Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 18, 17:13

Neeilinė diena: donoro širdis į Kauną atskraidinta sraigtasparniu

Pirmadienio popietę Kauno Aleksoto oro uoste leidosi Karinių oro pajėgų sraigtasparnis su neįkainojamu kroviniu – donoro širdimi. Ji specialioje dėžėje pilnoje ledo buvo atgabenta iš Respublikinės Šiaulių ligoninės. Išskirtinis siuntinys pirmadienį pasiekė ir Vilniaus universiteto Santaros klinikas – čia iš Latvijos buvo atgabenti mažamečio donoro inkstai.
Atgabenti donoro organai
Atgabenti donoro organai / Karinių oro pajėgų nuotr.

Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) prie Sveikatos ministerijos pranešime spaudai informuoja, kad trečiasis šių metų donoras sekmadienį buvo registruotas Šiaulių ligoninėje. Mirusio jauno žmogaus artimieji sunkią netekties valandą rado stiprybės pagalvoti apie kitus ir sutiko paaukoti jo organus donorystei.

Atlikę tyrimus, medikai nusprendė, kad transplantacijai tinkama donoro širdis ir inkstai. Karinių oro pajėgų sraigtasparnis donoro širdį skubiai atskraidino į Kauno klinikas, kur ji buvo persodinta 4,5 mėnesio tinkamos širdies laukusiam recipientui.

Karinių oro pajėgų nuotr./Atgabenti donoro organai
Karinių oro pajėgų nuotr./Atgabenti donoro organai

Širdis gyvybinga išlieka apie 5 valandas

Tai – jau trečia širdies transplantacija šiais metais, pernai iš viso buvo atliktos šešios širdies transplantacijos.

Širdies transplantacija iki šiol yra pats efektyviausias širdies nepakankamumo gydymo būdas, galintis sunkiai sergantiems žmonėms padėti grįžti į visavertį gyvenimą. Medikų teigimu, širdis neplakdama gyvybinga išlieka apie 5 valandas. Per tą laiką ji turi būti persodinta ir paleista kraujotaka. Donoro širdis gabenama ledo pripildytoje talpoje, kurioje ji būna patalpinta visą laiką, kol patenka į operacinę.

Šiuo metu širdies transplantacijos laukia apie 40 pacientų.

Pirmadienį Kauno klinikas pasiekė ir donoro inkstai. Vienas jų buvo persodintas moteriai, tinkamo inksto laukusiai pusantro mėnesio, kitas – vyrui, laukusiam tris mėnesius.

Neeilinė transplantacija

Pirmadienio rytą į Santaros klinikas iš Latvijos buvo atvežti 2 metų amžiaus donoro inkstai. Abu jie persodinti vienam recipientui, nes vieno vaiko inksto suaugusiam nepakaktų.

„Vaiko inkstų persodinimas suaugusiam žmogui – retas atvejis. Paskutinė panaši transplantacija buvo atlikta prieš kelerius metus. Abu šio maždaug 12 kg svėrusio mažamečio donoro inkstus persodinome vienam suaugusiam žmogui, nes tik taip bus užtikrinta gera inkstų funkcija“, – sakė Santarų klinikų Nefrologijos skyriaus vedėja Eglė Ašakienė.

Karinių oro pajėgų nuotr./Atgabenti donoro organai
Karinių oro pajėgų nuotr./Atgabenti donoro organai

NTB aktyviai bendradarbiauja su kolegomis iš Latvijos. Būtent dėl to, neradę tinkamo recipiento savo šalyje, latviai mažamečio donoro inkstus pasiūlė lietuviams. Gavusi žinią apie donorą, Santaros klinikų chirurgų komanda dar sekmadienio vakarą išvyko į Rygą, atliko inkstų eksplantaciją ir apie 4 val. ryte pirmadienį grįžo atgal į Vilnių. Tą pačią dieną vaiko inkstai buvo persodinti recipientui.

Donorystė gelbėja gyvybes

Tinkamo organo ar audinio ligoniai laukia nuo kelių dienų ar mėnesių iki kelerių metų. Dažnam jų laukimas reiškia kasdienius skausmus, vizitus į ligoninę ir nuolatinį nerimą. Vieniems pacientams transplantacija pagerintų gyvenimo kokybę, leistų vėl judėti, dirbti, kitiems – tai vienintelis būdas pasveikti ir apskritai gyventi.

Pareikšti pritarimą organų donorystei ir gauti Donoro kortelę gali kiekvienas pilnametis asmuo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką