Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Panikos sėjimas dėl Ebolos viruso kenkia žmonijai ir yra naudingas vakcinų gamintojams

Ebolos virusas ir toliau siaučia Vakarų Afrikoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Ebolos virusas ir toliau siaučia Vakarų Afrikoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Jeigu visi žmonės būtų sveiki, tuomet farmacijos kompanijos turėtų įkalbėti juos, kad jie tokie nėra, rašo laikraščio „The Guardian“ apžvalgininkas Gilesas Fraseris. Jis teigia, kad panika dėl Ebolos viruso pirmiausia yra naudinga didžiosioms vaistų gamybos kompanijoms. Naujienų svetainės forbes.com apžvalgininkas Robertas Szczerba taip pat tikina, kad visuomenėje keliama panika dėl viruso grėsmės daro didesnę žalą ir yra pavojingesnė už pačią Ebolos karštinę.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Vaistų milžinė „GlaxoSmithKline“ spalio pradžioje pareiškė, jog dės visas pastangas, kad būtų sukurta vakcina nuo Ebolos viruso. Tačiau šis virusas buvo atrastas dar 1976 m. Kodėl „GlaxoSmithKline“ delsė taip ilgai? 

Vis dėlto, panašu, kad tik tuomet, kai virusas pateko į išsivysčiusias šalis, vaistų kompanijos suprato, kad iš jo galima neblogai užsidirbti.

Atsakymą sufleruoja Kanados vaistų kompanijos „Tekmira Pharmaceuticals“, laikomos lydere vaistų nuo Ebolos paieškos srityje, akcijų kainų pokyčiai. Nuo liepos vidurio iki spalio pradžios šios įmonės akcijų vertė išaugo net 180 proc.

Didžiausias akcijų šuolis užfiksuotas tuomet, kai Ebolos viruso atvejai buvo nustatyti JAV ir Europoje.

Nuo Ebolos viruso žmonės Vakarų ir Vidurio Afrikoje miršta jau 38 metus. Vis dėlto, panašu, kad tik tuomet, kai virusas pateko į išsivysčiusias šalis, vaistų kompanijos suprato, kad iš jo galima neblogai užsidirbti.

Nors tai skamba ir ciniškai, tačiau farmacijos bendrovėms tiesiog neapsimoka pardavinėti vaistų vargšams afrikiečiams, jeigu tuo metu didesnes pajamas turintiems Vakarų gyventojams galima parduoti vaistus nuo erekcijos sutrikimų, rašo „The Guardian“ žurnalistas. 

Paskaičiuota, jog iš per pirmąjį XXI a. dešimtmetį sukurtų 336 naujų vaistų rūšių, tik keturi vaistai buvo skirti tropinių ligų gydymui. Trys vaistai skirti maliarijos, vienas viduriavimo gydymui.

Naujienų svetainės forbes.com žurnalistas R. Szczerba mano, jog nepaisant to, kad Ebolos virusas ir yra mirtinas, tačiau Vakarų žiniasklaidos psichozė ir panikos skleidimas kelia didesnę žalą negu pats virusas.

Reikia nepamiršti, kad Ebola yra menkai pasaulio mastu išplitęs virusas. Be to, daug žmonių Vakaruose vis dar tiki įvariais mitais, susijusiais su Ebolos viruso platinimu, kuriuos būtina išsklaidyti.

Pirmasis mitas. Uodai ir kiti vabzdžiai gali pernešti Ebolos virusą

Ebolos virusas plinta tik per virusu užsikrėtusio žmogaus kūno skysčius. Sveikas žmogus gali užsikrėsti šiuo virusu tik tuomet, jeigu Ebolos nešiotojo kraujas, prakaitas ar šlapimas patenka į akis, burną, nosį, ausis arba ant atvirų žaizdų. 

Antrasis mitas. Ebola mutavo į oru platinamą virusą

Nepaisant neatsakingų kai kurių žiniasklaidos priemonių pranešimų, Ebolos virusas nemutavo ir jo negalima perduoti oru arba per vandenį.

Nors tai skamba ir ciniškai, tačiau farmacijos bendrovėms tiesiog neapsimoka pardavinėti vaistų vargšams afrikiečiams, jeigu tuo metu didesnes pajamas turintiems Vakarų gyventojams galima parduoti vaistus nuo erekcijos sutrikimų, rašo „The Guardian“ žurnalistas. 

Trečiasis mitas. Ebola yra gyvybinga ir po žmogaus mirties

Nors žmogaus organizme Ebola yra itin pavojingas virusas, tačiau patekęs į aplinką jis tampa itin negyvybingu. Virusą gali visiškai sunaikinti įvairios dezinfekcinės priemonės, pavyzdžiui baliklis. Taip pat jį neigiamai veikia karštis ir tiesioginiai saulės spinduliai.

Ketvirtas mitas. Ebola JAV kelia didesnę grėsmę nei gripas

Kiekvienais metais nuo 5 iki 20 proc. JAV gyventojų suserga gripu. Iš jų daugiau negu 200 tūkstančių atsiduria ligoninėje, o 20 tūkst. pacientų miršta. Visame pasaulyje mirčių nuo gripo skaičius kiekvienais metais siekia apie pusę milijono. Tai reiškia, jog lyginti Ebolos viruso ir gripo grėsmes yra mažų mažiausiai nekorektiška. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką