Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 18, 08:32

Neįkainojama dovana: jauno donoro organai išgelbės mažiausiai 6 žmones

Informuojama, kad kiekvienam lietuviui svarbią dieną, sausio 13-ąją, Santaros klinikose mirusio jauno žmogaus artimieji padovanojo neįkainojamą dovaną mažiausiai šešiems žmonėms. Tiek jų pasveiks ir galės gyventi dėl kilnaus artimųjų pritarimo organų donorystei.
Organų donorystė
Organų donorystė / 123RF.com nuotr.

Atlikus visus tyrimus paaiškėjo, kad transplantacijoms yra tinkami visi donoro organai, išskyrus plaučius. Jiems neatsirado tinkamo recipiento, pranešime spaudai rašo Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose buvo atlikta širdies transplantacija. Donoro širdis persodinta nė 30 metų neturinčiam jaunam žmogui, kuris tinkamo organo laukė pustrečio mėnesio.

123RF.com nuotr./Donorystė
123RF.com nuotr./Donorystė

Santaros klinikose buvo transplantuotos donoro kepenys, vienas inkstas ir kasos-inksto kompleksas. Ši transplantacija Lietuvoje yra atliekama itin retai – nuo 2008 metų, kai Santaros klinikos pradėjo atlikinėti inksto-kasos komplekso transplantacijas, iš viso buvo atlikta 14 tokių operacijų.

Šį kartą reta transplantacija atlikta maždaug 40 metų pacientui, kuris sveikatą grąžinsiančios operacijos laukė ilgiau kaip pusmetį.

Kasa ir inkstas vienu metu yra persodinami I tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms, kurių inkstai pilnai nefunkcionuoja. Tokiose transplantacijose dalyvauja pilvo ir urologų chirurgų komandos – pilvo chirurgai persodina kasą, o urologai – inkstą. Operacija vidutiniškai trunka iki šešių valandų.

Kepenys ir inkstas persodinti dviem maždaug 40 metų amžiaus recipientams. Donoro ragenos perduotos Audinių bankui.

Potencialiai vienas donoras gali išgelbėti mažiausiai septynių žmonių gyvybes, tačiau tokie atvejai, kai transplantacijoms tinkami visi donoro organai yra gana reti.

Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, vis daugiau lietuvių pritaria organų donorystei. Tai parodė praėjusių metų pabaigoje atlikta gyventojų apklausa bei sumažėjęs artimųjų prieštaravimų donorystei procentas.

2020 metais artimųjų prieštaravimo donorystei procentas siekė 34 proc. visų atvejų, o praėjusiais metais šis skaičius sumažėjo iki 26 proc.

Vis daugiau Lietuvos gyventojų savo pritarimą organų donorystei išreiškia ir įsigydami Donoro kortelę. Praėjusiais metais prašymą po mirties tapti organų donorais užpildė daugiau nei 4 tūkst. žmonių, o tai yra dvigubai daugiau nei 2020 metais. Šiuo metu Donoro korteles turi daugiau kaip 39 tūkst. žmonių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką