Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Meningokokinę infekciją įveikusio dešimtmečio motina: „Kas guli sanatorijose, jei vaikams po tokių baisių ligų vietos ten nėra?"

Mama su sergančiu sūnumi
„Scanpix“ nuotr. / Mama su sergančiu sūnumi
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus Abraomo Kulviečio vidurinės mokyklos ketvirtokas, dėl meningokokinės infekcijos prieš savaitę atsidūręs Santariškių Vaikų ligoninės reanimacijoje, jau sveiksta. Berniukas gydomas Infekcinių ligų skyriuje. Manoma, kad šią savaitę jis gali būti išleistas namo. „O kas po to?“ – retoriškai klausia dėl sūnaus sveikatos nerimaujanti Lena V.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Dėl antibiotikų kurso berniuko imunitetas labai nusilpo, todėl sunku įsivaizduoti, kad jis lyg niekur nieko eitų į mokyklą. „Dabar žiema, šalta, siaučia įvairūs virusai – bijau, kad jie prikibs“, – nuogąstavimais dalijosi moteris.

Ji tikėjosi, kad po meningokokinės infekcijos pacientams, ypač vaikams, skiriama bent savaitės reabilitacija sanatorijoje. „Kad žmogus atgautų jėgas. Mano vaikas patyrė didžiulį stresą, jis bijo ir adatų, ir gydytojų. Tačiau paaiškėjo, kad sanatorija tokiu atveju nepriklauso. Todėl noriu paklausti, kas guli tose sanatorijose, jei vaikams po tokių baisių ligų ten vietos nėra?“ – svarstė Lena V.   

Su tokia imunine sistema kasdien lankytis poliklinikoje yra labai pavojinga – juk ten vien bakterijos.

Moteris pasakojo, kad Vaikų ligoninės reabilitologas jai pasiūlė kreiptis į šeimos gydytoją, kuris išrašytų procedūrų poliklinikoje.

„Tačiau su tokia imunine sistema kasdien lankytis poliklinikoje dabar būtų labai pavojinga – juk ten vien bakterijos“, – stebėjosi Lena V.

Tarp žemės ir dangaus

Dešimtmetis jos sūnus dar stebimas medikų – trečiadienį jam atliktas rentgenas, pakartotinai paimtas kraujo mėginys. „Man jo kosulys nepatinka, todėl pažiūrėsime, ar su plaučiais viskas gerai“, – pasakojo moteris.

123RF nuotr./Sergantis meškiukas
123RF nuotr./Sergantis meškiukas

Šiandien ji džiaugiasi, kad sūnus jau stojasi ant kojų. Vos daugiau nei prieš savaitę berniuko gyvybė kabojo ant plauko.

„Jis atsidūrė reanimacijoje. Nors sąmonės neprarado, o būklė buvo stabili, naktis iš sekmadienio į pirmadienį mums buvo tragiškai baisi. Ačiū Dievui, gydytojai padarė viską, kad atgriebtume vaiką, nes jis jau buvo tarp žemės ir dangaus. Nėra nieko baisiau kaip supratimas, kad nieko negali padaryti savo vaikui, nors žinai, kad jis ten, reanimacijoje, guli bejėgis“, – kalbėjo Lena V.

Neduok Dieve, kad kas nors pamatytų vaiką tokioje būsenoje.

Kitus tėvus ji įspėjo, kad meningokokinė infekcija – labai klastinga liga.

„Penktadienį sūnus nebuvo mokykloje ne dėl sveikatos, o dėl šalčių. Ir penktadienį, ir šeštadienį jo sveikata jokių įtarimų mums nekėlė. Tačiau sekmadienio rytą jį pradėjo pykinti, temperatūra pakilo iki 40 laipsnių. Neduok Dieve, kad kas nors pamatytų vaiką tokioje būsenoje“, – sakė pašnekovė.

Klausimą dėl sanatorijos ir reabilitacijos po meningokokinės infekcijos ji kelia ne tiek dėl savo sūnaus, kiek dėl būsimų šios ligos aukų: „Gal mes ir negausime tos sanatorijos, bet gal kas nors susimąstys, gal kils vieša diskusija ir kitiems vaikams bus lengviau sustiprėti“, – kalbėjo moteris.

Meningokokinės infekcijos kodo nėra

Vaikų ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja Judita Doveikienė portalui 15min.lt aiškino, kad sveikatos apsaugos ministro įsakyme dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo organizavimo nėra įtrauktas sanatorinis pacientų gydymas po meningokoko infekcijos.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr.

Tokia galimybė sudaroma po galvos smegenų pažeidimų, pavyzdžiui, persirgus virusiniu encefalitu ar virusiniu meningitu. Tačiau meningokokinės infekcijos kodo ministro įsakyme nėra.

Gydytojai negali sukurti kodo, kurio nėra. Tačiau manome, kad kodas meningokoko infekcijai įsakyme turi atsirasti, nes susirgimų daugėja.

„Gydytojai negali sukurti kodo, kurio nėra. Tačiau manome, kad kodas meningokoko infekcijai įsakyme turi atsirasti, nes susirgimų daugėja. Todėl teiksime ministerijai siūlymą papildyti ministro įsakymą meningokoko kodu. Tačiau kada tai įvyks, niekas nežino“, – sakė J.Doveikienė.

Gydytoja pripažįsta, kad meningokokinė infekcija – tai liga, po kurios reikėtų sanatorinės reabilitacijos. Ligos komplikacijos gali sukelti įvairių sveikatos problemų: kojų paralyžių, kalbos sutrikimą ir t.t.

Kol ministro įsakymas nepapildytas, iš ligoninės išleistą Lenos V. sūnų šeimos gydytojas turėtų nusiųsti pas poliklinikos reabilitologą, o šis, įvertinęs vaiko būklę, paskirs ambulatorinių reabilitacijos procedūrų: „Tikrai nebus taip, kad jis nieko negaus.“

Valstybinės ligonių kasos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Lina Bušinskaitė irgi atkreipė dėmesį, kad vaikų siuntimas medicininei reabilitacijai yra reglamentuotas sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakymu. Meningokokinės infekcijos indikacija šiame įsakyme nėra numatyta.

„Tačiau pagal dabar galiojančią tvarką gali būti taikoma išimčių. Vaiką gydantis gydytojas turi galimybę siųsti jį reabilitacijai, kai yra nenumatyti atvejai. Tačiau tada sprendimas turėtų būti patvirtintas gydytojų konsiliumo. Sulaukus gydytojų konsiliumo spendimo, gydantis gydytojas apie jį turėtų informuoti teritorinę ligonių kasą, kad būtų suderinti procedūriniai formalumai dėl medicininės reabilitacijos paslaugų apmokėjimo“, – sakė L.Bušinskaitė.

Kasmet nusineša apie šešias gyvybes

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šių metų sausio mėnesį Lietuvoje užregistruoti 8 meningokokinės infekcijos atvejai (mirties atvejų neregistruota). Jauniausias sirgusysis buvo 2 mėnesių kūdikis, vyriausias – 49 metų asmuo.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Liga
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Liga

Tarp susirgusių 5 vyrai ir 3 moterys. 2013 m. sausio mėnesį užregistruota 11 meningokokinės infekcijos atvejų, iš jų vienas mirties atvejis.

Vidutiniškai Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 70 meningokokinės infekcijos atvejų. Liga vidutiniškai nusineša apie šešias gyvybes.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro (VVSC) duomenimis, pernai meningokokine infekcija susirgo 34 vilniečiai, iš jų septyni mirė (trys vaikai, keturi suaugusieji). 2012 metais susirgo 41 vilnietis, iš jų 3 mirė.

Vakcinai dar reikės laiko

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, nusilpus imunitetui, patiriant nuolatinį stresą ir pan.

Pagrindiniai meningokokinės infekcijos sukėlėjai yra A, B ir C tipo bakterijos. A tipas labiau paplitęs Afrikos regione. Pasiskiepyti nuo meningokokinės infekcijos siūloma keliaujantiems į endemines teritorijas.

Tačiau kol kas vakcina yra gamybos procese ir nenaudojama nė vienoje Europos šalyje. Manoma, kad Lietuvą ji turėtų pasiekti 2015 metais.

C tipo meningokokai labiau paplitę Vakarų Europos šalyse, kai kuriose šalyse skiepijimai nuo C tipo meningokokinės infekcijos įtraukti į vaikų profilaktinių skiepų kalendorius.

Vakcina nuo Lietuvoje ir Rytų Europoje labiau paplitusio B tipo meningokoko sukurta tik šiais metais: 2013 metų sausio 14 dieną ji buvo įregistruota Europos vaistų agentūroje (EMA).

„Tačiau kol kas vakcina yra gamybos procese ir nenaudojama nė vienoje Europos šalyje. Manoma, kad Lietuvą ji turėtų pasiekti 2015 metais. Tačiau tai priklauso ne nuo mūsų, o nuo gamintojų: kiek vakcinų jie pagamins, kurioms šalims nuspręs teikti pirmoms ir t.t.“, – portalui 15min.lt yra sakiusi ULAC visuomenės sveikatos specialistė Greta Gargasienė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką