Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 2d. 08:07

Originalūs ir generiniai vaistai: kuo jie skiriasi ir kuo panašūs

Receptas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Receptas

Turbūt ne kartą pastebėjote, kad vaistinėje tos pačios veikliosios medžiagos vaistas kainuoja skirtingai. Kyla natūralus klausimas, kaip kaina susijusi su vaisto kokybe ir poveikiu. Norint suprasti tai, reikia žinoti, kad vaistai skirstomi į dvi dideles grupes – originalius ir generinius vaistus. Kuo jie skiriasi?

Kuo originalūs vaistai skiriasi nuo generinių

Vaistų rinkoje veikia dviejų rūšių įmonės, kurios gamina vaistus. Vadinamosios originalių vaistų įmonės vykdo aktyvią veiklą naujų vaistų mokslinių tyrimų, kūrimo srityse, atlieka išsamius naujų vaistų tyrimus su bandomaisiais gyvūnais ir tyrimus su žmonėmis, kurių metu ištiriamas vaisto saugumas ir veiksmingumas. Kol originalus vaistas patenka pas vartotoją, jis turi nueiti ilgą ir sudėtingą sukūrimo ir ištyrimo kelią.

Patentinės apsaugos pagrindinis tikslas užtikrinti, kad įdėtos kompanijos investicijos atsipirktų.

Šis procesas trunka ilgai, net iki 10 metų, ir pareikalauja didžiulių investicijų, skaičiuojamų milijonais ir net milijardais eurų. Todėl tokiems vaistams nustatytą laikotarpį (iki 20 ir net 25 metų) taikoma patentinė apsauga, kurios metu kiti gamintojai be originalaus gamintojo leidimo negali gaminti patentuoto vaisto. Patentinės apsaugos pagrindinis tikslas užtikrinti, kad įdėtos kompanijos investicijos atsipirktų ir kad gamintojas vėl būtų skatinamas imtis kitų mokslinių tyrimų naujiems vaistams sukurti. Dėl to tokie vaistai yra brangūs.

Praėjus patentinės apsaugos laikotarpiui, jau ir kiti vaistų gamintojai gali gaminti analogiškus to paties bendrinio pavadinimo vaistus, kurie vadinami generiniais. Trumpai tariant, generiniai vaistai yra originalių vaistų kopijos. Prekiniai šių vaistų pavadinimai skirtingi, bet bendrinis pavadinimas (veiklioji medžiaga) yra tas pats. Pakankamai dažnai pasitaiko, kad tiek generinių, tiek originalių vaistų gamintojai veikliąsias medžiagas įsigyja iš tų pačių veikliųjų medžiagų gamintojų.

Tačiau generiniai vaistai yra gerokai pigesni už originalius. Viena vertus, taip yra dėl susidariusios konkurencijos, kai vaistus su ta pačia veikliąja medžiaga pradeda gaminti keletas gamintojų, kita vertus, generinių vaistų gamintojui nebereikia atlikti išsamių tyrimų, kurie, kaip minėta, pareikalauja didžiulių investicijų.

Gyventojai turėtų žinoti, kad kokybės reikalavimai visiems vaistams yra vienodi.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaistinė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaistinė

Kodėl generinis vaistas savo poveikiu nesiskiria nuo originalaus

Gyventojai turėtų žinoti, kad kokybės reikalavimai visiems vaistams yra vienodi. Generinių vaistų atitiktis originaliam vaistui tikrinama registracijos metu. Registracijos metu turi būti įrodyta, kad veikliosios medžiagos kokybė atitinka keliamus reikalavimus, o pats generinis preparatas farmaciniu požiūriu yra lygiavertis originaliam vaistui.

Vadinasi, generinio vaisto sudėtyje turi būti tokia pati veiklioji medžiaga ir toks pat jos kiekis, kaip originalaus vaisto.

Vadinasi, generinio vaisto sudėtyje turi būti tokia pati veiklioji medžiaga ir toks pat jos kiekis, tokia pati, kaip originalaus vaisto, ir farmacinė forma (pavyzdžiui, tabletės, kapsulės ir pan.), generinis vaistas žmogaus organizme įsisavinamas ir pasiskirsto taip pat, kaip ir originalus vaistas.

Jeigu klinikiniu tyrimu įrodoma, kad generinis vaistas yra bioekvivalentiškas originaliam, tai tokiu atveju abu vaistiniai preparatai saugumo ir veiksmingumo atžvilgiu yra laikomi lygiaverčiais bei vienas kitu keistinais.

Taigi registruotas generinis vaistinis preparatas nuo originalaus gali skirtis tik pagalbinėmis medžiagomis, nedarančiomis reikšmingos įtakos jo veiksmingumui ir saugumui. Taip pat generinio vaisto gamintojas gali pasirinkti kitą cheminę aktyviosios medžiagos formą, pavyzdžiui, kad suteiktų jai daugiau stabilumo. Tokiu atveju, nustatytais tyrimais turi būti įrodyta, kad vaisto poveikis nepasikeitė – tik tokiu atveju vaistas bus registruojamas.

Generinių vaistų saugumas stebimas taip pat, kaip visų kitų vaistų. Po registravimo kiekviena kompanija turi sukurti saugumo stebėjimo sistemą. Reguliacinės institucijos gali atlikti šių sistemų patikrinimą.

Vaistų pasaulyje „brangiausias, vadinasi, geriausias“ negalioja

Tos pačios veikliosios medžiagos vaistiniai preparatai veikia vienodai.

Taigi, nors įprasta manyti, kad kokybiškesnė prekė kainuoja brangiau, vaistų sferoje ši taisyklė negalioja. Kalbant apie vaistus, brangiausias nėra geriausias. Tos pačios veikliosios medžiagos vaistiniai preparatai veikia vienodai. Žinoma, pasitaiko itin retų individualių netoleravimo atvejų, tačiau dėl jų būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Specialistai pataria atėjus į vaistinę pasiteirauti apie visus galimus pasirinkimus iš reikalingų vaistų grupės. Galbūt galite pirkti pigesnį vaistą nuo nugaros skausmo ir sutaupytus pinigus investuoti į masažo ar mankštų kursą? O lėšas, sutaupytas perkant pigesnius vaistus padidėjusiam arteriniam kraujo spaudimui gydyti – sveikesniam maistui?

Taip pat mąstyti ragina ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Norėčiau dar kartą paneigti mitą, kad generinių ir originalių vaistų kokybė skiriasi. Nuomonę, kad vaisto kokybė priklauso nuo jo kainos, jau daugelį metų formuoja ir palaiko farmacijos pramonė. Nors jau seniai yra moksliškai įrodyta, kad vaisto kokybė nepriklauso nuo jo kainos. Pasaulio sveikatos organizacija ir kiti sveikatos srities ekspertai nuolatos primena žmonėms, kad renkantis pigesnį vaistą galima gerokai sutaupyti, o generiniai vaistai yra lygiai tokie pat kokybiški, kaip ir originalūs.

Tai jau seniai suprato turtingesnės nei Lietuva Europos Sąjungos šalys. Tačiau mūsų žmonėms vis dar atrodo, kad brangesnis vaistas gydys geriau. Tokia nuomonė labai paranki farmacininkams. Jeigu visi žmonės perka tik brangius vaistus, pigesni gamintojai tiesiog negali išsilaikyti rinkoje ir palaipsniui dingsta iš jos. Rinkdamiesi pigesnį vaistą, žmonės ne tik gerokai sutaupo patys, bet ir prisideda prie vaistų kainų mažinimo šalyje“, – teigė ministras.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ką būtina žinoti, jei vaistinėje jums siūlo pasirinkti iš kelių vaistų

„Fotolia“ nuotr./Kontraceptinės tabletės
„Fotolia“ nuotr./Kontraceptinės tabletės

Nuo liepos mėnesio vaistai dar labiau pigs

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, pacientai, iš nežinojimo rinkdamiesi brangesnius vaistus, permoka milijonus eurų.

Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos pirmininkė Simona Stankevičiūtė taip pat primena, kad renkantis vaistus vaistinėse svarbu atsiminti, jog gydo vaisto veiklioji medžiaga, o ne pakuotė, spalva, forma ar sugalvotas pavadinimas. „Nors kainyne yra įrašyta daug skirtingų tos pačios veikliosios medžiagos vaistų, visuomet rekomenduojame pacientui rinktis pigiausią. Svarbiausia vaiste yra veiklioji medžiaga, nes būtent ji ir gydo, tad neverta permokėti, kai vaisto gydomosios savybės tokios pat“, – teigė S.Stankevičiūtė.

Gera žinia pacientams, kad nuo liepos mėnesio įsigalios naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas, pagal kurį generiniai vaistai kainuos dar pigiau. Mat buvo patvirtinta nauja nuolaidų generiniams vaistams deklaravimo tvarka, pagal kurią absoliuti dauguma vaistų gamintojų deklaravo mažesnes kainas, tad pacientai už vaistus mokės trečdaliu pigiau ir sutaupys maždaug 20 mln. eurų per metus.

Štai keletas pavyzdžių. Populiaraus kardiologinio vaisto prekiniu pavadinimu X, kuriam išrašoma per metus 500 tūkst. receptų, priemoka šiuo metu yra 4,5 euro. Įsigaliojus naujam Kainynui, priemoka už jį bus 1,4 euro.

Už kitą populiarų vaistą prekiniu pavadinimu Y, kuriam per metus išrašoma 330 tūkst. receptų, pacientas šiuo metu turi primokėti 1,54 euro. Įsigaliojus naujam Kainynui, priemoka už jį bus 0,5 euro.

Kito populiaraus sudėtinio vaisto prekiniu pavadinimu Z, kuriam per metus išrašoma 100 tūkst. receptų, šiuo metu galiojanti priemoka – 7,78 euro. Įsigaliojus naujam Kainynui, priemoka už jį bus 1,97 euro.

Taigi, jei nesivaikysime mitų ir iš tiesų rinksimės pigiausią mums reikalingą vaistą, pajusime akivaizdžią finansinę naudą.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką