Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 15d. 09:48

Odos vėžys: reaguosi laiku – pasveiksi, jei delsi – vilties mažai

Melanomos dienos renginys Vilniuje
Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr. / Pagal kokius požymius galima įtarti vėžį?

Lietuvoje jau aštuntus metus iš eilės Europos gydytojų dermatologų iniciatyva organizuojama kampanija, skirta kovai su odos vėžiu ir melanoma – Euromelanomos diena. Kasmet organizatoriai išradingai vizualizuoja šį klastingą odos susirgimą tam, kad kiekvienas žmogus suklustų ir laiku kreiptųsi į medikus. Šių metų šūkis: „Reaguok laiku: pastebėk, atpažink, kreipkis“.

Penktadienį nuo 9 val. iki vėlyvos popietės sostinės Europos aikštėje praeiviai galės nemokamai pasitikrinti dėl odos vėžio ir melanomos.

Lietuvos Euromelanomos kampanijos koordinatorė, Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentė, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro vadovė, prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė aiškina, kad odos vėžį galima pastebėti atidžiai apžiūrint savo odą.

„Deja, žmonės Lietuvoje žiūrėdami į savo odą dažniausiai nekreipia dėmesio į atsiradusius pakitimus. Mūsų raginimas: jeigu aptikote ką nors įtartino, imkitės veiksmų, kreipkitės į gydytoją dermatologą!“ – drąsina M.Bylaitė-Bučinskienė.  

Deja, žmonės Lietuvoje žiūrėdami į savo odą dažniausiai nekreipia dėmesio į atsiradusius pakitimus.

Pasak profesorės, Lietuvoje įvykusių pirmųjų septynių Euromelanomos dienos akcijų metu dalyvaudavo daugiau nei 60 dermatologų daugiau nei iš 40 įvairių Lietuvos gydymo įstaigų.

Per tuos metus iš viso Lietuvoje buvo patikrinti 8125 pacientai, iš kurių apie 43 žmonėms įtarta odos melanoma, maždaug 270 pacientų – epitelinis odos vėžys (plokščialąstelinis ar bazalinių ląstelių), beveik 700 aptikti atipiniai apgamai, kuriuos patarta šalinti.

„Statistika nedžiuginanti, Lietuvoje sergančiųjų melanoma kasmet tik daugėja. Nors pastaraisiais metais vis dažniau nustatomos ankstyvos melanomos stadijos, pastebime, kad pažengusių stadijų vis tiek nemažėja, o tai rodo, kad ne vienas susirgęs delsia, bijo, neigia ar neatpažįsta melanomos ir laiku nesikreipia pagalbos“, – komentavo situaciją profesorė.

2015-ųjų metų Euromelanomos dienos kampanijos Lietuvoje vizualizacijai pasirinktas šviesoforas su ropojančia Euromelanomos boružėle. Tai signalizuoja – reaguok laiku!

E. Ovcarenko/ Scanpix nuotr./Apgamų tyrimas
E. Ovčarenko/ Scanpix nuotr./Apgamų tyrimas

Raudona šviesa – pastebėk odos dėmes ar naujai atsiradusius ir negyjančius darinius. Geltona šviesa – atpažink, ką matai. Žalia šviesoforo spalva – veik, nebijok, neignoruok, o drąsiai kreipkis į specialistą dermatovenerologą. 

Lietuvos dermatovenerologai vieningai sutaria, kad Lietuvoje žmonėms vis dar trūksta žinių apie odos vėžio ir melanomos požymius, prevenciją, taip pat trūksta jų budrumo būti atsakingesniems už savo sveikatą, daugiau dėmesio skirti ligų profilaktikai bei savistabai.

Nors pastaraisiais metais vis dažniau nustatomos ankstyvos melanomos stadijos, pastebime, kad pažengusių stadijų vis tiek nemažėja.

Melanoma – labai klastingas vėžys, sunku prognozuoti jo eigą. Ankstyva diagnostika – svarbiausia sėkmingam gydymui. Kuo vėliau žmogus kreipiasi, tuo sunkiau jam padėti.

Ankstyvoji melanomos diagnostika lemia paciento išgyvenamumą. Pirmoje stadijoje užčiuopta liga išgydoma beveik iki 100 proc. Pavėlavus šansai pasveikti smarkiai mažėja ir siekia 30, kartais – vos 10 proc.

Apgamus galima įvertinti vadinamuoju ABCDE metodu. Visi žmogaus apgamai turi būti panašūs vieni į kitus – forma, spalva, dydžiu. Todėl tyrinėdami savo kūno dėmių žemėlapį turite atsakyti į kelis klausimas: A – ar dėmė asimetriška, B – ar ji nelygiais kraštais, C – ar ji kelių atspalvių, D – ar diametras didesnis nei 6 mm, E – ar yra augimo evoliucija? Jei bent vienas iš šių kriterijų yra, apgamą reikia parodyti gydytojui.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką