jonas“: su J.Valančiūnu susijęs sprendimas, kuris atnešė „Raptors“ sėkmę

Vardai

Reperis Ironvytas parduoda savo sporto klubą: „Patys kalti, kad nemokėjome konkuruoti“

Maistas

Tobulas paprastumas: orkaitėje kepti karamelizuoti cinamoniniai skrebučiai

Vardai

Martinavičiai nuo šiol – oficialiai nebe žmona ir vyras: „Jaučiuosi taip, lyg būtų mano gimtadienis“

Tiesiogiai Mokslas.IT

Stebėkite konferenciją „Build Stuff“ tiesiogiai!

Mokslas.IT

Kodėl žmonių akys turi baltymą, o kitų primatų akys yra labai tamsios?

Pasaulis kišenėje

Įtemptas vaizdas iš pilotų kabinos: kaip nutupdomas lėktuvas siaučiant audrai

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ dalyvei finale pasipiršo vaikinas: buvęs draugas ją paliko dėl svorio

Gyvūnų klubas

11 orkų ir 90 baltųjų delfinų – tiek gyvūnų Rusijoje banginių kalėjime laukia eksporto į Kiniją

Verslas

URM aiškinasi, kas kontroliuoja „Minudobreniya“, kurios trąšas perka „Agrokoncernas“

Verslas

Bendrinė pakuotė: kodėl Prancūzija Lietuvos politikams – pavyzdys, o Švedija – ne?

Naujienos

Kultūra

Knygos recenzija. Stiprybė trapume  – Beatos Tiškevič „Vyvenimas“

Sportas

TOK imsis veiksmų dėl Rusijos sportininkų diskvalifikacijos panaikinimo

Vardai

Karališkųjų vestuvių svečiai perspėti atsinešti savo užkandžių

Pasaulis kišenėje

Odų raugykla Maroke: kokteilis iš šlapimo, išmatų, kalkių, druskos ir vandens

Aktualu

Dėl išmatų krūvos sostinėje kilusių žudynių atomazga – A.Malkenis kalės 8 metus

Aktualu

Nauja atliekų surinkimo ir apmokestinimo tvarka Vilniuje: gyventojai bijo užsiversti šiukšlėmis

24sek

Komandos taisykles pažeidinėjęs LaRonas Dendy palieka Uteną

Vardai

15min studijoje – grupė „Subtilu-Z“ apie šimtą dovanų pasaulio lietuviams

Aktualu

Dėl granatų Vilniaus Eglių gatvės statybvietėje – planas „Skydas“

Vardai

I.Zasimauskaitės vyro dizaineris „Eurovizijoje“: „Mariui reikėjo laiko priprasti prie kombinezono“

Deuce

Novakas Džokovičius pripažino suklydęs: „Reikia susigrąžinti pasitikėjimą“

Aktualu

Nenorintis atlikti karo prievolės emigrantas šauktinis bijo grįžti į Lietuvą: „Svarstau atsisakyti Lietuvos pilietybės“

Kinijos kalnų kaimelyje siekiama išsaugoti šaudymo iš lanko tradiciją

Gazas

Panevėžio policija įsigijo 13 naujų automobilių

Aktualu

Panevėžio rajone vilkikas nušlavė beveik 120 metrų atitvarų

Maistas

„iittala restoranų radaras“: nauja vieta Klaipėdoje – „Ingredientai“

Aktualu

Svilėsių kvapas iš buto Tauragėje: baiminamasi, kad viduje žmogus

Aktualu

BBC žurnalistai pagerbė savo žuvusių kolegų atminimą

Gyvenimas

Vidurio amžiaus krizė: andropauzės simptomai – fiziologiniai, psichologiniai ir seksualiniai

Vardai

Ypatingos

06:20
04:06

Gera keliauti kartu

Konferencija „Žiniasklaida rytoj“

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką