Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2021 01 04 /2021 01 05

Neįtikėtina Radviliškio ligoninės klaida: sūnui pranešė, kad tėvas mirė, o atvykęs mirties liudijimo sužinojo, kad šis – gyvas

Sausio 3-iosios rytą Žemaitijoje gyvenantį Remigijų pasiekė skaudi žinia: Radviliškio ligoninėje mirė sausio 2-ąją čia paguldytas jo tėvas. Apie netektį vyras pranešė ir Belgijoje gyvenančiam broliui. Šis, nieko nelaukdamas, sėdo į automobilį ir išvažiavo į Lietuvą. Itin skaudžiai žinią priėmė Remigijaus mama, taip pat giminės. Tačiau po kelių valandų paaiškėjo, kad tai – klaida, o Remigijaus tėvas – gyvas. Artimieji sako, kad toks nesusipratimas galėjo įvykti dėl mirusio žmogaus ir jų tėvo pavardės panašumo.
Radviliškio ligoninė
Radviliškio ligoninė / Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr.

Į Radviliškio ligoninę 79 metų vyras buvo atvežtas sausio 2-ąją. Pasak artimųjų, jam staiga nukrito kraujo spaudimas, atsirado drebulys, galimai sutriko širdies ritmas.

„Reaguojant į blogėjančią tėčio sveikatos būklę, nedelsiant buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, ji ligonį išvežė į Radviliškio ligoninės priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių. Prieš pradedant tolimesnį gydymą, ligonis dėl COVID-19 pandemijos buvo paguldytas į saviizoliacijos palatą – kol bus gautas testo atsakymas“, – pasakojo artimieji.

Sulaukė skambučio iš ligoninės

Skambučio iš ligoninės Remigijus sulaukė sausio 3-iosios rytą, 7 valandą.

„Pasakė, kaip yra – kad bandė gaivinti, bet nepavyko, kad apgailestauja dėl mirties. Dar informavo, kad reikia atvykti į ligoninės priėmimo skyrių pasiimti mirties liudijimo“, – pasakojo vyras. Pasak medikų, tėvo širdis sustojo apie pirmą valandą nakties.

Remigijus gyvena kitame Lietuvos mieste, ir iki Radviliškio jam – apie 100 kilometrų. Apie tėvo mirtį Remigijus pranešė savo broliui, taip pat garbaus amžiaus mamai.

„Pasakiau, kad nebėra tėčio. Mamai buvo šokas, Belgijoje gyvenantis brolis iš karto sėdo į mašiną ir važiavo į Lietuvą. Mūsų mama – prastos sveikatos, ištvėrusi ne vieną operaciją. Nerimas buvo ir dėl to, kaip ji priims, išgyvens šią žinią“, – kalbėjo Remigijus. Apie netektį taip pat pranešta ir giminėms.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Radviliškio ligoninė
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Radviliškio ligoninė

Pasakė ne tą pavardę

Atvažiavus į Radviliškio ligoninę priėmimo skyriuje Remigijų pasitiko vienas iš čia dirbančių medikų.

„Aš pasakiau savo vardą, pavardę, pasakiau, dėl ko atvažiavau. Tada medicinos darbuotojas, jau pasiėmęs dokumentus, dar kartą pasakė pavardę mirusio žmogaus. Sakau: palaukit, pavardė ne tokia. Skamba labai panašiai, skiriasi gal kelios pirmos raidės“, – sakė vyras.

Taip paaiškėjo, kad medikai padarė klaidą – pranešė apie kito žmogaus mirtį. „Manęs atsiprašė. Bet ir man buvo emocijos sukilusios. Atėjo kita slaugytoja, sako, įrodymui nueikim į saviizoliacijos palatą, pamatysit, kad jūsų tėtis gyvas. Nuėjom, sėdi jis palatoje ant lovos“, – pasakojo Remigijus.

123RF.com nuotr./Ligonis
123RF.com nuotr./Ligonis

Palatoje išvydęs sūnų nustebo ir tėvas

Nors į saviizoliacijos palatą eiti draudžiama, tačiau, laikantis visų saugumo reikalavimų, medikai padarė išimtį.

„Tėtis nustebo, kaip aš čia atėjau. Sako: iš kur tu? Ir paprašė, ką jam reiktų atvežti į ligoninę“, – sakė Remigijus.

Apie tai, kad klaidingai pranešta apie vyro mirtį, sūnus tėvui nepasakė. Išėjęs iš ligoninės vyras paskambino mamai, broliui. Tiesa, moteris šia – gerąja – žinia taip pat iš karto nepatikėjo, negalėjo suprasti: „Maždaug po penkiolikos minučių skambinau mamai dar kartą. Tik tada ji suvokė, kad buvo įvykusi klaida, kad viskas gerai.“

„Labai sunku apsakyti emociją“

Apsakyti būseną, kaip jaučiasi tokioje situacijoje atsidūręs žmogus, sako Remigijus, labai sunku.

„Tu važiuoji su tokia žinia, o paskui tau sako: atleiskit, įvyko klaida, jūsų tėvas gyvas. Labai sunku apsakyti tą emociją. Tai ir džiaugsmas, bet tuo pačiu – ir nervai. To džiaugsmo pasekmė yra labai skausminga. Aš dar aš, bet mama yra silpnos sveikatos. Tokia žinia gali žmogų pribaigti, insultas arba infarktas“, – kalbėjo pašnekovas.

Remigijaus tėtis šiuo metu toliau gydomas ligoninėje, iš saviizoliacijos palatos jau perkeltas į skyrių.

Tu važiuoji su tokia žinia, o paskui tau sako: atleiskit, įvyko klaida, jūsų tėvas gyvas.

Vyras spėja, kad klaidos priežastis greičiausiai ir yra pavardžių sąskambio panašumas.

„Ir turbūt mano numerį kažkaip jie priskyrė prie tos kitos pavardės, nes juk buvau palikęs savo kontaktinius duomenis. Bet kad ir skamba pavardės panašiai, yra juk dar vardas, gimimo metai“, – svarstė vyras.

Nori atkreipti visuomenės dėmesį

Žinia, kad tėvas – gyvas, kitą jo sūnų pasiekė Vokietijoje, pakeliui iš Belgijos. „Realiai apie tris valandas galvojome, kad tėvelis miręs“, – sakė vyras.

Tačiau artimieji sako, kad sunku įsivaizduoti, kaip ši situacija galėjo baigtis, jei mirties liudijimo būtų nuvažiavusi mama. Moteris sunkiai girdi, mato – ji tiesiog būtų pasirašiusi dokumentus.

„Pasidalindami šiuo skaudžiu mūsų šeimai įvykiu, norime atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad niekam galimai netektų parsivežti kito žmogaus palaikų su savo artimo žmogaus pavarde, kadangi esant teigiamam COVID-19 testo atsakymui, įprastai karstas neatidaromas.

Sunku įsivaizduoti, kaip ši situacija galėjo baigtis, jei mirties liudijimo būtų nuvažiavusi mama

Mūsų šeima puikiai supranta, kad šiuo metu dėl COVID-19 pandemijos yra medikų trūkumas, kad medikai yra pervargę dėl didelio krūvio, bet ir tokiais atvejais reikia būti ypač atsakingais už savo poelgius ir prieš teikiant informaciją artimiesiems dėl netekties, ją privaloma atsakingai keliskart patikrinti.

Jums, medikai, tai yra statistinis vienetas, bet kažkam tai yra vyras, tėvas ar brolis, o žinia apie artimojo netektį kiekvienam žmogui yra nenusakomas skausmas ir gilus bei sukrečiantis emocinis šokas.

Nėra didesnio skausmo nei artimojo mirtis, tikimės, kad niekam niekada nereikės išgyventi to, ką teko patirti mūsų šeimai“, – sakė artimieji.

Ligoninė: klaidų pasitaiko

15min klausimus pateikė ir Radviliškio ligoninei. Kaip teigiama ligoninės administratorės Jurgitos Kerpienės pateiktame atsakyme, kiekvienoje gydymo įstaigoje pasitaiko žmogiškųjų klaidų ir nelaimingų netyčinių įvykių.

„Visi jie yra registruojami kaip nepageidaujami įvykiai, ištiriamos jų atsitikimo aplinkybės, aiškinamasi su juos padariusiais darbuotojais, siekiama, kad iš šių klaidų būtų pasimokyta ir jos nebesikartotų.

Apgailestaujame, kad dėl padidėjusio darbo krūvio ir sudėtingos epidemiologinės situacijos įvyksta tokie netyčiniai įvykiai, susiję su žmogiškosiomis klaidomis. Nepaisant to, kad tai pasitaiko išimtinai retai, mes visada nuoširdžiai atsiprašome paciento ir paciento artimųjų dėl įvykusio nesusipratimo ir patirtų neigiamų emocijų“, – buvo rašoma ligoninės atsakyme.

Kaip ši klaida įvyko, ligoninės nekomentuoja vadovaudamasi Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo nuostatomis bei asmens duomenų tvarkymą reguliuojančiais teisės aktais: „Ligoninė negali atsakyti į klausimus ir komentuoti faktų ar įvykių, susijusių su pacientu.

Paciento privatus gyvenimas yra neliečiamas. Visa informacija apie paciento buvimą ar nebuvimą sveikatos priežiūros įstaigoje, sveikatos būklę, diagnozę, prognozes ir gydymą, taip pat visa kita asmeninio pobūdžio informacija apie pacientą yra laikoma konfidencialia“.

Konfidenciali informacija gali būti suteikiama kitiems asmenims tik turint rašytinį paciento sutikimą. Paciento artimųjų noras išviešinti konfidencialią informaciją apie pacientą nesuteikia ligoninei teisių tokios informacijos teikti žiniasklaidai..“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius