Dabar populiaru
Premjera
15min be reklamos
Publikuota: 2016 sausio 7d. 16:32

Ministerija priverstinai nuo alkoholizmo nori gydyti nėščiąsias ir geriančius be perstojo mėnesį

Alkoholis
„Fotolia“ nuotr. / Alkoholis
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė įstatymo pataisas dėl priverstinio gydymo žmonėms, kuriems įtariama priklausomybė nuo alkoholio.

Šias pataisas ketvirtadienį numatoma pateikti derinti. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė ketvirtadienį sveikatos apsaugos ministrei pažadėjo skubos tvarka apsvarstyti šį projektą Seime, jeigu jis bus parengtas ir pateiktas laiku.

„Šiandien jau yra pradedamas derinti įstatymo projektas, jis parengtas pagal tai, apie ką mes kalbėjome, – kokią pagalbą ir kaip mes turime pradinėje stadijoje organizuoti asmenims, priklausomiems nuo alkoholio, ir tai yra įvardijama kaip priverstinis gydymas“, – BNS ketvirtadienį sakė sveikatos apsaugos ministrė.

Pagal parengtas Narkologinės priežiūros įstatymo pataisas, priverstinis hospitalizavimas numatomas ne tik asmenims, kuriems diagnozuota išsivysčiusi priklausomybė nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, bet ir tiems, kuriems įtariamas alkoholizmas ar narkomanija.

Pataisomis priverstinis gydymas numatomas tais atvejais, kai asmeniui pasireiškia „ryški abstinencijos būklė ir jos sąlygotas kasdienis kompulsyvus psichiką veikiančių medžiagų vartojimas, trunkantis ilgiau kaip mėnesį“, jis nekritiškai vertina savo būklę ir nepaiso daugkartinių artimųjų prašymų nutraukti psichiką veikiančių medžiagų vartojimą ar savanoriškai kreiptis pagalbos į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, o kartu gyvenantys ar kitaip susiję asmenys patiria nuolatinį jų psichologinį ar fizinį smurtą, jų keliamą nesaugumo jausmą, taip pat finansinius nuostolius.

Taip pat numatoma priverstinai hospitalizuoti nėščiąją, jei dėl jos piktnaudžiavimo psichiką veikiančiomis medžiagomis kyla vaisiaus apsigimimo grėsmė.

Ministrės teigimu, projektas remiasi Norvegijos, Švedijos, Lenkijos patirtimi.

„Jeigu pats nesutinka gydytis, tada turėtų teisę kreiptis dėl priverstinio gydymo artimi žmonės, turėtų teisę kreiptis ir seniūnas, socialiniai darbuotojai (...). Nurodome, kad pagalba turi būti organizuojama Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo numatyta tvarka“, – sakė R.Šalaševičiūtė.

Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas numato, kad hospitalizuotas prievarta gydymo įstaigoje žmogus be teismo leidimo gali būti laikomas ne ilgiau kaip dvi paras.

Sveikatos apsaugos ministrė vylėsi, kad projektas bus priimtas skubiai ir įsigalios nuo birželio 1-osios.

„Mes kaip ir prisiėmę sau įsipareigojimą, kad birželio 1 dieną, jeigu gerai praeis derinimo procesas, jis įsigaliotų“, – po susitikimo su L.Graužiniene sakė ji.

Seimo pirmininkės patarėjas Rosvaldas Gorbačiovas BNS teigė, kas L.Graužinienė pritaria idėjai įstatyme numatyti priverstinį gydymą nuo priklausomybės ligų.

„Pirmininkė pritaria pasiūlymui ar idėjai kai kuriuos tokius asmenis priverstinai gydyti. Ji mano, kad esant galimybei, jog žmogus gali būti priverstinai gydomas nuo alkoholio, tai galbūt kai kuriuos asmenis šiek tiek drausmins, privers galvoti“, – sakė R.Gorbačiovas.

Praėjusią savaitę per spaudos konferenciją R.Šalaševičiūtė teigė, kad norintiesiems gydytis nuo alkoholizmo bus siūloma kompensuoti vaistus.

Kartu ji pažymėjo, kad alkoholizmas yra paplitęs labiau nei manyta – tą konstatavo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, nustatęs, jog pagalbos Lietuvoje reikėtų 150 tūkst. žmonių, o ne 50 tūkst., kaip manyta iki šiol.

Apie priverstinį gydymą nuo alkoholizmo ministrė prakalbo po šį rudenį įvykusios tragedijos Kražių miestelyje, kai nužudytos keturios moterys – manoma, kad jos tapo nuolat girtaujančio vyro aukomis.

Po šios nelaimės specialistai, be kita ko, ėmė kalbėti apie nepakankamą pagalbos prieinamumą norintiesiems gydytis nuo alkoholizmo.

Priverstinio gydymo kritikai abejoja jo veiksmingumu, jei žmogus nemotyvuotas keistis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

07:09
07:38
00:50

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką