Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gruodžio 8d. 13:43

Pamiršta ar atidėta profilaktinė širdies patikra gali kainuoti gyvybę

Elektrokardiograma
123RF.com nuotr. / Elektrokardiograma
Širdies ir kraujagyslių ligos mūsų sveikatai ir gyvybei kelia kur kas didesnį pavojų nei koronavirusas, rašoma Šiaulių Senojo Bokšto klinikos pranešime žiniasklaidai. Nuo jų kasmet miršta daugiau kaip 21 tūkst. Lietuvos gyventojų, o per praėjusius metus praradome 2 tūkst. daugiau gyvybių nei įprastai. Tiek pat, kiek mirė nuo COVID-19. Maždaug pusei jų lemtingos buvo šios infekcijos sukeltos komplikacijos, kiti liūdnos baigties neišvengė dėl to, kad per karantiną buvo sunkiau patekti į gydymo įstaigas. Dar viena priežastis – bijodami užsikrėsti, patys į jas nesikreipė laiku, nesitikrino profilaktiškai ar paūmėjus būklei.

Kraujotakos sistemos ligomis mūsų šalyje serga 30,85 proc. vidutinio, 45–65 metų, amžiaus gyventojų. Padidėjęs cholesterolio kiekis nustatomas 9 iš 10 šios amžiaus grupės asmenų ir tai, pasak gydytojų kardiologų, prilygsta epidemijos lygiui, o arterinė hipertenzija – beveik kas antram. Tokia statistika kelia didelį nerimą, nes negydomos šios būklės gali sukelti infarktą ar insultą. Rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis dar labiau padidėja, jei arterinė hipertenzija diagnozuojama kartu su dislipidemija, nustačius metabolinį sindromą.

Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai yra rūkymas, netinkama mityba ir mažas fizinis aktyvumas, antsvoris, nutukimas, cukrinis diabetas, stresas, piktnaudžiavimas alkoholiu. Didelę įtaką turi ir paveldimumas. Vyrai širdies ir kraujagyslių ligomis serga dažniau nei moterys, be to jos užklumpa vis daugiau jaunų žmonių. Nemaža jų dalis jokių simptomų nejaučia ir nė neįtaria, kad serga, arba juos ignoruoja. Todėl gydytojai kardiologai net ir nepastebintiems jokių sutrikimų asmenims rekomenduoja reguliariai tikrintis širdį profilaktiškai.

„Ypač svarbu tuo pasirūpinti turintiems genetinį polinkį į širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymą, rūkantiems, susiduriantiems su padidėjusiu kraujospūdžiu, cholesteroliu, nutukusiems asmenims. Jeigu turi bent vieną šių rizikos veiksnių, kartą per metus pasitikrinti vyrams pravartu jau nuo 30 metų, o moterims vertėtų tai padaryti nuo 35 metų amžiaus. Kitiems – kartą per dvejus metus. Pandemijos metu tai itin aktualu, nes nepastebėtos kraujotakos ir širdies ligos užsikrėtus koronaviruso infekcija gali paūmėti ir sukelti pavojingas sveikatai ir gyvybei komplikacijas“, – teigia Šiaulių Senojo Bokšto klinikos vadovas Tadas Kondratavičius.

Lietuvoje nuo 2006 m. veikia Prevencinė širdies ir kraujagyslių ligų programa, skirta 40–55 metų vyrams ir 50–65 metų moterims. 2019 m. pagal šią programą patikrinta daugiau 290 tūkst. asmenų. Tačiau pernai dėl pandemijos patikrinimų buvo tik 217 tūkst., net 26 proc. mažiau. Tai galimybė laiku pastebėti širdies ir kraujagyslių pakitimus, įvertinti rizikos faktorius, todėl ja reikėtų aktyviau naudotis. Viena iš kliūčių – net ir ne karantino metu valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose susidaro nemažos eilės, ypač pas gydytojus kardiologus.

„Nemokamai išsitirti pagal Prevencinę širdies ir kraujagyslių ligų programą galima ir privačiose gydymo įstaigose“, – pabrėžia T.Kondratavičius. Pirmiausia gyventojai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nustatys šių ligų rizikos veiksnius ir sudarys individualų jų prevencijos planą. Taip pat atliks tyrimus: elektrokardiogramą, nustatys gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentraciją kraujyje.

„Svarbu žinoti, kad kartą per metus šie tyrimai atliekami nemokamai“, – pamini medicinos klinikos vadovas.

Nustatęs, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė didelė, šeimos gydytojas pats skirs gydymą arba išrašys siuntimą į specializuotą centrą išsamiau išsitirti. Ir privačiose medicinos klinikose yra priimami pacientai su kitų gydymo įstaigų siuntimu išsamiam kardiologiniam ištyrimui pagal Prevencinę širdies ir kraujagyslių programą. Ši paslauga suteikiama nemokamai. Ji apima gydytojo kardiologo konsultaciją, ir širdies echoskopiją, kaklo kraujagyslių ultragarsinį, kulkšnies-žasto indekso, arterijų funkcijų, dozuoto fizinio krūvio mėginio, laboratorinius kraujo tyrimus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

45:27
01:14
24:24

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką